Bir kaşığa bir kaşıkçı elması

Bir kaşığa bir kaşıkçı elması.52192
  • Giriş : 17.04.2008 / 13:38:00
  • Güncelleme : 17.04.2008 / 13:39:28

Değerli elmas, birkaç kaşık karşılığında satın alındığı için adı "Kaşıkçı Elması" olmuş!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eminönü, 2700 yıllık tarihi boyunca Roma, Bizans ve Osmanlı gibi üç büyük imparatorluğun merkezi olan bir dünya başkenti. Eminönü belediyesi de bu müstesna yerin ülkeye ve dünyaya tanıtımı için Payitaht-ı Zemin: Eminönü kitabını yayınladı. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Vahdettin Engin ve Yrd. Doç. Dr. Erhan Afyoncu'nun kaleme aldığı kitap, iki yılda hazırlanmış.Bizans'ın da merkezi olan Eminönü'nde Fatih İstanbul'u fethetmeden önce Türk ve Müsüman toplulukları da yaşarmış.

MÜLTECİ TÜRKLER

Unkapanı'ndan Sirkeci'ye kadar olan sahil şeridinde Venedikliler, Yahudiler gibi Müslümanların da kendilerine ait mahalleler kurmuşlar. Selçuklu saflarından Bizans'a katılan çok sayıda mülteci Türkler'den başka öteden beri ticaret maksadıyla şehirde ikamet eden Müslüman tüccarların yaşadığı sokaklarda camiilere ait kalıntılara rastlanmış. Eminönü, Osmanlı döneminde ise halk ile padişahın buluştuğu bir semt olarak karşımıza çıkıyor.Topkapı Sarayı'ndan çıkan padişahların at üstünde camiiye gidişleri sırasında toplanan halkın muazzam görüntüsü nü izlemek isteyen gezginlerin çevre evlerin pencerelerini kiraladıklarını öğreniyoruz.

Kitapta, belediyecileğin gelişme sürecini anlatıldığı bölümlerde Osmanlı döneminde Eminönü'nün temizliğinde şehir yönetiminin yetersiz kaldığı durumlarda bazı işlerin halk tarafından yerine getirilmesine yer veriliyor.

İLKLERİN SEMTİ

Çöpleri ayıklayarak içlerinden çıkardıkları değerli eşyaları satan 'Arayıcı Esnafı'nın bu aramaların birinde Kaşıkcı Elması'nı bulmaları ve değersiz olduğunu düşünüp birkaç kaşıkla değiştirmeleri uzun yıllar konuşulmuş. Osmanlı'nın ihtişamı kadar yangınların, depremlerin, salgın hastalıkların ve isyanların da merkezi olan Eminönü her dönemin tarihini yansıtıyor. Hem Bizans, hem Osmanlı döneminde törenler,eğlenceler kadar, kozların paylaşıldığı bir alan olan Atmeydanı, Fatih'in vefatından sonra çıkan ilk isyandan, Bab-ı Ali baskınına İmparatorluğu şekillendiren hatta yıkmına yol açan olaylara tanık oluyor. Eminönü yalnız Osmanlı döneminde değil, Cumhuriyet döneminde de ilklerin yaşandığı bir yer olma özelliği taşıyor. Mustafa Kemal Atatürk, Sarayburnu parkında halka yaptığı bir konuşma ile harf inkilabını ilan ediyor.

Vinci'nin köprüsü beğenilmemiş

Eminönün'nün simgelerinden biri olan Galata köprüsünün mazisinin anlatıldığı bölümler ise bir hayli dikkat çekici. Eminönü ve Galata arası her dönem ilginç köprü inşaatlarına sahne olurken, cazibe merkezi olma özelliğini de kaybetmemiş. Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan geçici köprüden sonra, II.Beyazıd'ın yeni projeler istemesi üzerine dönemin ünlü ressamı Leonardo Da Vinci de bir köprü yapım projesini padişaha göndermiş, fakat kabul edilmemiş. Eminönü-Galata arasındaki geçişleri kolaylaştırmak için yapılan köprülerin bazıları öyle yetersiz kalmış ki, köprüden düşenlerin tedavisi için eczaneler yetersiz kalınca bir sağlık ekibi bile görevlendirilmiş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious