Bir ölüm, iki kişiye hayat verdi

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren Serkan Karakuş'un (26) bağışlanan karaciğeri, biri 8 aylık bebek olmak üzere iki kişiye hayat verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yapılan tetkikler sonucunda Karakuş ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde karaciğer rahatsızlıkları nedeniyle tedavi gören iki hasta arasında doku uyumu belirlendi.

Karakuş'un karaciğeri, doğuştan safra yolları tıkanıklığı rahatsızlığı bulunan 8 aylık Özten Araslı ile siroz hastası 41 yaşındaki ev hanımı Suna Pak'a nakledildi.

Organ nakli ile sağlığına kavuşan bebeğin babası İsmail Araslı (32), KKTC'de yaşadıklarını ve oğlunun rahatsızlığı nedeniyle haziran ayında Türkiye'ye geldiklerini belirtti. Oğlunun aylık kontrollerle tedavisi devam ederken, nakil için gerekli olan uygun organın bulunduğu haberiyle büyük mutluluk yaşadıklarını ifade eden Araslı, “Organ bağışı konusunda duyarlılık gösteren ve bu işin arkasında olan herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Minik bebeğin annesi Şifa Araslı (26) da tek arzusunun çocuğunu tamamen sağlığına kavuşmuş olarak kucağına yeniden alabilmek olduğunu ve bunun için bebeğine kendi karaciğerinden doku vermeye hazırlandığını söyledi. Bu sırada aldıkları uygun organ bulunduğu haberiyle buna gerek kalmadığını dile getiren Şifa Araslı, “Oğlum şimdi bir başkası sayesinde sağlığına kavuşacak. Bu ameliyatı yapan ve organ bağışında bulunan kişilere ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.

Serkan Karakuş'un karaciğerinin diğer parçası nakledilerek sağlığına kavuşan Suna Pak da 9 yaşından itibaren vücudundaki vitamin eksikliğinden tedavi gördüğünü, siroz nedeniyle de karaciğer nakli için uygun organ beklediğini belirtti.

Yapılan bağış sayesinde sağlığına kavuştuğunu ifade eden Pak, herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious