Bir sağlık skandalı daha: Mesai bitti, yarın gelin!

Bir sağlık skandalı daha: Mesai bitti, yarın gelin!.7432
  • Giriş : 08.10.2007 / 23:09:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:37:04

Ağır yaralanan hastanın acil olarak nakli için kaldırılan ambulans helikopter mesai uygulamasını aşamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Çanakkale'de yaralı almaya gelen ambulans helikopterin havalimanına inişine mesai saati dışında olduğu için izin verilmedi.

Hastanın sağlık durumu kritik diye, sırf zaman kaybetmemek için ambulans helikopter kaldırıldı. Ama durumun ölüm kalım meselesi olması Çanakkale Havalimanında mesai duvarını aşamadı.

Çanakkale'nin Biga ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Kürşat Yırık isimli üniversite öğrencisi ağır yaralandı. Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalede iç kanama teşhisi konulan yaralının durumunda düzelme olmayınca tam teşekküllü bir hastaneye nakledilmesi gerekti.

Kürşat'ın Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesi'ne sevkedilmesine karar verildi. Hastanın babası da İstanbul'dan helikopter ambulans kiraladı, sırf vakit kaybı olmasın, Kürşat tam teşekküllü bir hastaneye daha çabuk yatırılabilsin diye.

Ancak İstanbul'dan gelen helikopter iniş için Çanakkale Havaalanı'na yöneldiğinde hiç hesapta olmayan bir durumla karşılaşıldı. Havalimanında mesai bitmişti ve sebep ölüm kalım meselesi de olsa helikopterin inişine, mesai saati dışında olduğu için izin verilmedi.

Helikopter müsait bir yer buluna kadar yaklaşık 1 saat havada dolaştı. Çanakkale Emniyet Müdürü'nün araya girmesinden sonra Kepez Limanı'na iniş yapabildi. Ancak bulunan yer de hastaneye 10 kilometre mesafedeydi.

Mesai uygulaması yüzünden iş uzadıkça uzadı. Sağlık ekipleri de hasta da ambulanslarla taşındı. İç kanaması devam eden Kürşat olması gerekenden saatler sonra Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne nakledilebildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious