Bir telefonla sönen hayat!

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Diyarbakır’da ablası Esra A.'yı, gece erkek arkadaşıyla telefonla konuştu diye öldürdüğü öne sürülen A.A. hakkında önce ömür boyu, ardından da yaşının küçük olması nedeniyle 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl 23 Aralık'ta meydana gelen olayda, A.A (17)., kendisiyle aynı odada kalan ablası Esra A.'nın (19) iddiaya göre çalan cep telefonu sesiyle uyandı. Ablasının konuştuğu kişinin kim olduğunu sorup kavgaya tutuştuğu öne sürülen A.A., ranzasının altında sakladığı tabancayı çıkardı. Başına bir el ateş ederek ablası Esra A.'yı öldürdüğü iddia edilen A.A. tutuklanıp cezaevine kondu.

A.A. hakkında geçen 1 Şubat'ta Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı davanın iddianamesinde, Esra A. ile A.A.'nın evde aynı odada uyudukları belirtildi. Saat 01.00- 02.00 saatlerinde Esra A.'nın cep telefonunun çaldığı, telefonda erkek arkadaşıyla görüşmesi nedeniyle uykudan uyanan A.'nın yataktan kalkarak ablasına konuştuğu kişinin kim olduğunu sorup cep telefonunu istediği kaydedilerek şöyle denildi:

“E.’nin telefonunu vermemekte direndi ve aralarında tartışma çıktı. Ablasını tokatlayıp kemeriyle döven A.A., bu durum gururuna dokunduğu ve aile şerefine leke getirdiği gerekçesiyle uyuduğu ranzanın altındaki tabancayı çıkardı. Ablasına bir el ateş etti. A.A. tabancada kalan 5 mermiyi ise çıkarıp cebine koyduktan sonra silahı evdeki vestiyerin içine sakladı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Esra A. kurtarılamadı.'' İddianamede, anne Remziye ve diğer kardeşlerin alınan ifadelerinde, kendilerinin kavgayı ayırıp iki kardeşi iki ayrı odaya aldıkları, bu sırada Esra A.'nın evde bulunan silahla kendi kendini vurduğu belirtilmiş ise de, gerek olay yerinde yapılan incelemede, gerekse sanık A.A.’nın alınan ifadesinde ablasının arayan kişinin kim olduğunu söylememesi nedeniyle gururuna dokunduğu için cinayeti işlediğini itiraf ettiği ve tabancadan çıkarıp sakladığı mermileri de polise teslim ettiği kaydedildi.

Esra A.'nın telefonda görüştüğü erkek arkadaşı S.Ş.'nin de ifadesinin alındığının vurgulandığı iddianemede, S.Ş.'nin Esra A. ile görüşme yaparken telefonun kesildiğini, kendisinin tekrar araması üzerine başka bir kadının açması üzerine telefonu kapattığı, ardından telefon numarası göründüğü için erkek bir kişi tarafından arandığını söylediği belirtildi. S.Ş.'nin kendisini arayan kişinin kim olduğunu sorduktan sonra küfür ve hakaret ettiğini, daha sonra E.A.'nın ablasının da tehdit ettiğini söylediği vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious