Bir tek 'Roma'yı ben yaktım' dememiş

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

ABD'nin Guantanamo üssünde tutulan Halit Şeyh Muhammed, 11 Eylül terör eyleminin sorumlusu olduğunu itiraf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muhammed'in cumartesi günü yapılan sorgulamasının tam metni, bugün Pentagon tarafından açıklandı. Açıklamaya göre Muhammed, ''11 Eylül operasyonundan A'Dan Z'ye sorumluyum'' dedi.

Pakistanlı olan ve bu ülkede 2003 yılında ele geçirilen Muhammed, Guantanamo'da tutulanlar arasında bulunan ''14 çok önemli terör sanığı'' arasında bulunuyor. Muhammed, CIA'in ABD dışındaki gizli hapishanelerinde tutulmuş, geçen yıl da Guantanamo'ya sevk edilmişti.

Muhammed sorgulamasında, El Kaide'nin başındaki Usame bin Ladin'e bağlı ''11 Eylül eyleminin tasarlanması, ayrıntılarının planlanması, çalışmanın takip edilmesi ve uygulanmasından sorumlu operasyon direktörü'' olduğunu belirtti.

Muhammed ifadesinde, Dünya Ticaret Merkezi'ne 1993 yılında düzenlenen saldırıdan, Endonezya'nın Bali adasında bir gece kulübünün bombalanmasından ve ayakkabılara gizlenen bombalarla iki Amerikan yolcu uçağının düşürülme girişiminden de sorumlu olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE'DEKİ HEDEFLERİNİN VURULMASI İÇİN MALİ DESTEK SAĞLANMASINDAN SORUMLUYUM"

ABD'deki 11 Eylül terör eylemini El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin'e bağlı olarak planladığını itiraf eden Halit Şeyh Muhammed, işlediği suçlar arasında, "Türkiye'deki bazı yabancı hedeflerin vurulmasına parasal destek sağlanmasının" da bulunduğunu belirtti.

Muhammed'in Guantanamo üssünde cumartesi günü yapılan sorgulamasının, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) internet sitesine dün konulan metnine göre, Muhammed, 11 Eylül de dahil olmak üzere 30'u aşkın suç veya suç girişiminde yer aldığını itiraf etti.

Muhammed, karıştığı eylemleri sayarken, "Türkiye'deki Amerikan, Yahudi ve İngiliz hedeflerinin vurulmasına mali destek sağlanmasından sorumluyum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious