Bir TRT geleneği daha yıkıldı

Bir TRT geleneği daha yıkıldı.10039
  • Giriş : 18.11.2008 / 09:05:00

FOX Türkiye, yıllardan beri süregelen TRT egemenliğine son vererek, 2014 ve 2016 olimpiyatları yayın haklarını, sessiz sedasız satın aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

FOX Türkiye, yıllardan beri süregelen TRT egemenliğine son vererek, 2014 ve 2016 olimpiyatları yayın haklarını, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden (IOC) sessiz sedasız satın aldı.

Spor yayıncılığı konusunda dünyanın önde gelen gazetelerinden olan “TV Sports Markets”ın (TVSM) da geniş olarak yer verdiği haberde, IOC'nin yayın hakları satışında önemli bir stratejik değişikliğe gittiği yazıldı.

Bundan böyle “daha iyi iletişim ve daha iyi sonuçlar” için IOC, yayın kuruluşlarıyla doğrudan sözleşmelere imza atacak. Haberde ayrıca FOX'un, bu haklar için IOC'ye 23 milyon euro ödeyeceği ve bu bedelin TRT'nin 2010 ve 2012 olimpiyatları için ödeyeceği miktarın yaklaşık üç katı olduğu belirtildi. 2014 ve 2016 için 200'er saat canlı yayın yapmayı planlayan kanalın, kalan haklarını da D-Smart ya da DIGITURK'e pazarlaması bekleniyor.

Maddi kaynak yaratma açısından başarılı olarak gözükse de, IOC'nin benimsediği bu yeni strateji özellikle Avrupa'da önemli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunların en önemlisi de 1960 yılından beri yayın haklarını elinde bulunduran ve TRT'nin de tam üye olduğu Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU), bu yolla devre dışı bırakılması.

Bu kapsamda, 14 olimpik sporun, oyunlar dışındaki yayın haklarının da sahibi olan EBU'nun 2014 ve 2016'da saf dışı kalması durumunda, bu sporlara yönelik ilginin de gün geçtikçe azalabileceği en çok endişe duyulan konuların başında geliyor.

Türkiye için yayın haklarını FOX'a kaptıran TRT'nin, TRT 3'ün geleceğini tartışmaya başladığı ve olimpik sporlara ileride daha az süre vermeyi planladığı da haberde altı çizilen noktalar arasında. Türkiye için özel olarak yapılan bir diğer eleştiri de, 2007'de Türkiye'de yayın hayatına başlayan FOX Türkiye'nin, geçtiğimiz yılki “İngiltere Premier Lig” deneyiminden ve gece geç saatlerde yer verdiği boks maçlarından başka, spor yayıncılığı ile ilgili bir deneyiminin bulunmaması.

Olimpiyat izlemeye kim para verecek?

FİNLANDİYA'NIN devlet menşeili yayın kuruluşu YLE tarafından yapılan bir araştırma, olimpiyatların paralı bir kanal tarafından yayınlanması durumunda, Finlerin yüzde 86'sının oyunları izlemeyeceğini ortaya koydu. Gallup firması tarafından 1.140 kişi üzerinde yapılan araştırmada, yüzde 14'lik kısım oyunlar için en çok 18 euro ödeyebileceğini, yüzde 3'lük bir kısım ise 20 eurodan fazla bir miktarı gözden çıkarabileceğini belirtti. YLE'ye göre bu araştırma, IOC'nin yeni satış stratejisine yönelik önemli bir uyarı niteliği taşıyor.

2014 Soçi'de yapılıyor diye istedik

TÜM eleştirilere rağmen, FOX Türkiye ve IOC, atılan imzadan son derece memnun. Hazırlık için 2012'den itibaren olimpik sporlara yönelik canlı yayınlara başlamayı planlayan FOX'un Genel Müdürü Dave Reid, anlaşmadan dolayı çok mutlu olduklarını ve teklif vermelerinde 2014 Olimpiyatları'nın Soçi'de gerçekleşecek olmasının büyük önemi olduğunu kaydederek şöyle konuştu: “Çok fazla kayak merkezine sahip olan Türkiye'de kış sporlarına duyulan ilgi son dönemde önemli ölçüde arttı. Saat dilimi olarak iki ülke arasında sadece bir saatlik zaman farkı olması da bizim için belirleyici oldu. Aynı şekilde Türkiye'nin büyüyen ekonomisi de çok önemli. 2014 yılında, Türk tüketiciler, çokuluslu reklamlara büyük ilgi duyacak. Önümüzdeki 5 ila 8 yıl için yürüttüğümüz tahminler de planımızın bir parçasını oluşturdu.” IOC de yaptığı açıklamada Fox Türkiye'nin olimpiyat yayın haklarını almasının “heyecan verici” olduğunu belirtirtti.

Akşam

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*