Bir 'Öğretmen'in dinmez hasreti

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Yıllardır 'Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun' sözünü duymaya hasret

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamza Demirtaş, kendisini işitme engelli çocuklara adamış. Fedakâr eğitimcinin en büyük üzüntüsü, "Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun" cümlesini duyamamak.

Ancak her öğretmen bu mutluluğu yaşayacak kadar talihli değil. Malatya Akşemsettin İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nda 32 yıldır görev yapan Hamza Demirtaş (64), öğrencilerinden Öğretmenler Günü'nü kutlayan bir cümle bile duymamış. 44 yıldır özürlü çocukların topluma kazandırılmasında büyük rol oynayan Demirtaş'ın en büyük sıkıntısı öğrencileri ile sesli iletişim kuramamak. İlerlemiş yaşına rağmen mesleğinden kopamayan eğitimci, öğrencilerinin ağzından çıkacak bir 'Öğretmenler Günü'nüzü kutlarım' sözcüğünü duyamamaktan büyük üzüntü yaşadığını belirtiyor.

İşitme Engelliler Okulu'nda görev yapan öğretmenler, öğrencilerinden "Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun." sözcüğünü duymaya hasret. Bu duyguyu en derinden yaşayan öğretmenlerin başında Hamza Demirtaş geliyor. Ömrünün 44 yılını öğretmenlik mesleğine veren Demirtaş, son 32 yılını ise şimdi görev yaptığı Akşemsettin İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nda geçirmiş. 1974 yılında okulun kuruluşunda kurucu üyelerden biri olarak bulunan Hamza öğretmen, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü, 'buruk bir sevincin yaşandığı gün' olarak tanımlıyor. Hamza öğretmenin öğrencileri işitme engelli oldukları için konuşamıyorlar. Okulda bu öğrencilere işaret dili ve dudak hareketleri ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar konuşabilmelerini temin edecek eğitim veriliyor. Bu yüzden de işitme özürlü çocuklar, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, kendilerini hayata hazırlayan, bu uğurda her türlü fedakârlığı yapan öğretmenlerine, "Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun." diyemiyor. Öğretmenleri de bunun imkansız olduğunu bilmelerine rağmen her 24 Kasım'da bu beklenti ile okula geliyorlar. Bu beklentiyi tam 32 yıldır yaşayan ve bu yıl öğretmen arkadaşları tarafından yılın öğretmeni seçilen Demirtaş, "Hayatımı işitme engelli öğrencilerime adadım. Bu okullarda öğretmenlik yapmak çok daha büyük zorluklara göğüs germeyi gerektiriyor. Onları kendi çocuklarımız gibi görüyoruz. 32 yıldır bu çocuklarla ilgilenmekten övünç duyuyorum." diyor.

Müdür Şuayip Bakıncıoğlu da 20 yıldır aynı okulda görev yapıyor. Öğretmen arkadaşlarının fedakârlıklarından bahseden Bakıncıoğlu, "Her öğretmen gibi 24 Kasım'da okulumuzun öğretmenleri de günlerinin öğrencileri tarafından kutlanmasını istiyorlar. Ancak onların böyle bir şansı yok. Okulumuzda görev yapan 21 öğretmenimiz de bu özlemi elbette ki duyuyor. Yine de öğrencilerimizin elimizi öpmesi bütün hüznümüzü gideriyor." diye konuşuyor. İşitme engelli öğrenciler ise öğretmenlerinin gününü tahtaya yazdıkları "Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun." cümlesi ile kutluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious