Bir milyon araç üreteceğiz

  • Giriş : 22.11.2007 / 17:45:00

Mustafa Koç, Fiat'ın yeni ticari aracı Fiorino'nun tanıtımına katıldı. İhracatın lokomotifi haline gelen otomotiv sektörü, üretimdeki payını giderek artırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sektörün 2012 yılı üretim hedefi 1,5 milyonu ihraç edilmek üzere 2 milyon adet. Koç Grubu ise 2010 yılına kadar toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyor.

İstanbul Ticari Araçlar ve Yan Sanayii Fuarı'nda, Fiat'ın yeni ticari aracı Fiorino'nun tanıtım toplantısında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tofaş'ın 'Minicargo' projesi kapsamında Fiat, Peugeot ve Citroen için ticari araç üretimi yaptığına işaret ederek, bu proje ile Tofaş'ın üretimini kısa sürede artıracağını vurguladı.

Fiat Linea ve Minicargo projelerinin 2009 sonuna kadar olan dönemde Tofaş'ın büyümesini tetikleyecek, yerli ve dış pazarda pazar payını artırmasını sağlayacak temel konular olduğunu vurgulayan Koç, "Ülkemiz ve Koç Topluluğu adına çok daha iddialı hedeflerimiz var; 2010 yılına kadar 1 milyon araç üretmeyi hedefliyoruz." dedi.

Otomotiv sektörünün, odaklanma stratejileri içinde çok önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Koç, "Geçen yıl Türkiye'nin hem otomobil üretiminin hem de ihracatının yüzde 45'ini gerçekleştirdik." diye konuştu. Koç, şunları kaydetti:

"Fiat Fiorino'nun yer aldığı proje, sağlayacağı büyüme ile vizyonumuzda kilit rol oynayacak. Global otomotiv sanayiinde rekabetçi kimliğimizi geliştirecek ve bize yeni açılımlar sağlayacaktır. Tofaş, sektörde bir ilke imza atarak üç ayrı firma için üretim yapıp bu üretimin yüzde 90'ını ihraç ediyor."

Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Turgay Durak ise sektörün, yıl sonunda 4,5 milyar dolar dış ticaret fazlası oluşturacağını söyledi. Durak'ın verdiği bilgilere göre, söz konusu üretimin 1,5 milyon adedi ihraç edilecek. Bu ihracattan toplam 40 milyar dolar gelir hedefleniyor.

2007'de iç pazarda yaşanan daralmaya rağmen yıl sonunda 850 bine ulaşacak ihracatla birlikte bu yılki toplam üretim 1,2 milyon adede yaklaşacak. 20 milyar dolarlık ihracatla Türkiye'nin toplam ihracatının beşte birini otomotivciler gerçekleştirecek. Sektörde halen 300 bin kişi olan istihdam ise 2012 yılında 600 bin kişiye yükselecek. Durak, daha yüksek katma değer oluşturarak küresel rekabette etkinliklerini artırma yolundaki çalışmalarının hükümet tarafından da desteklenmesini beklediklerinin altını çizdi. 130'dan fazla firmanın stant açtığı İstanbul Ticari Araçlar ve Yan Sanayii Fuarı, 25 Kasım Pazar gününe kadar sürecek.

14 aracımızın 8'i yerli

Peugeot Otomotiv'in yeni Genel Müdürü Pierre Vieux, Türkiye'deki faaliyetlerini artırarak, daha fazla Türk olmak istediklerini söyledi. 3 Aralık'ta piyasaya sürecekleri Bipper nedeniyle ilk kez bir fuara yerli üretici sıfatıyla davet edildiklerini belirten Vieux, "Standımızda sergilediğimiz 14 aracın 8'i yerli. Yeni sergilediğimiz Minicargo yani Nemo'nun üzerine bu yüzden kırmızı 'Made in Turkey' damgası vurduk. Yerli üretici olarak tanınmaya iki ortağımız Karsan ve Tofaş sayesinde başladık. Bu işbirlikleri artarak daha fazla Türk olmamızı sağlayacak." dedi. Bipper'in fiyatı, satışla birlikte açıklanacak.

Öte yandan Baylas Otomotiv, Minicargo projesinin meyvesi Nemo ile ticari araç segmentinde atağa kalkmaya hazırlanıyor. Baylas Otomotiv Genel Müdürü Bora Koçak, "Nemo ile yüzde 2,3 olan pazar payımızı 2008'de 3'e yükselteceğiz. Hafif ticari araçta 10'uncu sıradan 7'nciliğe çıkacağız." dedi. HDI motorlu Citroen Nemo'nun fiyatı 21 bin 410 YTL olarak belirlendi.

18 bin 400 YTL'lik ticarî araç

Tofaş'ın Fiat ve PSA Grubu için ürettiği üçüz Minicargo projesinin meyveleri Türkiye'de ilk kez İstanbul Ticari Araçlar Fuarı'nda sergilendi. Fiat'ın Fiorino, Peugeot'nun Bipper, Citroen'in Nemo ismini verdiği yeni modeller 3 Aralık'tan itibaren ilk önce Türkiye'de yollara çıkıyor.

Fiat Fiorino'nun benzinli modelinin satış fiyatı 18 bin 400 YTL'den başlarken, 1.3 Multijet dizel versiyonunun fiyatı 21 bin 400 YTL olarak belirlendi.

Türkiye'de sadece dizel versiyonu satacak Citroen ise Nemo'nun fiyatını 21 bin 410 yeni lira olarak açıkladı. Sadece dizel motorlu Peugeot Bipper'in fiyatının da Nemo'yla aynı olacağı kaydedildi. Koç Topluluğu'na ait markaların stantlarını da gezen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç, Otokar'ın uydudan kaçak yakıt takibi yapabilen tankerine büyük ilgi gösterdi.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç'ten bilgi alan Koç, topluluğun akaryakıt dağıtım şirketi Opet'e de bu tankerlerden alınmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious