Bir kare fotoğrafla yaşamı değişiyor

Bir kare fotoğrafla yaşamı değişiyor  .11188
  • Giriş : 09.03.2008 / 10:31:00

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde yaşayan 1.20 santimetre boyundaki Şeyhmus Demiroğlu'nun yaşamı, bir esnaf ziyaretinde fotoğrafını çektiği Çınar Kaymakamı Hasan Tanrıseven sayesinde değişiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaprakbaşı Köyü'nde 19 yaşında olmasına rağmen 8-9 yaşındaki bir çocuk görümünde olan ve okula geç başladığı için 8. sınıfta okuyan Şeyhmus Demiroğlu'nun yaşamı, okuldan arta kalan zamanlarda evinin geçimine katkıda bulunmak amacıyla çektiği fotoğraf sayesinde hızla değişmeye başladı.

Ufak tefek yapısıyla adeta ilçenin maskotu olan Demiroğlu, Kaymakam Hasan Tanrıseven'e, esnaf ziyareti sırasında analog makinesiyle çektiği fotoğrafı hediye etti. Kaymakam Tanrıseven, fotoğraf karşılığında para teklifini ''Kaymakamımdan para almam'' diye geri çeviren Şeyhmus'u makamına çağırarak tedavisini üstlenmek istediğini söyledi.

Önce tedavi olmak istemediğini söyleyen, ancak Kaymakamın ısrarıyla daha sonra tedaviyi kabul eden Şeyhmus, Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesinde yapılan tetkiklerinden ardından boyunun uzayacağı günlerin hayalini kurmaya başladı.

-''BENİMLE ALAY EDİYORLAR''-

Şeyhmus Demiroğlu, anne ve babasını aralıklarla küçükken kaybettiğini ve üvey annesiyle birlikte yaşadığını söyledi.

Yaprakbaşı İlköğretim Okulu 8. sınıfta okuduğunu, Çınar Kaymakamı Tanrıseven kendisine yardım eli uzattığı için çok şanslı olduğunu ifade eden Demiroğlu, şöyle konuştu:

''19 yaşındayım, ama rahatsızlığım nedeniyle boyum 1.20 kaldı. Birkaç kez doktora gittik, ancak paramız olmadığı için tedavime devam edemedim. Okula geç başladım. En büyük hayalim okuyamayan çocuklara okuma yazma öğretmek, öğretmen olmak. Herkes ister boyunun uzun olmasını, normal biri olmasını. Ama uzun boylu olmadığım için artık üzülmüyorum. Okulda bazı arkadaşlarım benimle alay ediyorlar. Ama ben hiç aldırış etmiyorum. Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Evin tüm yükü benim omuzlarımda. 2 göz odada akli dengesi bozuk bir ağabeyim, hasta ve yaşlı üvey annemle kalıyorum. Bir kardeşim de Konya'da okuyor. Tedavimin olumlu sonuçlanacağına inanıyorum. Eğitimim için tüm hayırseverlerden de destek bekliyorum. Öğretmen olamazsam köyümde muhtar olup fakirlere kömür dağıtacağım.''

Okul Müdürü Mehmet Selimpolat da ailesinin geçimini Şeyhmus'un karşılamasına rağmen okulda başarılı ve çok sevilen bir öğrenci olduğunu söyledi.

-TEDAVİ SONUNDA DİZÜSTÜ BİLGİSAYAR SÖZÜ-

Çınar Kaymakamı Hasan Tanrıseven ise Demiroğlu ile ilçede yaptığı esnaf ziyareti sırasında çektiği bir fotoğrafla tanıştığını ve hikayesini öğrendiğini belirtti.

Şeyhmus'u makamına çağırarak kendisi için ne yapabileceği konusunda konuştuklarını ifade eden Tanrıseven, şunları söyledi:

''Kendisiyle tedavi kararı aldık. DÜ'de yapılan tetkikler olumlu çıktı. Tedavisine başlandı. Tedaviyle boyunun uzayacağı belirtildi. Şeyhmus'un anne ve babası yok. Üvey annesi ve akli dengesi bozuk ağabeyi ile kalıyor. Analog bir fotoğraf makinesi vardı. İlk olarak ona bir dijital makine aldık. Artık daha rahat fotoğraf çekebilecek. Evlerinin avlusu yoktu. Çevresine duvar ördürdük. Maddi yardımda bulunduk. Konya'da öğrenim gören kardeşine maddi yardımda bulunduk. Şeyhmus iğneden çok korkuyor. Bu nedenle tedaviye zor ikna oldu. Tedavisi tamamlanınca bir dizüstü bilgisayar hediye edeceğiz. Tedaviyle o da yaşıtları gibi olabilecek.''

DÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mitat Bahçeçi, Demiroğlu'na ''Hipofiz Yetersizliği'' tanısı konulduğunu söyledi.

Eksik olan hormonların takviye edileceğini belirten Prof. Dr. Bahçeçi, ''Büyüme, cinsiyet, troid ve böbreküstü bezi hormonlarının takviye edilmesi gerekiyor. Hastada ilaç tedavisine başlandı. Hastamızı takip edeceğiz. Yaklaşık 2 yıl sürecek tedavide belirgin bir düzelme olacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious