Bir telekulak skandalı da Almanya'da

Bir telekulak skandalı da Almanya'da.11103
  • Giriş : 30.05.2008 / 14:51:00

Alman telefon ve telekomünikasyon şirketi Deutsche Telekom'un bazı şirket yöneticileri ile gazetecileri dinlediğinin ortaya çıkması üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin gündemine oturan 'dinleme' iddialarının bir benzerinrin yaşandığı Almanya'da "Der Spiegel" dergisinin yaptığı haberle ortaya çıkan skandal, Deutsche Telekom'un bazı yöneticilerin ve şirket hakkında haber yapmak isteyen bazı gazetecilerin telefonlarını dinlemesi şeklinde geliştiği bildirildi. Bonn Savcılığı'nın olayla ilgili soruşturma başlattığı ve Deutsche Telekom'un ofislerinin aranmaya başlandığı belirtildi.

Spiegel'in haberinde şirket yönetiminin, bazı telefonları dinleyerek şirketle ilgili bilgilerin dışarıya sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol etmek istediği belirtildi.

Şirketin eski Yönetim Kurulu Başkanı Kai-Uwe Ricke ve Denetim Kurulu Başkanı Klaus Zumwinkel döneminde Berlin'den bir firmanın yöneticiler ve bazı gazetecilerin görüşmelerini incelemekle görevlendirildiği de iddia edildi.

Spiegel'ın haberi Deutsche Telekom tarafından da doğrulanınca skandal ortaya çıktı. Şirketin şu anki Yönetim Kurulu Başkanı Rene Obermann, kendisinin görev süresi öncesinde gerçekleşen dinleme skandalıyla ilgili olarak elindeki bütün bilgileri savcılığa ilettiğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious