Bir saatte bin 354 kravat bağladı!

  • Giriş : 08.03.2006 / 00:00:00

İstanbul'da kravat satarak geçimini sağlayan Sebahattin Kara, Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmek için bir saatte bin 354 kravat bağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural'ın gözetiminde yapılan denemede, İstanbul Umum Erkek Kadın Konfeksiyoncu Terziler Odası Başkanı Niyazi Karakahya ve İstanbul Umum Gömlekçiler Penye İç Çamaşırı ve Ütücüler İmalatçıları Sanatkarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Yaşar da jüri üyeliği yaptı. Sebahattin Kara, bir saat içerisinde bin 354 kravat bağlamayı başardı.

Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, bu zamana kadar kravat bağlama dalında hiçkimsenin rekor denemesi yapmadığını belirterek, Kara'nın denemesinin Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için müracatta bulunacaklarını söyledi. Kural, taleplerinin kabul edilmesi halinde Sebahattin Kara'nın bu kategoride dünyada bir saatte en fazla kravat bağlama rekoruna sahip olacağını belirtti. Kural, "Bin 400 kravat bağlamak kendi hedefiydi. 46 kravatı bağlayamadı." diye konuştu.

Daha önceki denemelerinde bin 350 kravat bağladığını ifade eden Sebahattin Kara ise, kendi rekorunu kırdığını dile getirdi. Kara, "Şu anda rekor bana ait. Ne olur ne olmaz diye 50 kravat fazla istedim." dedi. Edirne'de bir süre çalıştıktan sonra İstanbul'a gelerek kravat satmaya başladığını anlatan Kara, hızlı bir şekilde kravat bağlamayı bir Fransız arkadaşından öğrendiğini belirtti. Kara, "Arkadaşım da Japon bir sihirbazdan öğrenmişti. 4 sene önce kravat bağlamayı bilmiyordum" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Bursa'da dünyanın en büyük dönerinin yapıldığını dile getiren Orhan Kural, rekorun Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious