Bir kameramanın gözünden Gazze...

Bir kameramanın gözünden Gazze....8572
  • Giriş : 28.01.2009 / 12:47:00

İsrail 21 gün boyunca bomba yağmuruna tuttuğu Gazze'yi harabeye çevirdi. Binlerce insanı katletti, yaraladı. NTV kameramanı İlker Taş notlarını akardı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


NTV Haber Kameramanı İlker Taş'ın Gazze notları:

1- 1400 e yakın (tam sayıyı kimse bilmiyor) şehit, 5000'e yakın yaralı var.

2- Filistin halkı (özellikle Gazze'liler) Türkiye halkına müteşekkir.

3- Türkiye'de halkın sağcı-solcu-İslamcı ayrımına düşmeden Filistin halkına destek vermesi ençok konuşulan konulardan.

4- Fosfor bombası (ki savaş suçudur) kullanıldığı kesinleşti. Hafif yaralılar evlerine gönderildi. Ağır yaralılar Şifa Hastanesi'nde tedavi görmeye devam ediyorlar.

5- İsrail sadece Hamas'ın hükümet binalarını, polis merkezlerini havaya uçurmakla kalmamış, onları yaşamlarını idame ettirecekleri portakal ve zeytin ağaçlarının bulunduğu tarla ve bahçeleride keyfi olarak tanklarla harap etmiş.

6- Şu an Gazze'de ençok ihtiyaç duyulan malların başında çimento geliyor. Halk çaresiz. Yıkılan binalarının yerine birşey yapılamıyor.

7- Bölgede ençok yardım taşıyanlar Türkler. Bunların başında İHH geliyor. Ardından Kimse Yok Mu ve Deniz Feneri geliyor. Yardım kuruluşları Refah kapısından Gazze'ye giriyorlar.

8- Türkiye'nin resmi yardımları İsrail'in Kerem Şalom kapısından (Sağlık Bakanlığı ve Kızılay) üzerinden yapılıyor. Türkiye'nin Telaviv Büyükelçisi Namık Tan'ın bu konudaki gayreti büyük.

9- Gazze'deki manzara Gölcük ve Düzce depremi ile kıyaslanabilecek düzeyde neredeyse.

10- Hala İsrail tarafından atılmış ama patlamamış bombalar var. Çocuklar zaman zaman buldukları bu bombalarla hala hayatlarını kaybetmeye ve yaralanmaya devam ediyorlar.

11- İsrail ateşkese rağmen şehre ses bombası atmaya, halkı huzursuz etmeye devam ediyor.

12- Herşeye rağmen Gazze de hayat devam ediyor. Herkes durumu kanıksamış gibi. Hemen herkesin ailesinden kayıplar var. Ama hiç kimse yas tutmuyor.

13- İsrail zaten kuşatma altında olan Gazzelilerle kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor. İsrail kapısı Erez'i keyfi olarak açıp-kapatıyor.

14- Özellikle sınır bölgelerindeki okullarda hasar almamış okul yok. Buna UN (Birleşmiş milletlerin bayrağını taşıyan okullarda buna dahil)

15- Sanayi kuruluşları (Gazze ölçeğinde sanayi) tank mermileriyle yıkılmış.

16- Tavuk çiftlikleri, hayvan çiftlikleri vurulmuş. Pekçok yerde hayvan ölüleri yerlerde yatıyor.

17- Çimento kamyonları tek tek tank vs. araçlarla devrilmiş.

18- Hamas'ın bazı bakanları (sağlık-çalışma ve başbakan yardımcısı) ortalıkta geziyor. İşlerinin başındalar. Ama İsmail Haniye ve Mahmut Zahar gibi lider kadro hala saklanıyor.

19- Gazze de bölünmüşlük egemen. El Fetih ve Hamas kadroları birbirlerini suçluyorlar. El Fetih herşeyin sorumlusu olarak Hamas'ı, Hamas'ta İsrail'le işbirliği yaptığı gerekçesiyle El Fetih i suçluyor.

20- Hamaslılar sokaklarda resmi kıyafetleri yerine sivil olarak geziyorlar.

21- Gazze'nin üzerinde İsrail jetleri ve heronları gezmeye devam ediyor.

22- Gazze'liler ambargoyu delebilmek için tünel kazma işine devam ediyorlar. Saldırıda kapanan tüneller açılmaya çalışılıyor.

23- İsrail'in ençok rahatsızlık duyduğu unsur medya. Özellikle Türk medyasından rahatsız. Erez kapısı enson Türkler için açıldı.

24- İsrail tarafında da aşırı milliyetçi İsrailliler Türk medyasını hedef almış durumdalar. Hemen heryerde sataşmalara rastlamak mümkün.

25- Hamaslı bakanların çalışabilecekleri hükümet binaları artık yok. Uygun bina arayışındalar. Geçici olarak buldukları yerlerde çalışıyorlar.

26- Ençok yıkım Beyt Lahiya, Cebeliye, Han Yunus, Tel Havva ve Beyt Hanun'da olmuş.

27- Pekçok yerde direniş olmamasına rağmen israil tanklarına yer açmak ve askerlerini güvenli geçiş sağlamak için binlerce ev yıkmış. Sokaklar tanınmıyacak halde. Altyapı önemli ölçüde hasar görmüş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*