Bir miting de İstanbul'da yapılacak

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

14 Nisan'da Ankara'da düzenlenen Cumhuriyet Mitingi'nin bir benzeri 29 Nisan'da İstanbul'da yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına karşı çıkanlar 29 Nisan Pazar günü, saat 14.00 ile 17.00 arasında Çağlayan Meydanı'nda buluşacak.

Mitinge 100'den fazla dernek destek veriyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan, mitinge katılmaları için tüm Türkiye'ye çağrıda bulunduklarını söyledi.

Yüzbinler Ata'nın huzuruna çıktı

14 Nisan'da Atatürkçü Düşünce Derneği'nin öncülüğünde düzenlenen ''Cumhuriyet Mitingi'' için Ankara Tandoğan Meydanı'nda toplanan yüzbinlerce kişi Anıtkabir'e yürüdü ve mozoleye çelenk bıraktı.

Anıtkabir Özel Defteri'ne yazı yazan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ercan, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bugün 14 Nisan 2007. Aramızdan ayrılışının 24 bin 992'nci gününde huzurunuza hüzün ve utançla geliyoruz. Ne yazık ki, kan ve irfanla kurulan ve Türk gençliğine emanet edilen Cumhuriyet'e tam anlamıyla sahip çıkılamadı" dedi.

"Çankaya yolu şeriata kapalı", "Türkiye laiktir, laik kalacak" şeklinde sloganların atıldığı mitingi çok sayıda yerli ve yabancı gazeteci izledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Ankara'da düzenlenen "Cumhuriyet Mitingi"nde onbinlerce kişinin laikliğe destek için toplandığını duyurdu.

BBC, internet sitesinde verdiği haberde, "Laik miting Türk Başbakanı'nı hedef aldı" başlığını kullandı.

Adayı Erdoğan açıklayacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün düzenlenen AK Parti MKYK'nın ardından yaptığı açıklamada, partisinin Cumhurbaşkanı adayını 24 ya da 25 Nisan'da yapılacak Meclis grup toplantısında açıklayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, cuma günü de Meclis Başkanı Bülent Arınç'la görüşecek.

Cumhurbaşkanlığı süreci resmen başladı

Türkiye Cumhuriyeti'nin 11'inci cumhurbaşkanının seçileceği süreç 16 Nisan Pazartesi saat 09.00 itibarıyla başladı. Adaylık başvuruları, 25 Nisan Çarşamba günü saat 24.00'te sona erecek. Kalan 20 gün içinde de seçimler yapılacak.

TBMM Danışma Kurulu, adaylık başvuru sürecinin son günlerinde Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın başkanlığında toplanarak, seçim turlarının hangi tarihlerde yapılacağını belirleyecek.

Daha önce yapılan toplantıda, ilk turun ya 26 Nisan ya da 3 Mayıs'ta yapılması konusunda mutabakata varılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious