Bir tek Erdoğan biliyor!

Bir tek Erdoğan biliyor!.7032
  • Giriş : 20.08.2007 / 19:49:00
  • Güncelleme : 20.08.2007 / 17:55:02

‘Gül tamam’ diyen AK Partili vekilleri asıl meraklandıran konu, hükümet listesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar Başbakan Erdoğana sordu: ‘Elinizdeki hükümet listesi, yeni cumhurbaşkanına sunulana kadar sızar mı?

Erdoğan bu soruya gülerek şu karşılığı vermiş:

‘Mümkün değil. Kimse merak etmesin. Bir tek ben biliyorum....

Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk tur oylaması bugün yapılıyor. Abdullah Gül’ün bu turda seçilmesi çok zor ama imkansız değil. Sanki üçüncü turda iş bitecek gibi. ‘Gül tamam’ diyen AK Partili vekilleri asıl meraklandıran konu, hükümet listesi.

Bir çok vekil, Cumhurbaşkanı Sezer’in iade ettiği listenin peşinde: Acaba listede ben var mıyım? Erdoğan’ın ‘Belki liste değişebilir’ sözü ise tansiyonu arttıran bir başka neden. Gazeteciler de tahminleriyle heyecanını arttırıyor.

Şu kesin; Listeyi sadece Başbakan biliyor. Jak Kamhi’ye Devlet Üstün Hizmet Madalyası verildiği gün Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyondan ayrılırken Erdoğan’a sordum: ‘Elinizdeki hükümet listesi, yeni cumhurbaşkanına sunulana kadar sızar mı?’ Güldü: ‘Mümkün değil. Kimse merak etmesin. Bir tek ben biliyorum.’

O halde tecrübelerimizin ışığında sadece tahminlerimizi paylaşabiliriz. Önce banko bakanlar: Kemal Unakıtan, Ali Babacan, Beşir Atalay, Binali Yıldırım, Murat Başesgioğlu. Ancak görev yerlerinde bazı değişiklikler olabilir. Babacan, Dışişleri’ne kaydırılabilir ama bu konuda bazı endişeler var. Aynı durum Başesgioğlu için de geçerli. Adalet, İçişleri ve Milli Savunma üçgeninde kendisine yeni yer bulabilir. Yıldırım, Enerji Bakanı olabilir.

Şansı yüksek olan bakanlar: Mehmet Ali Şahin, Nimet Çubukçu, Kürşat Tüzmen, Hüseyin Çelik, Recep Akdağ ve Mehdi Eker.

Tabi bu tahmin-toto mevcut bakanlar üzerinden yapıldı. Yeni isimler de var; Dengir Mir Mehmet Fırat, Hayati Yazıcı, Faruk Çelik, Edibe Sözen, Bülent Gedikli, Şaban Dişli, Mehmet Şimşek, Ertuğrul Günay ve Zafer Çağlayan gibi.

İsmini yazmadıklarım veya unuttuklarım sakın alınmasın. Yukarıdaki listenin de tahminden öte bir anlamı yok. Esas cevap, başbakanın yazıya başlık olan sözlerinde.

Bahçeli: 3. turda Cumhurbaşkanı

Biliyorsunuz, Çankaya sürecinin seyrini MHP değiştirdi. Kayseri Milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu’nu aday gösterdiler, Gül’e de oy vermeyecekler. Ancak, Gül’ün seçileceğine kesin gözüyle bakıyorlar.

MHP lideri Bahçeli, bu düşüncesini Gül’e ziyareti sırasında söylemiş. Diplomatik bir üslupla oy vermeyeceklerini anlatırken 28 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı olacağını ifade etmiş. İşte Bahçeli’nin Gül’e anlattığı seçim tahmini: ‘ Eğer partiniz arkanızda sağlam durursa üçüncü turda cumhurbaşkanısınız.’

Göbeğini kaşıyan adam olamadınız

Emin Çölaşan’ın Hürriyet’teki işine son verilince doğal olarak gözler yazar arkadaşlarına çevrildi. Öyle ya; talan düzenine karşı çıkmadıklarını düşündükleri vatandaşa ‘Göbeğini kaşıma’ veya ‘Seni bidon kafalı seni’ diyecek kadar yoldan çıkan yazarlarımızın kendi öğütlerine ne kadar uyacakları merak konusu.

Gerçi, sendikalar iş yerlerinden birer birer söküldü gıkları çıkmadı. Sabah Gazetesi’nde gazete yönetimi tarafından yapılan cumhuriyet tarihinin ilk sürgünleri yaşandı, sırtlarını döndüler. Kendi kurumlarında çalışanların özlük haklarını gasp edildi, ‘İsmet İnönü rolü’ oynadılar.

Mesleğinize saygınız yok anladık da, bari villanızın bodrum katındaki marangozhanede beraber kül tablası yonttuğunuz arkadaşınıza sahip çıksaydınız. Bir de oturmuş ‘Biz birer kürek mahkumuyuz’ veya ‘Kovulana kadar buradayız’ diyorsunuz.

Efendim, hayal ettikleri dünyaya yolculuk yaparken arkadaşını dalgalar kapmış. Ama onlar, hayallerini gerçekleştirmek üzere kürek çekmeye devam ediyorlarmış.

Yazıklar olsun. Göbeğini kaşıyan adam(!) kadar, bidon kafalılar(!) kadar olamadınız. Onlar inandıkları değerler için göbeklerini muhtıranın önüne, kafalarını taşın altına koydular, ya siz? Küreklerinizi bile bırakmadınız.
İki açıklama

Gazeteci İhsan Akdemir’in avukatı İlhan Masarifoğlu, ‘ CHP’de kumarhane kavgası’ başlıklı yazımız için bir açıklama gönderdi. Özetle şöyle; ‘Müvekkilin ne yazı içeriğinde ismi geçen kişilerle ne de tanışıklığı bulunan herhangi bir kişiyle maddi anlamda bir sorunu bulunmamaktadır. Gerçek dışı kaleme alınan bu olay dışında müvekkilin yaptığı iş ve yaşam tarzına ilişkin olarak da toplum içindeki itibar ve saygınlığını zedeler nitelikteki betimlemelerin de gerçek dışı olduğunu vurgularız. Müvekkilim İhsan Akdemir gazeteciliği bırakmamıştır. Ticaret yaptığı ve bu yolla para kazandığı iddiası yersizdir. İsmi geçen kişilerle veya ayrı ayrı Kıbrıs’ta casino turlarına katıldığı ve bir kısım ödemelerin müvekkilim tarafından yapıldığı iddiaları doğru değildir.’

CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu’un ‘ Öteki Kayserili’nin ilginç öyküsü’ başlıklı yazıma gönderdiği açıklama ise aynen şöyle: ‘Sözkonusu yazı gerçeği yansıtmadığı gibi, yazının içeriğinde anlatılan olaylar hiç yaşanmamıştır. Yazıda adı geçen kişileri de zan altında bırakan bu tür gerçek dışı bir haberin düzeltilmesi gereğini hukuki kaklarım da saklı kalmak kaydıyla dikkatlerinize sunarım.’

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious