Bir iğneyle 10 yıl gençleşin

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Vücudunuzdaki yağın gençlik kaynağı olabileceğini biliyor musunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üstelik de cildinize bıçak değmeden. ONEP Yönetim Kurulu Başkanı estetik plastik cerrahi uzmanı Prof. Dr. Onur Erol, kişinin kendi vücudundan alınan yağın yüze enjekte edilmesiyle insanın 10 yıl gençleşebileceğini söylüyor. 30 yaşından itibaren aralıklarla yapılacak bu uygulama, cildin kırışmasını ve sarkmasını önlüyor.

Yüz estetiğinde yenilikler neler?

Eskiden yüz germe ameliyatında derinin gerdirilmesi sağlanırdı. Artık bir de boşalan bölgeleri kişinin kendi dokusuyla dolduruyoruz. Doku enjeksiyonuyla hem daha doğal görünüm, hem de daha taze bir yüz elde ediliyor. Diğer bir yöntem ise ameliyatsız, kesi olmadan yapılan iplikle asma tekniği. Thermage da ameliyatsız germe yöntemi olarak revaçta olan yeni uygulamalardan. Diğer ameliyatsız güzellik uygulamaları da çok önemli. Botox, Restylane, N-lite ve Quantum IPL tarzı lazerler birçok sorunu gideriyor ya da ameliyatı tamamlıyor. Özellikle IPL dış etkenlerle meydana gelen harabiyeti tamir etme ve taze görünüm için çok faydalı oluyor.

Yüzde hangi bölgeler gerilebiliyor?

Yüz germe, boyun germe, gözkapağı ameliyatı, kaş asma, yanak asma, gıdık asma, doku enjeksiyonu, kulak, burun ve çene estetiği olarak özetlemek mümkün. Diyelim ki sizin göz çevrenizdeki kırışma, gözkapağının düşmesi nedeniyle yorgun bir görünümünüz var. Gözkapağı ameliyatı yanında şakak germe veya kaş asma yaparak dinlenmiş ve genç bir ifade sağlayabiliyoruz.

Cerrahi ne kadar gençleştiriyor?

Cerrahi işlemsiz bile enjeksiyonla 10 yıl gençleşiliyor. Çok çökmemiş bir insanda ise fark edilir bir düzelme yaratıyor.
Yağ enjeksiyonunun zamanı ne?

30 yaşında başlanmalı, çünkü 25 yaşında kemikler milim milim eriyor. Bu işlemi yaptırdıktan sonra cilt pırıl pırıl oluyor.

Yüz gerdirme ne kadar sürüyor?

Cilt yapısına bağlı olarak 15 dakikayla altı saat arasında değişebiliyor. Ancak normal yüz germe, en az üç saat sürer. Boyun, yanak, şakak germe, gözkapağı ameliyatı ve doku enjeksiyonunu içeren total yüz germe ameliyatı altı saati bulur. Ameliyattan önce sigara içiliyorsa bırakılmalı. Ameliyattan sonra altı hafta saç boyatılamaz. Saçlar kısaysa, kesim yerleri görünmesin diye uzatılmasını tavsiye ederiz. Fazla kilosu olanlara ameliyat öncesi diyet öneririz.

Yüz birkaç kez gerdirilebilir mi?

Evet, ihtiyaç halinde tekrarlanabilir. Kişi iyi müdahale geçirmişse ve kendini zararlı etkilerden korursa sonuç 10-15 sene bile korunabilir. Bu sürede doku enjeksiyonları yaptırması, cilt bakımı ve senelik IPL tedavisi, derisini güneşten koruması sürenin uzamasında yardımcı olur.

Kırışıklıklara karşı ne yapılabilir?

Aşırı mimikleri geçici olarak durduran botoks faydalı. FDA onaylı olan bu maddenin de orijinal olanı kullanılmalıı. Kırışıklıklar derinse mikro doku enjeksiyonları (yağ veya doku kokteyli) ile hücre nakli yapılır. Kişiden alınan yağ dokusu veya estetik cerrahi ameliyatında çıkarılan fazla deri, kas ve fasyanın kendi yağ dokusuyla karıştırılarak elde edilen doku kokteylinin enjekte edilmesiyle erimiş bölgeler canlı hücrelerle doldurulur. Kırışıklıklar çok yaygın ise bunlara ilave olarak lazer peeling yapmak uygun olur. Yüz germe yapılsa bile zamanla kaybolan dokuların enjeksiyonlarla tekrar yerine konulması kırışıklıkların zamanla tekrar oluşmasını geciktirmesi açısından da önemlidir. Yabancı dolgu maddelerini pek tavsiye etmiyorum, ancak alerjik reaksiyon yapmadığı için restylane kullanılabilir.

25 bin YTL'yle 15 yaş gençleşti

55'indeki kadının vücudu yaşını göstermiyordu ancak yüzü yılların, yerçekiminin ve güneşinin etkisiyle kırışmış, lekelenmişti. 1.5 yıl önce Onur Erol'un kapısını çaldı. Görüşmeden sonra yüzünü gerdirmeye karar verdi ve altı ay sonra bıçak altına yattı. Sonuçlar kendisinin deyimiyle inanılmazdı:
"Doktorum önce yüzümü gerdi, boynumdaki sarkıklıkları aldı. Ardından lazerle 'yaktı' yüzümü. 10 gün yanma hissettim. Karnımdan yağ alınıp yanaklarıma, göz altlarıma enjeksiyon yapıldı. Alınan yağın bir kısmı saklandı, dokuz ay sonra yine yaptıracağım. Enjeksiyonun ardından
yüzüm, genç kız gibi oldu. Yaptırdığım klasik yüz gerdirme değildi. Ne kulak arkamda ne de başka bir yerde iz kaldı."
P.A., Akdeniz'e kıyısı olan bir tatil beldesinde yaşıyor ve hayvan dostu. Bu nedenle sık sık medyada göründüğünü, fotoğraflarında yüzünün kendisini rahatsız ettiğini belirtiyor. Eşinin estetik yaptırma taraftarı olmadığını, ancak kendisi çok istediği için razı olduğunu anlatan P.A. liposuction da yaptırmış:
"Gereksiz yere karnım çıkıyordu. Eşim ve iki oğlum acı çektiğim için üzüldüler ama ben çok mutluyum.
25 bin YTL verdim ama değdi. Gören en fazla 40-42 diyor, çok mutlu oluyorum. Yüzümün yıpranmasının en büyük nedeni güneşti. Şimdi güneş koruyucusunu ihmal etmiyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious