Bir mahalleyi yok edebilirdi

Bir mahalleyi yok edebilirdi.13226
  • Giriş : 05.01.2008 / 09:37:00

Bursa ve Van'da bulunan iki ayrı minibüste toplam 64 kilo patlayıcı ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri, plakasız minibüsten şüphelenmeleri üzerine durdurmak istedi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, minibüsü polis ekiplerinin üzerine sürüp kaçmalarının ardından kovalamaca başladı. Ara sokaklara girerek izini kaybettiren şahısları yakalamak için bölgeye çok sayıda polis sevk edildi. Minibüs, gecenin ilerleyen saatlerinde Van Kalesi önünde bulunan boş bir alanda terk edilmiş vaziyette bulundu. Araçta yapılan incelemede yaklaşık 50 kilo civarında C-4 patlayıcı, çok sayıda el bombası ve el yapımı mayın bulundu. İnegöl’de de İl Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen operasyonda, “Zena” adlı köpek sayesinde 9 kilogram patlayıcı ve 2 kilogram bilye ile silah ve düzeneği ele geçirildi. Yapılan araştırmada 4 kilogram 130 gram C 3 plastik patlayıcı, 2 kilogram 580 gram C 4 plastik patlayıcı, 2 kilogram 100 gram TNT, 2 kilogram parça tesirini arttırmak için kullanılan bilye de bulundu. Ayrıca 1 adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 8 adet el bombası, çok sayıda fişek ve el bombası fünyesi ele geçirildi.

Provokatörler yakalandı

Ayrıca Van’ın Başkale ilçesinde terör örgütü PKK adına bildiri dağıttığı tespit edilen İ.A. ile R.A. gözaltına alındı. İ.A’nın evinde yapılan aramada, 2 adet dizüstü bilgisayar, 156 adet CD, 2 adet smart disk ve 1 adet cep telefonu ele geçirildi. R.A’nın evinde yapılan aramada ise terör örgütü elebaşı tarafından yazılan ve yasaklı olan 2 adet kitap, 1 adet dergi ile elebaşına ait dergilerden kesilmiş fotoğraflar bulundu. İ.A. ve R.A. ile birlikte Erciş’te molotof kokteylli saldırıda bulanan K.H., B.H., Ş.S. tutuklanarak cezaevine konuldu. Öte yandan, Erciş’te ilçesinde molotofkokteyli saldırılarda bulunan 3 kişi tutuklandı.

Bir mahalleyi yok edebilirdi
Eminiyet yetkilileri, Van’da ele geçirilen patlayıcıların büyük bir faciaya sebep olabileceğini ve bir mahalleyi yok edecek güçte olduğunu söylediler. C-4 tipi bombanın 3000 derece sıcaklık yayarak basınç etkisi yaptığı açıklandı.

Alışveriş merkezini havaya uçuracak güçteydi

İnegöl’de jandarma tarafından kamyonete zulalanmış olarak bulunan 9 kilogram patlayıcı ve 2 kilogram bilye ile hazırlanan patlayıcının bir alışveriş merkezini yok edecek güçte olduğu belirtildi.

40 kilo A-4 patlatılmış

Terör saldırısında kullanılan uzaktan kumandalı bombanın cinsi ve ağırlığı belli oldu. Bombanın A-4 tipi ve 40 kg ağırlında olduğu tespit edildi. Güvenlik güçlerinin kriminal raporunda patlayıcının 40 kg. ağırlığında olduğu ve Lada marka aracın bagaj kısmı na konulduğu belirtildi.

Bakan Eker: Terörü bitireceğiz

Patlamanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, zararların karşılanacağını açıkladı. Eker, “Saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyorum. Terörle mücadelemiz yılmadan devam edecektir” dedi. Eker, daha sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gören 5 yaralıyı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Türkiye’nin yanındayız

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un, Ankara’nın yanında olduğunu bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa Dairesi sözcüsü Chase Beamer, “Bu vahşi saldırıyı kınıyoruz. Bu olay, terörizmle mücadelede iş birliğinin gereğini vurguluyor. Teröre karşı savaşta Türkiye’nin yanındayız” dedi. Japonya’nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada da, “3 Ocak tarihinde Diyarbakır’da meydana gelen bombalı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Terörizmi haklı çıkaracak hiçbir sebep yoktur” ifadesi kullanıldı. Ayrıca, AB Dönem Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “askeri personele ve sivillere yönelik iğrenç terör saldırısının şiddetle kınandığı” belirtildi.

Başsavcı Kavak: 4 kişi gözaltında

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, askeri servis aracının geçişi sırasında meydana gelen olayın 1994 model kırmızı bir otomobile yerleştirilen patlayıcının infilak etmesi sonucu meydana geldiğini ve 4’ü öğrenci 5 kişinin öldüğünü, 68 kişinin de yaralandığını belirtti. Kavak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Olayın faillerinin yakalanması için başlatılan çalışmalar neticesinde M.G, Z.K, S.K ve B.M. gözaltına alındı. Olayda yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

TOBB Başkanı: Nefretle kınıyoruz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bombalı terör eyleminden Türk iş dünyasının derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Diyarbakır’da yaşanan vahşeti nefretle kınıyoruz. Türkiye, daha önce terör belasından nasıl kurtulmuşsa, şimdi de bu zor durumun üstesinden gelecektir. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

Diyarbakır sessiz kalmayacak
Terör saldırısının gerçekleştirildiği yerde Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Sanayici İş Adamları Derneği, Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği, İnsan Hakları Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Tabip Odası’nın bulunduğu 45 sivil toplum kuruluşu ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada: “Bu bir vahşettir. Diyarbakır bu saldırıya sesiz kalmayacak. Saldırı tüm Diyarbakırlılara yapılmıştır” denildi.

Polise 16 gün arama izni
Terör saldırısının ardından Cumhuriyet Savcılığı tarafından polise şehir genelinde 16 gün boyunca “arama” izni verildi. Kentte sıkı güvenlik tedbirleri alınırken, arama izni kapsamında polis istediği evi, kişileri, araçları ve toplu mekanları istediği zaman arayabilecek. Öte yandan patlamanın ardından başlatılan soruşturma kapsamında gece boyunca sürdürülen operasyonlarda 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious