Bir katliam itirafı da Rum Kesiminden

Bir katliam itirafı da Rum Kesiminden.11118
  • Giriş : 27.01.2009 / 08:51:00

Rum Haravgi gazetesine konuşan profesör Ronaldos Kaçaunis; "12 yaşında Magosa'da 32 Türk'ün öldürülüp toplu mezara gömüldüğünü gördüm" itüirafında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Oxford Üniversitesi'nde eskiden tarih profesörü olan Rum Ronaldos Kaçaunis, 12 yaşındayken Magosa'da yaşadığı ve Rumların 32 Türk'ü öldürdüğü katliamı anlattı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre tiyatro oyuncusu Atilla Olgaç'ın 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında 10 Kıbrıslı Rum'u öldürdüğünü söylemesi ve ardından bu açıklamasının "senaryo" olduğunu itiraf etmesi tartışılırken, Oxford Üniversitesi eski tarih profesörü Rum Ronaldos Kaçaunis, Rum Haravgi gazetesine, 12 yaşındayken Magosa'da yaşadığı ve Rumların 32 Türk'ü öldürdüğü katliamı anlattı.

Kaçaunis şu ifadeleri kullandı: "Üç Yunan subayın aracına yapılan saldırının intikamını almak isteyen bir grup, Rum bölgesindeki bankalar ve dükkanlardan Türkleri topladı. Onları kapalı araçlara doldurup kent dışında bir köyde ateşli silahlarla öldürdüler ve toplu mezara gömdüler. Bu olayın çok sayıda şahidi vardı. Ama herşeyi bilen Magosa polisi sustu. O günkü şartlar altında olay bırakıldı. Mezarlar bulunamadı, suçluların kimlikleri belirlenmedi, yargılanmadılar. Bu katliam tartışılmadı bile."

Radikal

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*