Bir numaralı konu: Başörtüsü yasağının kaldırılması

Bir numaralı konu: Başörtüsü yasağının kaldırılması.18277
  • Giriş : 21.01.2008 / 03:16:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 00:15:39

Başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla ilgili tartışmalar Ankara'nın bir numaralı gündemi haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa'da yapılması planlanan değişiklik konusunda AK Parti ve MHP'nin çalışmaları sürerken, Başbakan Tayyip Erdoğan, dün eleştirileri cevapladı.

Kılık-kıyafet özgürlüğüne karşı çıkan bazı çevrelerin demokrasiyi zedelemesine sert tepki gösteren Erdoğan, hiç kimsenin kendisini yasama ve yürütmenin üstünde göremeyeceğini vurguladı. Parti kapatma tehdidinde bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Danıştay'a anayasal sorumluluklarını hatırlatan Başbakan, "Yargı ihsas-ı rey makamı değildir. Siyasi partileri baskı altına almaya çalışmayın." dedi.

Partisinin İstanbul Ümraniye'de düzenlediği kadın kolları toplantısında konuşan Tayyip Erdoğan, başörtüsüyle ilgili girişimleri AK Parti'nin oy oranına bağlayan köşe yazarlarını da eleştirdi. Medya patronlarının AK Parti döneminde sermayelerini 10'a katladığını anlattıktan sonra konuşmasını sorularla sürdürdü: "Biz yerimizi biliyoruz. Yoksa AK Parti döneminde sermayeniz bire on katlandı diye mi böyle yazıyorsunuz? Milletin kıyafetiyle uğraşmaya kimsenin hakkı yok. Bırak, bireysel tercihi olarak nasıl giyiniyorsa öyle giyinsin. Sen ne karışıyorsun buna? Bu 'din ve vicdan özgürlüğü'ne girmezmiş. Ne özgürlüğüne girer?" Erdoğan'ı en çok öfkelendiren ise bazı rektörlerin darbe çağrısı oldu. Üniversitelerin gençleri yetiştirmekle mükellef olduğunu belirten Başbakan, "Sen kimsin ki darbe çağrısı yapıyorsun? Otur oturduğun yerde. Kalkıp da orduya akıl verme. Ordu ne yapacağını senden daha iyi bilir." şeklinde konuştu. Giresun Üniversitesi Rektörü emekli binbaşı Prof. Metin Öztürk, kendine ait internet sitesinde, "Asker rejim içindeki koruma görevinden uzaklaşıyor." ifadelerini içeren bir yazı yayınlamıştı.

Başbakan Erdoğan, Haldun Alagaş Spor Kompleksi'nde yapılan AK Parti Ümraniye Kadın Kolları Kongresi'nde konuştuı. Partisinin kadına verdiği önemi anlatan Erdoğan, "Sadece AK Parti kadın kolları kongresi yapıyor." dedi. Ekonomi alanında elde edilen başarıları da anlatan Erdoğan, sözü başörtüsü yasağına getirdi. Bu konuda hükümete yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Erdoğan, özetle şu görüşleri dile getirdi: Medya ekonomideki başarıları yazmıyor. Onların işi gücü başörtüsü. Türkiye nereden nereye geldi, bunu yazsana kardeşim. Bu ülkede, milletin kıyafetiyle kimsenin uğraşma hakkı yok. Bu, insanların, vatandaşların bireysel tercihidir. Bırak, nasıl giyiniyorsa öyle giyinsin. Bu 'din ve vicdan özgürlüğü'ne girmezmiş. Ne özgürlüğüne girer? Bizim önümüze ikide bir Anayasa'yı çıkartmasınlar. En az onlar kadar Anayasa'yı biliriz.

Yargı ihsas-ı rey makamı değildir

Bu ülkede eğer kuvvetler ayrılığı varsa, yasama, yürütme ve yargı erki birbirine müdahale etmeyecekse, herkes yerini, konumunu gayet iyi bilmeli. Kimse yasama, yürütme organının üstünde kendini göremez. Özellikle de kimse ihsas-ı reyde bulunamaz. Yargı, ihsas-ı rey makamı değildir. Onlar da görevini, Anayasa'nın tayin ettiği şartlar içerisinde yapmaya mecburdur. Partileri baskı altına almaya kimse gayret etmesin. Bizim gayemiz, ülkeyi Atatürk'ün ifade ettiği, muasır medeniyet seviyesine çıkarmak. Ama bunlar, milletin bireysel tercihleriyle uğraşarak ülkeye patinaj yaptırıyorlar, ülkeyi geriyorlar. Bakıyorsun bir tane rektör (Giresun Üniversitesi Rektörü Osman Metin Öztürk) çıkıyor; darbe çağrısı yapıyor. Kimsin sen ya! Sen önce yerini bil! Otur oturduğun yerde! Sen, üniversitede yavrularımızı en iyi şekilde yetiştirmekle mükellefsin. Onlara ne vereceksen ver. Orduya akıl verme! Ordu ne yapacağını senden çok daha iyi bilir.

Köşe yazarlarına eleştiri

Bazı köşe yazarları da 'Yüzde 47 ile AK Parti şımardı' diyor. Hayır! Biz yerimizi gayet iyi biliriz. Bizim gösterdiğimiz tevazuyu siz gösterebilseniz... Eyy kalemşorler! Bu ülke bu noktaya gelmezdi. Siz de yoksa sermayeniz, 1'e 10, 1'e 20 katlandı diye mi bu şekilde yazmaya başladınız? Adama bunu da sorarlar. Daha önce çırpınıyordunuz; 'battık, gittik' diyordunuz. Şimdi sermayeniz bu kadar katladı diye mi böyle yazmaya başladınız? Kalkıp da yüzde 47 oyu bu tür adımları atmanın gerekçesi olarak göstermeyin. Özgürlükler noktasında hükümet olarak gerekli adımları atacağız. Bunda bir sıkıntı yok. Bugün Amerika'da, Avrupa'da, dünyanın değişik yerlerinde özgürlükler noktasında insanlık neyi yakaladıysa; benim ülkemin insanı da bunları yakalamalıdır.

Baykal'a sordu: İş Bankası'nı İstanbul'a neden taşıdınız?

Deniz Baykal, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasına karşı çıkıyor. İş Bankası'nın yönetim kurulunda 4 tane CHP üyesi var. Peki İş Bankası'nı Ankara'dan İstanbul'a niye götürdünüz? İş Bankası'nın kurucusu kim? Atatürk. Niye İstanbul'a götürdünüz? Cevap veremez. Niye? Bunların akşam söylediği ile sabah söyledikleri farklıdır. Baykal çıkmış diyor ki, 'AK Parti'nin Ankara'yla derdi var, Atatürk'le derdi var.' Kendisi hakkında zaten bununla ilgili bir dava açacağım. Şaşırdı, şaşırdı. Benim Ankara muhabbetimi Atatürk muhabbetimi ölçme yetkisini sana kim verdi? Şu anda kendi içinde zaten sancılar çekiyor. Bu sancıları unutmak unutturmak için bu ifadeleri kullanıyor.
'Üniversiteye girme hakkı engellenemez'

Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk, başörtüsü yasağını savunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya tepki gösterdi. Eğitim-Bir-Sen Eskişehir Şubesi'nin düzenlediği 'Demokrasi ve Sivil Anayasa' programına katılan Selçuk, "Üniversite, evren kent demektir. Eğer evren söz konusuysa her insanın oraya girme hakkı vardır. Ve siz bunu engelleyemezsiniz. Ama Türkiye'de böyle olmuyor. Üniversite, bilim yapılan bir yuva. Bütün görüşler sergilenemiyorsa orada bilim yapılabilir mi? Mümkün değil." dedi. Türkiye'nin laiklik kavramını çözemediğinden yakınan Selçuk, bu sebeple sık sık sürtüşmelerin yaşandığını kaydetti. Laikliğin toplumsal barışı sağlamak için bulunmuş 'en iyi çözüm' olduğunu vurgulayan Selçuk, "Bunu Batılı anlamda çözemezseniz sıkıntılar devam eder." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious