'Bir hırsıza 1 saniye yeter'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü, yankesicilik olaylarına karşı kredi kartı ve çek kullanmayı önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emniye Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı internet sitesinde, yankesicilik ve hırsızlık olaylarına karşı alınacak tedbirler hakkında vatandaşlar uyarıldı. Özellikle kalabalık yerlerde, dolmuş ve otobüs durakları, alış veriş merkezleri, stadyum, hastane ve halka açık yerlerde miting, gösteri yürüyüşü veya törenlerde yankesicilere karşı dikkatli ceplerin zaman zaman kontrol edilmesi gerektiği işaret edilen açıklamada, "Otobüs ve dolmuşlara binişlerde, pazar yerinde, maçlarda vb. yerlerde başkaları tarafından itildiğiniz anlarda elinizi cebinize götürmeyi veya çantanızı kontrol etmeyi alışkanlık edininiz." denildi.

Açıklamada, cüzdanlarda fazla para bulundurmak yerine kredi kartı ve çek gibi ödeme araçlarının kullanılmasının tercih edilmesi istendi. Açıklamada, para veya cüzdanın çekilmesi için en uygun yerlerin pantolonların arka cepleri olduğuna işaret edildi. Büyük miktarda parayı üzerinde taşınmak zorunda kalınması durumunda, emniyetli yerlerde ve bir kaç parça şekilde taşınmasının uygun olacağına dikkat çekilen açıklamada, bu esnada adres sormak ve para bozdurmak isteyenlere karşı dikkatlı olunması istendi. Kalabalık yerlerde yüksek miktarda para taşındığını gösterilmesi durumunda ise yankesici ve gaspçıların hedefi olunacağına işaret edilen açıklamada, "Yolda yürürken, kavga ederek size yaklaşan, yardım isteyen şahıslardan uzak durunuz. Eğer şahıslar ısrarla üzerinize geliyorsa cüzdanınızı muhafaza ederek dikkatinizi dağıtmalarına izin vermeyiniz."denildi.

"Camilerde abdest alırken tanımadığınız kişilerin yardım tekliflerini kabul etmeyiniz" denilen açıklamada, camilerde abdest alırken veya içerde namaz kılarken askıya astığınız ceket v.b giysilerinizin cebinde para ve cüzdanın bırakılmaması istendi.

Vatandaşları "Bul karayı al parayı" şeklinde üç kağıt oynatan şahıslardan uzak durulması uyarısı yapılan açıklamada, eve gelerek "Yaptığımız çekilişten size hediye çıktı"şeklinde söz söyleyenlere inanılmaması gerektiği kaydedildi. Açıklamada, turist rolü yapanlara karşı dikkatli olunması istendi.

Yankesici ve kapkaçcıların özellikle yaşlıları ve bayanları tercih ettiğine işaret edilen açıklamada, "Bir hırsızın değerli eşyalarınızla ortadan kaybolabilmesi için sadece bir saniyeye ihtiyacı vardır." denildi.

Açıklamada, bankamatiklerden işlem yaparken şifrenin kimselere söylenmemesi ve gösterilmemesi, tanımadığınız kişilerden yardım teklifinin kabul edilmemesi gerektiğine dikkat çekildi. Açıklamaya şöyle devam edildi: "Bankamatiklerde kartınız sıkıştığında hiç kimseden yardım istemeyiniz. Şifrenizi Banka yetkilileri dahil kimseye söylemeyiniz. Sizi cep telefonuyla Banka yetkilisi ile görüştüreceğini söyleyen kişilere itibar etmeyiniz. Kendisini Bankadan arıyor intibaı veren ve Banka yetkilisi olarak tanıtan kişilere kesinlikle inanmayınız. Bankadan para çektikten sonra yanınıza gelerek kendisini banka yetkilisi olarak tanıtıp size eksik ödeme yapıldığını, yardımcı olmak istediğini ve paranızı alarak tamamlayıp getireceğini söyleyen kişilere inanmayınız. Banka vb yerlerde sizi Banka müdürü ....bey çağırıyor diyerek kendi arkadaşlarına yönlendiren dolandırıcılara karşı dikkatli olunuz"

EURO YERİNE PERU PARASI ALABİLİRSİNİZ

Dolandırıcı kişilerin ev sahiplerine aile görüntüsü vererek kendilerini daha çok subay, astsubay, öğrtemne olarak tanıtarak depozito ile birkaç aylık kirayı peşin vermek istedikleri ve ellerinde Euro bulunduğun Peru parasını yada değersiz bir parayı Euro diye verip para üstü almak suretiyle ev sahiplerini dolandırdıkları ifade edildi.

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKATLI OLUN

Vatandaşların tanımadıkları kişilerden piyasa değereninin altında araç satın almamaları ve araç satarken parayı almadan ruhsat verilmemesi istendi. Açıklamada, araç almak istenen kişi ile yüzyüze görüşülmesi araç üzerinde yazılı olan motor şasi numarası ile ruhsatta yazılı olan motor şasi numarasının aynı olmasına dikkat edilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

Vatandaşların kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmamaları için dikkat edilmesi için şu hususlara dikkat edilmesi istendi: "Kredi kartınız kaybolduğu veya çalındığında en kısa sürede ilgili bankayı arayıp iptal ettiriniz. Kredi kartı şifrenizi kimseye söylemeyiniz, kartınızın arkasına şifrenizi yazmayınız, kredi kartı ile şifrenizi aynı yerde bulundurmayınız, şifrenizin doğum tarihi vb. kolay tahmin edilebilir olmamasına dikkat ediniz. İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde sitenin güvenli olduğundan emin olunuz. Kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerde kredi kartınızın POS makinesi dışında başka bir makineden geçirilmemesine dikkat ediniz. Kredi kartınız ile ödeme yapmak istediğinizde kredi kartınızın bizzat yanınızda POS cihazından geçirilmesine dikkat ediniz. Aksi takdirde dolandırıcı şahıslar kredi kartınızı ikinci bir defa POS cihazından geçirerek veya kredi kartınızın bilgilerini kopyalamak suretiyle sizi dolandırabilirler. Kredi kartınız belirtilen sürede adresinize gelmemişse ilgili banka yada şubeden araştırınız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious