Bir kurt ayakta donarak ölmüş halde bulundu

Bir kurt ayakta donarak ölmüş halde bulundu.14156
  • Giriş : 20.02.2008 / 11:03:00
  • Güncelleme : 20.02.2008 / 11:07:14

Yurt genelinde etkili olan soğuk hava ve kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Muş'ta hasta kurtarmaya giden paletli ambulans yolda kaldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Giresun'da merkez ve ilçelerde okullar 1, köy ve beldelerde ise 2 gün daha tatil edildi. Aşırı soğuklar hayvanları da vurdu. Çevre ve orman il müdürlükleri, yaban hayvanları için araziye yem ve su bırakırken, Bayburt'ta karayolu kenarında TEDAŞ ekipleri tarafından, ayakta donarak ölen bir kurt bulundu.


Doğu kara teslim, soğuklar donduruyor

Sibirya üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altında olan Doğu Anadolu Bölgesi'nde toplam 2 bin 118 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Yetkililer, bölge genelinde kar yağışının bugün ve yarın aralıklarla devam edeceğini belirtti. Ulaşıma kapalı olan köy yollarında çalışmalar, aralıksız devam ediyor. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kar yağışı ve bazı yerlerde tipinin etkili olduğu bölgede, gece en düşük hava sıcaklığı eksi 9 ile Bayburt'ta ölçüldü.

Önceki gece en düşük hava sıcaklığı gece sıfırın altında 9 derece ile Bayburt'ta ölçüldü. Bayburt-Demirozu karayolu kenarında, bir kurt ayakta donarak ölmüş vaziyetti bulundu.

Diğer illerde ise gece hava sıcaklıkları Erzurum ve Erzincan'da eksi 6, Kars ve Ağrı'da eksi 3 ve Ardahan'da eksi 2 derece olarak kaydedildi. Adana'da, yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle Tufanbeyli ilçe merkezi ile toplam 156 köye elektrik verilemediği bildirildi. Yetkililer, yolların kapalı olması nedeniyle onarım çalışmalarının güçlükle yürütüldüğünü bildirdi.

Çığda mahsur kalan iş makinesi operatörü 15 saat sonra kurtarıldı

1200 köy yolunun kapalı olduğu Sivas'ın Suşehri ilçesinde, çığ düşmesi nedeniyle karayollarına ait greyder ve operatörü, mahsur kaldı. Operatör Alaattin Türk, yaklaşık 15 saatlik çalışma sonucu kurtarıldı. Suşehri-Sivas karayolu Gemin Deresi mevkiinde yol açma çalışmaları yapan 163. Şube şefliği ekibinden Alaattin Türk'ün kullandığı greyder, yola çığ düşmesi sonucu yolun diğer tarafında mahsur kaldı. Kar ve tipi nedeniyle, akşam saatlerinde kurtarma çalışması yapamayan karayolları ekipleri, sabah erken saatlerde tekrar başladığı çalışmalar sonucu, 400 metre uzunluğunda yer yer 5 metre yüksekliğinde bulunan kar yığıntısını temizleyerek, yolun diğer tarafında bulunan greyder operatörü Türk'e ulaştı. Muş'ta, yolu kar nedeniyle kapalı olan köyde mide kanaması geçiren hasta, 4 saat süren yol açma çalışmaları sonrasında hastaneye yetiştirildi. Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan, kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı merkeze bağlı Sürügüden köyünde yaşayan bedensel engelli Talip Şancı (52), aniden rahatsızlandı. Sağlık görevlilerince evinde ilk müdahalesi yapılan Talip Şancı, paletli ambulansla Muş Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Dökmetaş köyünün yolu, köyde hasta ve yaşlı bir kadın olduğunun bildirilmesi üzerine ekiplerce açıldı. İş makineleri, arazi taşıtı ve ambulansla yola çıkan ekipler, 20 kilometre mesafedeki köyün yolunu 2 saatte açabildi. Van'da taşımalı eğitim kapsamında köy yolunda mahsur kalan 140 öğrenci, ekipler tarafından kurtarıldı. Yozgat'ın Esenli kasabasında iki gündür doğum sancısı çeken Ayşegül Kaplan (24) köy hizmetleri ekiplerinin 5 saat süren karla mücadelesinin ardından ambulansın kasabaya ulaşmasıyla hastaneye kaldırıldı.


Kar yağınca, uçaklar rotasını Erhaç'a çevirdi

Kötü hava şartları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine iniş yapamayan onlarca uçak, Malatya Erhaç Havaalanı'nı kullandı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kar ve soğuk hayatı olumsuz etkiliyor. Karayolu trafiğinin yanı sıra zaman zaman havayolu ulaşımı da aksıyor. Ankara ve İstanbul'dan kalkan uçaklar elverişsiz hava şartları nedeniyle Doğu'da iniş yapamıyor. Bu durumlarda uçaklar rotayı en yakın havaalanı olan Malatya'ya çeviriyor. Özellikle Gaziantep, Diyarbakır ve Elazığ gibi yakın illere inmesi gereken uçaklar, sis, kar ve buzlanma gibi uygunsuz hava şartlarında Malatya'yı tercih ediyor. Yolcular ise Malatya'dan bu illere otobüslerle karayolundan götürülüyor.

Bu illere iniş yapamayan pilotların, yine Doğu Anadolu Bölgesi'nde kışın etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği Malatya'ya neden yönlendiği sorusunun cevabını Erhaç Devlet Hava Meydanları Müdürü Senai Tesadif veriyor. Tesadif, Doğu ve Güneydoğu'ya uçuş yapan uçakların iniş yapamadığı ilin havaalanı üzerinde rötar yapmadan direkt rotasını Malatya'ya çevirebildiğini anlatıyor. Tesadif, bunun en önemli sebebi olarak 2007 yılı başlarında alana kurulan ILS (Instrument Landing System) cihazının varlığını gösteriyor. Ancak tek etken bu değil. Tesadif, "ILS cihazı Atatürk Havalimanı'nda da var, ancak bazı günler alana gün ortasına kadar iniş izni verilemiyor. Malatya Havaalanı Müdürlüğü olarak biz alanı her an temiz tutuyoruz, şartlar ne olursa olsun personelimiz alanda sorun teşkil edecek bir şey bırakmamak için yoğun çalışmalar yürütüyorlar." diyor. Kış şartlarının yoğun olarak yaşandığı son günlerde bölgelerinde önemli şehirleri Diyarbakır, Elazığ ve Gaziantep gibi illerin havaalanlarına iniş yapamayan yaklaşık 20 uçağın Malatya'ya sorunsuz indiğini dile getiren Tesadif, Erhaç Havaalanı'nın pilotlar için bir güvence olduğunu kaydediyor.

Tren raydan çıktı, 470 yolcu mahsur kaldı

Balıkesir-Afyonkarahisar seferini yapan yük treninin iki vagonu, Nusrat-Mezitler istasyonları arasındaki bölgede bilinmeyen bir sebeple raydan çıktı. Ölü ve yaralının olmadığı kaza sonucu, Ankara-İzmir demiryolu ulaşıma kapandı. Ankara'dan İzmir'e giden üç yolcu treninin 470 yolcusu demiryolunun ulaşıma kapanması sebebiyle mahsur kaldı. Yolcular otobüslerle Balıkesir'e sevk edildi. TCDD Balıkesir Gar Müdürü Nevzat Ayaz, Balıkesir'den saat 03.51'de hareket eden, Afyonkarahisar'a gübre ve demir cevheri götüren yük treninin iki vagonunun, saat 04.15 sularında, Kepsut ilçesinin Nusrat köyü ile Durbunbey ilçesinin Mezitler köyü istasyonları arasında bilinmeyen sebeple raydan çıktığını söyledi. Ayaz, "Kazanın nedeni, deray (vagonları raydan kaldırma) işlemlerinin ardından teknik ekibin yapacağı incelemeler sonucu belli olacak.'' şeklinde konuştu. Kaza nedeniyle Ankara-İzmir seferini yapan Mavi Tren Mezitler İstasyonu'nda, aynı istikamete sefer yapan 9 Eylül ve Karesi ekspresleri de Dursunbey'de bekletildi.


Sincan'da tren kazası; 13 yaralı

Sincan'da, banliyö treni, yolcu indirmek üzere istasyonda bekleyen Anadolu Ekspresi'ne çarptı. Kazada 13 kişi hafif yaralandı. Kazanın, banliyö dizisinin durma uyarısı yapan kırmızı ışığı ihlal ederek, makasa saatte 42 kilometre hızla tersten girerek makası kırması sonucu olduğu açıklandı. Banliyö treni makinistinin ise trenden atladığı ve durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. TCDD Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, makinist Nami Aras, Sincan-Sanayi istasyonu seferini yapmak üzere boş banliyö dizisini Behiçbey Bakım Atölyesinden alarak Sincan istasyonuna doğru harekete geçti. Sincan'da, kaza olan hattın Anadolu Ekspresi'ne ayrılmış olduğunu ve giriş sinyalinin banliyöye kırmızı yandığını anlatan yetkililer, bu duruma rağmen banliyö dizisinin durma uyarısı yapan kırmızı ışığı ihlal ederek ters yola girdiğini belirtti. Banliyönün kapalı olan makasa saatte 42 kilometre hızla tersten girdiği ve makası kırarak Anadolu Ekspresi'ne saatte 38 kilometre hızla önden çarptığı ifade edildi. Ekipler, kazayla ilgili detaylı incelemelerini sürdürüyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious