Bir sonraki Irak toplantısı İstanbul'da

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Irak’ın Türkiye için hayati önemi bulunan bir ülke olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın, "insanlığın bütün gücünü harcayıp Irak’ta akan kanı durdurması gerektiğini" vurguladı.
Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen genişletilmiş Irak konferansının ikinci gününde konuşma yapan Aydın, "Asıl rahatsız olan bütün Irak halkıdır.Sünnisiyle, Şiisiyle, çeşitli etnik gruplarıyla Irak halkıdır. Şu anda insanlığın ne yapıp yapıp, bütün gücünü harcayıp Irak’ta akan kanı durdurması lazım. Irak’a barışın gelmesi lazım" dedi.
Türk gazetecilere konuşması hakkında bilgi veren Aydın, Türkiye’nin Irak konusundaki tezlerinin belli olduğunu, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasının mutlaka yanında olduklarını belirterek şunları söyledi:
"Irak’ın sınırlarının asla tartışma konusu edilmemesinden yanayız.
Irak’ta her toplumun, huzur içinde barış içinde birlikte yaşaması durumunda olduklarının altını çizmek durumundayız. Biz hep topluluk karşısında onlara yardım eden durumdayız. Biz ayrım yapmayız. Biz şu Irak toplumu şöyledir, böyledir demeyiz. Çünkü Irak’ın geleceğinin birlikte yaşamaktan geçtiğini biliyoruz. Birlikte çoğulcu, demokratik sistem içinde yaşamaları, hakikaten bizim çalıştığımız, gayret ettiğimiz bir sonuçtur." "Türkiye’nin bugüne kadar ne yaptıysa bunun için yaptığını" belirten Aydın, "her şeyin kendi sınırlarını koruyan bir Irak için olduğunu" söyledi ve şöyle devam etti:
"Komşularıyla ilişkilerini bir an önce normalleştiren, dolayısıyla ikili ilişkilerde her türlü karşılıklı yardımların, metinde değil hayatta olmasını isteyen bir dış politika yürüttük bugüne kadar. Elimizden geleni yaptık. Elimizden geleni de yapmaya devam edeceğiz. Günlük politikanın çok ötesine geçen temel amacımız, birlik ve beraberliğimizi korumak. Komşumuzun bir an önce kendi sorunlarını olabildiğince kısa sürede çözmesini, bu akan kanın durmasını istiyoruz. Türkiye ta başından beri bu acıyı yüreğinden duyan ülkelerden biridir." Aydın, "Her ülke, Türkiye’nin yaptıkları için bana teşekkür etti.
Türkiye’nin zaten kendi içindeki hareketliliğini, demokratik çaba içindeki hareketliliğimizi biliyorsunuz. İnşallah gelecek bugünden daha iyi olacaktır" diye konuştu.

GELECEK TOPLANTI İSTANBUL’DA
Aydın, bir soru üzerine, gelecek toplantının İstanbul’da yapılacağını söyledi.
Toplantıların bitiminde Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüşen Devlet Bakanı Aydın, bu görüşmede Maliki’ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün selamlarını ilettiğini belirtti.
Görüşme sırasında genel olarak görüş alışverişlerinde bulunduklarını, ancak özel olarak terör örgütü PKK sorununun gündeme gelmediğini bildiren Aydın, "Ama bu genel bağlam içinde, Irak’ın birliği, bütünlüğü konularında olduğu gibi, sınır güvenliği de önemli bir konudur" dedi.

RİCE İLE GÖRÜŞME
Aydın, toplantı sırasında yanında oturan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice görüşüp görüşmediği sorusuna, gülerek, "Bütün gün birlikte oturduk" karşılığını verdi. Mehmet Aydın, "Başbakan ve Dışişleri Bakanımızın selamlarını söyledim. Rice, Türkiye’deki gelişmeleri sordu. Türkiye’de seçimlerin olduğunu biliyor ve başarılar diliyor." Irak’ın kuzeyindeki durumla ilgili olarak Türkiye’nin endişelerinin devam edip etmediği yolundaki soruyu da Aydın, "Irak konusunda belli endişeler var. Onu görüyoruz. Bütünlüğü içinde endişe verici durumlar varsa, barışla ilgili güvenlikle ilgili sorunlar varsa her toplumu ilgilendirir. Kerkük’te yaşayan topluluklar dahil" diye yanıtladı.
Bir gazetecinin, "Türkiye’nin toplantılardan mutlu ayrıldığını söyleyebilir miyiz" sorusu üzerine şunları söyledi:
"Biz buraya heyet olarak geldik. Metnin hazırlanmasında aktif olmuşlar.
Bizim görüşlerimiz metne zaten girmiş. O bakımdan da temennilerle ayrılıyoruz. Irak konusu zor bir konudur. Hepimizi üzen bir konudur.
Konu değil, artık sorun olmuştur. Şimdi bu çabalar, onu tekrar, Irak konusunu sorun olmaktan çıkarıp normal bir konu haline getirmek gerekir.
Irak deyince bugün akla konu değil, sorun geliyor. Asıl rahatsız olan bütün Irak halkıdır. Sünnisiyle, Şiisiyle, çeşitli etnik gruplarıyla Irak halkıdır." Devlet Bakanı Mehmet Aydın, daha sonra Türkiye’ye dönmek üzere Şarm El Şeyh’ten ayrıldı.
Aydın, Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Şafak Göktürk tarafından uğurlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious