Bir tek Hrant bilmiyordu

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Dink cinayeti polise ve jandarmaya bildirilmişti. Ama

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından başlayan soruşturma sürecinde ortaya çıkan derin ihmal zincirine yeni halkalar ekleniyor. Polis ve jandarma yetkililerine cinayetten aylar önce ihbar edilen suikast planı konusunda Dink'e herhangi bir bildirimde bulunulmadığı belirtildi. Avukatlarının açıklamasına göre, Dink tehditler nedeniyle ailesiyle "yurtdışında yaşama" seçeneğini değerlendirirken, resmi yazışmalara da geçen hakkındaki suikast planından haberi yoktu.

Emniyet'e rapor edildi
Dink'in 19 Ocak Cuma günü Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki Agos gazetesinin bulunduğu Sebat Apartmanı'nın önünde öldürülmesinin ardından başlayan soruşturmada, ilk olarak katil zanlısı Ogün Samast'la birlikte Yasin Hayal'e ulaşıldı. Cinayeti azmettirdiği gerekçesiyle tutuklanan Hayal'in ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınarak tutuklanan, ancak susma hakkını kullandığı belirtilen Erhan Tuncel'in polis muhbiri olarak kullanıldığı ortaya ortaya çıktı.

Erhan Tuncel'in, Hrant Dink'in Yasin Hayal tarafından öldürüleceğini Şubat 2006'da polise bildirdiği, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün de durumu Ankara'daki Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne rapor ettiği belirlendi.

Ne koruma ne uyarı
Suikast planının, Emniyet'ten yaklaşık 5 ay sonra jandarma yetkililerine de ihbar edildiği ifade tutanaklarına geçti. Milliyet'in dün manşetten duyurduğu bu ifadelere göre, Yasin Hayal'in halasının eşi Coşkun İğci, 31 Ocak'ta Trabzon'da gözaltına alındı ve İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulandı. İğci sorgusunda, 2004'ten itibaren jandarmaya muhbirlik yaptığını ve Hayal'in Dink'i öldürme planını Temmuz 2006'da jandarma istihbaratından yetkililere bildirdiğini söyledi.

İğci, jandarma elemanlarıyla ilk temasının bir oto tamircisinde olduğunu söyledi. Askerliğinin ilk döneminde deniz komandosu eğitimi aldığı, kalan sürede Kasımpaşa Orduevi'nde askerlik yaptığı belirlenen İğci, jandarma istihbaratıyla ilişkisinin nasıl kurulduğunu da şöyle anlattı: "Sanayi sitesinde oto tamirhanesi işleten arkadaşımın yanına sık sık giderdim. 2004 yazında buraya gidip gelirken iki şahısla tanıştım. Jandarma istihbaratında görevli olduklarını öğrendim. Biri arkadaşımın askerdeyken komutanıymış. Zaman zaman buluştuk. Daha sonra bu şahıslardan biri 'Trabzon'da bize yarayacak bilgi alırsan bizimle paylaş' dedi. Ben de 'Kişisel çıkar için yapmam, Ama devlete zarar gelecekse size yardımcı olurum' dedim."
Emniyet ve jandarma yetkililerinin suikast planıyla ilgili istihbaratları nasıl değerlendirdiği tartışılırken Dink'in o tarihlerde "kendisinin ve ailesinin can güvenliği nedeniyle huzursuz olduğu, resmi kayıtlara da geçen suikast planlarından habersiz olarak Türkiye'den ayrılma planları yaptığı" ortaya çıktı. Dink, durumu ailesiyle birlikte değerlendirdiğini duyurduğu 19 Ocak tarihli son yazısını "Türkiye'de güvercinlerin vurulmayacağına olan inancıyla" noktaladı.

Tehditlere rağmen korunmaması tepkilere neden olan Dink'in avukatları Erdal Doğan ve Fethiye Çetin, Milliyet'e, Dink'e hiçbir yetkilinin hakkındaki suikast planlarıyla ilgili uyarıda bulunmadığını söylediler.

'Böyle bir bilgi verilmedi'
Erdal Doğan, "Bildiğim kadarıyla Dink'e böyle bir bilgi ulaştırılmadı. Uyarılmadı da. Zaten uyarılmış olsaydı önlemini almış olurlardı. Böyle bir bilgi söylenmiş olsaydı Dink bizimle paylaşırdı" dedi. Fethiye Çetin de "bildiği kadarıyla Dink'e böyle bir bilginin ulaştırılmadığını" söyledi. Dink cinayetinin güvenlik ve yargı bürokrasisinde düşülen zaafları ortaya koyan boyutları üzerine Emniyet ve Jandarma içinde başlatılan soruşturmalar sürüyor.

Jandarma istihbaratı böyle işliyor
Jandarma Genel Komutanlığı'nın taşra birimlerinde istihbarat görevi istihbarat şubelerince yürütülüyor. Jandarmanın sivil görev yapan istihbarat görevlileri, poliste olduğu gibi "yardımcı haber elemanı" veya "muhbir" kullanabiliyorlar. Jandarma da polisteki gibi "Eleman Çalıştırma Yönergesi"yle haber elemanı çalıştırıyor. Özellikle kırsal kesimde yararlanılan bu haber elemanları, belirli bir ücret karşılığında istihbarat sağlıyor.

Taşra birimlerinden elde edilen bilgiler il jandarma komutanlığından özel formatlı haber bildirim formlarıyla hem jandarma bölge komutanlıklarına hem de Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki İstihbarat Başkanlığı'na bildiriliyor. Başkanlık da yetki bölgesiyle ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na bilgi aktarıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious