Bir savunmada Kerinçsiz'den geldi

Bir savunmada Kerinçsiz'den geldi.8813
  • Giriş : 26.05.2009 / 23:45:00

Ergenekon davasının bugünkü duruşmada Veli Küçük'ten sonra Kerinçsiz de savcıları hedef aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Kemal Kerinçsiz, Cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in geçen hafta yaptığı açıklamada, ''Kerinçsiz hezeyanlarda bulunuyor'' ve ''sanıklar TSK'yı istismar ediyor'' şeklinde sözler kullandığını belirterek, böyle bir açıklama yapılmasının usule aykırı olduğunu söyledi.

Kerinçsiz, savcı Pekgüzel'e hitaben ''Siz, 'TSK'yı istismar eden sanıklara mı kaldı TSK'yı savunmak' diyebilir misiniz? Siz ancak iddianame hazırlayabilirsiniz. Savcıların duruşmada görevlerinin dışında olarak kamuoyunu etkileyecek şekilde bildiri yayınlayamayacaklarına karar verilmesini arz ederim. Savcıların tribüne oynadıkları bu bildiriyle sanıkların savunma haklarının da mahkeme yoluyla baskı altına alınması amaçlanmıştır'' şeklinde konuştu.

Kemal Kerinçsiz, ''bu açıklamayla, iddianamenin hazırlanmasıyla birlikte TSK'nın itibarını zedeleyen iddia makamının, TSK'nın itibarını koruduğunu savunarak adeta alay ettiğini'' öne sürdü.

Bunun üzerine bir açıklama yapan savcı Pekgüzel de Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'e hitaben ''Sizin hastalığınız nedeniyle raporlu olduğunuz dönemde taleplerin mahkememizce dinlendiği bölümde iddia makamının yaptığı açıklamanın usule aykırı yapıldığı savına katılmak mümkün değildir. Bazı sanıkların, tüm sanıkların değil bazı sanıkların ve müdafilerinin artık tarafımızca katlanılamayacak hal alan ithamları nedeniyle bu açıklamaya gerek görülmüştür'' diye konuştu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Şengün, verilen aranın ardından alınan kararları açıkladı.

Buna göre mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Erdal İrten'in sorgu ve savunmasının alınması için bir sonraki duruşmada hazır edilmesini kararlaştırarak, tutuksuz sanık İhsan Göktaş hakkında yapılan araştırmada adresinde olmadığı ve mevcut telefonlarının kapalı bulunması nedeniyle sorgu ve savunmasının alınması için yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.

Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 28 Mayıs Perşembe günü saat 09.30'a bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*