Bir proje daha ödeneğe takıldı

  • Giriş : 19.02.2006 / 00:00:00

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kanayan bir yara haline gelen töre cinayetlerini işleyenlerin psikolojileri konusunda yapılacak bilimsel araştırma, ödenek sıkıntısından dolayı askıya alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Selçuk Üniversitesi'nin de destek vereceği araştırma, antropolog, sosyolog, psikologlardan oluşan 8 uzman tarafından yürütülecekti. 8 ay sürmesi beklenen araştırmada, mahkumlara tutum ölçekli, davranış ölçekli anketler uygulanacaktı.

Cezaevlerinde töre cinayeti sebebiyle yatan mahkumlar hakkında bilimsel veri toplanması planlanan araştırmada Diyarbakır, Batman, Mardin ve Şanlıurfa'daki cezaevlerinde yatan 100 mahkumla görüşme yapılması planlanıyordu. Adalet Bakanlığı'ndan mahkumlar ile görüşme sırasında ses ve görüntü alınması için izin verilen projeye Diyarbakır Valiliği tarafından 10 milyar ödenek verilmesi planlanıyordu. Ancak ödenek verilmedi.

Dicle Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mazhar Bağlı, Türkiye'de alanında ilk olacak töre cinayetlerini işleyenler üzerinde yapılması planlanan bir araştırmanın ödenek engeline takılmasının üzücü olduğunu söyledi. Töre cinayetlerinin Türkiye'nin önemli konularından biri olduğuna dikkat çeken Bağlı, şimdiye kadar akademik düzeyde bir araştırmanın yapılmadığını kaydetti.

Araştırmayı kendi imkanlarıyla da olsa yapmak istediğine vurgu yapan Bağlı, "Projeye sivil toplum örgütleri de büyük ilgi gösterdi. Ancak finansman bulamadık. Verilecek denilen ödenek gelmediği için araştırma askıda duruyor. Ödenek bulunmazsa üniversite'nin imkanlarıyla yürütmeyi planlıyoruz. Fakat bu da uzun bir zaman sürer." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious