Bir kaç poşet kömür için ölümü göze alıyorlar

Bir kaç poşet kömür için ölümü göze alıyorlar.16689
  • Giriş : 24.03.2008 / 08:48:00

Devletin fakirlere kömür dağıtımı eleştirilirken Samsun'da çekilen bu fotoğraf herşeyi anlatıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Samsun'un Tekkeköy İlçesinde maddi imkansızlıkları nedeniyle evlerine yakacak kömür alamayan vatandaşlar, her gün sokaklarından içi kömür yüklü tırların geçmesini bekliyorlar.

Ellerinde her biri en az 2 metrelik sopalarıyla yol kenarında bekleyen vatandaşlar, tırların sokaklarının başında görünmesinin ardından adeta büyük bir ölüm oyununa başlıyorlar. Aralarında 4-5 yaşlarında çocuklarında olduğu vatandaşlar hızla geçen tırların kasasından birer ikişer adet kömür düşürebilmek için hayatlarını hiçe sayıyorlar. Bir grup kamyonların önüne atlayıp onları yavaşlatırken, diğer bir grupta ellerindeki sopalarla tır'ın arkasındaki brandayı kaldırıp bir kaç parça kömürü düşürmeye çalışıyor.

Yaşadıkları tehlikenin farkında olduklarını söyleyen vatandaşlar, imkansızlıklar nedeniyle böyle bir olaya kalkıştıklarını, her gün aynı sahnenin defalarca tekrarlandığını belirttiler. İşsizlik ve imkansızlıkların her gün bu ölüm oyununun yaşanmasına neden olduğunu kaydeden bir vatandaş, "İş bulamıyorum. Evde bakmam gereken çocuklarım var, etrafımızdan topladığımız yardımlarla gıda ihtiyacını gidermek için mücadele ediyoruz. Ancak ısınmak büyük sorun. Bu sorunu gidermek içinde bu ölüm oyununu her gün ailemle birlikte yaşıyoruz. Şansımıza düşen iki üç parça kömürle ısınmaya ve hayatta kalmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious