Bir milyar euroluk proje

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Avrupa Birliği adaylığı sürecinde uygulanacak olan Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) programı çalışmaları ilk olarak Çorum'da başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile AB uzmanları şehri ziyaret ederek et, süt, meyve ve sebze üretim merkezlerinde incelemelerde bulunacak.

AB'ye yeni aday ülkelerden kırsal kalkınma politikalarına hazırlanmalarını, tarım sektörleri yapılarının ve kırsal alanlardaki nüfusun yaşam standartlarının yükseltilmesi için ilk aşamada hazırlanan mali katkı programı IPARD çalışmaları başladı.

Türkiye'nin tarım politikasına uyum konusunda çok önemli yer tutan proje, hijyenik ve sağlıklı gıda üretiminde ve tarım kesiminin refah ve yaşam kalitesinin yükseltilmesinde büyük rol oynuyor. 2007-2013 yılları arasında uygulanmak üzere hazırlanan proje kapsamında Türkiye'ye 1 milyar Euro'nun üzerinde bir mali kaynak sağlanacak.

IPARD kapsamında ise; tarım ve balıkçılık ürünlerinin AB normlarında işlenmesi ve pazarlanması, çiftliklerin AB normlarında işletmeye dönüşmesi, kırsal ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi, kırsal altyapının iyileştirilmesi, tarım işletmelerine yapılan yatırımlar, tarım ürünleri ticaretinin iyileştirilmesi, kalite kontrol kuruluşlarının iyileştirilmesi, üretici grupları oluşturarak toplu eğitim verilmesi ve tarım kaynaklarının iyi işletilmesi gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

Türkiye'de ilk kez Çorum'da uygulanmaya başlanan proje için AB uzmanları Jimmy Amstrong ve Marek Pıhulic ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Uzmanı IPARD Proje Koordinatörü Yakup Sağlam başkanlığında bir heyet Çorum'a geldi. Süt Üreticileri Birliği Genel Başkanı Ali Koyuncu'nun da yer aldığı heyet, tarım sektöründe inceleme ve araştırma çalışmaları yapacak. İl Tarım Müdürlüğü'ne gelerek bilgilendirme toplantısı düzenleyen heyet, toplantı sonrası saha ziyaretlerine başladı.

Proje hakkında bilgi veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı uzmanı Yakup Sağlam, AB'nin 1 milyar Euro yardım yapacağını ve bu desteği almak için hazırlanan proje kapsamında üreticinin nasıl ve hangi şartlarda üretim yaptığını, yaşanan sorunların tespit edilmesi amacıyla ziyaretlerde bulunacaklarını açıkladı. Projenin uygulanacağı iller arasında yer aldığı için ilk çalışmaların Çorum'dan başlatıldığını vurgulayan Sağlam, yerinde incelemenin bundan sonraki çalışmaların önemli bir ayağını oluşturacağını kaydetti.

Sağlam, projenin öncelikli sektörleri arasında yer alan süt ve süt ürünleri işletmeleri, et ve et ürünleri işletmeleri, su ürünleri işletmeleri, meyve-sebze işletmelerini ve el sanatlarının yapıldığı yerleri gezeceklerini ifade etti. Proje sayesinde kısıtlı imkanlarda üretim yapan işletmelere önemli destekler sağlanmasının hedeflendiğini bildiren Yakup Sağlam, saha ziyaretleri sonrasında bir değerlendirmede bulunacaklarını ifade etti.

İl Tarım Müdürü Ali Lek ise tarımda üretimde artışın sağlanması için dış kredilere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Alt yapı ve sermaye konusunda yetersizliklerin olduğuna işaret eden Lek, sağlanacak kredilerin iyileştirme yapması durumunda üretimin artacağını açıkladı.

Türkiye'nin tarım tarihi açısından önemli bir gün yaşadıklarını anlatan Süt Üreticileri Birliği Genel Başkanı Ali Koyuncu da, AB projesi kapsamında üreticinin modern tesislere kavuşacağını ve hijyenik ortamda bilinçli üretimin kapılarının açılacağını dile getirdi.

IPARD incelemelerinin projenin ileriki yılları açısından önemli olduğuna değinen AB uzmanı Jimmy Amstrong, üreticilerin ve çiftçilerin tepkilerini merak ettiklerini söyledi.

Armstrong, "Çorum'daki tarımsal yapı, et, süt, meyve-sebze ve tavukçuluk sektörlerinin üretim alanlarını inceleyeceğiz. Karşılıklı fikirlere başvuracağız ve çalışmalara hızla devam edeceğiz. Projenin başarılı bir şekilde yürütülmesini bekliyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious