Bir toplu istifa haberi de AKP'den geldi

  • Giriş : 05.06.2007 / 20:55:00

AKP Şanlıurfa Kadın Kolları, 35 teşkilat üyesiyle birlikte toplu halde istifa ettiklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Şanlıurfa Kadın Kolları Teşkilatı Başkanı Hayriye Öcal, seçimler öncesi düşüncelerinin sorulmaması ve belirlenen adayların kriterlere uygun olmadığı gerekçesiyle 35 teşkilat üyesiyle birlikte toplu halde istifa ettiklerini açıkladı.

AKP Kadın Kolları Teşkilatı'nda bir grup teşkilat üyesi kadın ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Hayriye Öcal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm parti yöneticilerinin milletvekili adaylarında aranacak kriterleri açıklamasına rağmen, açıklanan listelerde bu kriterlere uygunluğun olmadığını ileri sürdü. AKP'nin diğer partilerden farklı olduğu için aday belirleme sürecinde teşkilat görüşlerine başvurulmasını beklediklerini ancak, bunun gerçekleşmediğini belirten Öcal, "Gelinen noktada teşkilat olarak kesinlikle düşüncelerimiz sorulmadığı gibi, belirlenen adayların söz konusu edilen kriterlere de ne kadar uyduğu kamuoyunun malumudur" dedi.

AKP Kadın Kolları olarak 4,5 yıldan bu yana kurucu başkan olan ve aday adayı olmasına rağmen listeye giremeyen Gülender Açanal ile birlikte, kent genelinde özveri ile çalıştıklarını ifade eden Öcal, "Biz teşkilat çalışmamızı tamamladıktan sonra özellikle Şanlıurfa kadınını temsil edeceğine inandığımız kadınlarımızı siyasi anlamda çalışmak için ikna ettik. Ancak, çalışmak için ikna ettiğimiz bu insanlara ne cevap vereceğimiz konusunda şaşkınlık içerisindeyiz. Savunduğumuz değerler yerle bir edilmiştir. Nerede bahsedilen aday kriterleri? Nerede parti teşkilatımızın kadın liderleri? Bu şartlarda çalışamayacağımız açıktır. Bu şartlar altında çalışamayacağımız açıktır. AK Parti Şanlıurfa Kadın Kolları Teşkilatı olarak istifa ediyoruz."

50 asil ve 24 yedek üyesi bulunan Kadın Kolları teşkilatının 35 üyesiyle birlikte istifa ettiklerini açıklayan Hayriye Öcal, bu kararı almalarında eski kadın kolları başkanı ve milletvekili aday adayı olmasına rağmen listeye giremeyen Gülender Açanal'ın bir etkisi olmadığını söyledi. Öcal, parti teşkilatı olarak istifa etmelerine rağmen seçimlerde AKP'ye oy vereceklerini sözlerine ekledi.

11 milletvekili adayı bulunan Şanlıurfa'da, tek kadın Çağla Aktemur Özyavuz, 6. sıradan milletvekili adayı olarak listede yer aldı.

Kaynak: Haber7

AK PARTİ BİNASINDA EYLEM

Gaziantep AK Parti İl Başkanlığı'nın önünde toplanan bir grup, eski Şehitkamil İlçe Başkanı Mehmet Ali Çiftçi'nin 10 kişilik milletvekili listesinde yer almamasına tepki göstererek, İl Başkanı Ökkeş Eruslu ile görüşmek istediklerini belirtti.

Bir süre sonra İl Başkanı Eruslu ile görüşen partililer, tepkilerini dile getirdi. Bir saatlik görüşmenin ardından parti yetkilileri, milletvekili aday adayı olan ve listeye giremeyen eski ilçe başkanı Mehmet Ali Çiftçi'yi parti binasına çağırdı.

Bina önünde tezahüratlarla karşılanan Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Ökkeş Eruslu ve diğer parti yetkilileriyle yaptığı yarım saatlik görüşmenin ardından, dışarıda bekleyen partililerle bir araya geldi.

Çiftçi, sorunun İl Başkanı Eruslu tarafından AK Parti Genel Merkezi'ne iletileceğini ve sorunun çözüme ilişkin özel bir gayret sarf edileceğine ilişkin teminat aldığını belirtip, kalabalığın sessizce dağılmasını istedi. Partililer, daha sonra sessizce dağıldı. Eylem sırasında polisin, parti çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious