Bir rekor uğruna 15 bin mermer kırdı

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Milli taekwandocu (6. Dan) Battalgazi Özçınar'ın hayali Guinnes Rekorlar kitabına girebilmek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özçınar'ın kırdığı mermerler yan yana konulunca 15 km. uzunluğuna ulaşıyor. Rekor denemelerinin sonuncusunda ise 5 ton mermer kırmayı hedefleyen Özçınar, "Şimdiye kadar kalp hariç herşeyi kırdım." diyor.
1971 yılında Malatya'da doğan Özçınar, 7 yaşında iken taekwando sporuna başlamış. Özçınar, yıllarca taekwondo sporu ve diğer bireysel sporların futbolun gölgesinde kalmasının ezikliğini yaşamış. Türk Futbol takımlarının şimdiye kadar Avrupa şampiyonu olamadığını, ancak taekwando sporunda Avrupa ve dünya şampiyonlukları yaşandığına dikkat çeken Özçınar, kırışlara bu sporun sesini duyurabilmek için başlamış.

Özçınar profesyonel olarak mermer kırmaya 10 yıl önce başlamış. İlk mermer kırması ise Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın huzurunda olmuş. Üst üste konulmuş 4 mermeri Özal'ın huzurunda yapılan gösteride kıran Özçınar, bugün 40 saniyede 400 mermeri kırıyor. Ancak mermer pahalı bir madde. Bu nedenle yaptığı gösterilere ve rekor denemelerine sponsor bulmak zorunda kalan Özçınar, kafasıyla da mermer kırıyor. Mermerin maliyeti nedeniyle çok fazla idman yapma imkanı olmadığının altını çizen Özçınar'a göre elle veya kafa ile kırış yapabilmenin sırrı kişinin inancı ile ilgili. Özçınar vücudundan tonlarca ağırlığındaki araçları da geçiriyor. 17 saniye 58 salisede 240 adet mermer kıran Özçınar bu denemesi ile Guinnes Rekorlar kitabına girmeye hak kazandığını, kesin sonucun nisan ayında belli olacağını belirtiyor.

Bu konuda profesyonel olmayan kişilerin kırış yapmaya çalışmasının son derece tehlikeli olduğuna işaret eden Özçınar, "Özellikle kafa ile yapılan kırışlarda beyin kanaması tehlikesi var. Bu nedenle profesyonel olmayan kimselerin denememesi gerekiyor. Dünya'da ve ülkemizde kırış yapabilecek yetenekte ve güçte sporcular var. Ancak insanların önünde başarısız olurum endişesi ile bu işi yapmıyorlar. Kırış yapabilecek ustaların meydanlara çıkarak bu işi güzel bir şekilde devam ettirmelerini istiyorum. En iyi benim demiyorum, ama çıkalım ve dünyanın en iyisini belirleyelim, onun etrafında olalım istiyorum." diye konuştu. Kırış müsabakalarının yapılmasının taekwondo sporunun tanıtımına da katkısı olacağına işaret eden Özçınar, sağlığı el verdiği sürece bu işi yapmaya devam edeceğini anlatıyor.

Halen İstanbul'da Adalar Tepecik Belediyesi Taekwondo takımının antrenörlüğünü yapan Özçınar, Malatya, Bandırma, Edirne ve İstanbul'da bu sporu yaparak gençlere sevdirmeye çalışmış. Gençlerin kahvehaneler gibi bir fayda getirmeyen mekanlara gitmek yerine bir sporla meşgul olmaları gerektiğine işaret eden Özçınar, taekwandonun ahlak ve fazilete dayalı bir spor olduğu için gençlere büyük katkılar sağladığından bahsediyor.Temmuz ayında Malatya'da düzenlenecek olan kayısı fuarında en az 5 ton mermeri kırarak rekor denemelerine bir son vereceğini açıklayan Özçınar, su üzerinde büyük bir gemiyi de çekme denemesi yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious