Bir Türk bakan 80 yıl sonra Meksika'da

Bir Türk bakan 80 yıl sonra Meksika'da.13833
  • Giriş : 12.12.2008 / 09:05:00

Türkiye'nin Latin Amerika'ya açılım politikası çerçevesinde Meksika'da bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, bu bölgenin önemli ülkelerinden Meksika'daki temaslarını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babacan ve beraberindeki heyet bugünkü temasları çerçevesinde Meksika Senatosu'nu ziyaret ederek, Meksika Maliye Bakanı Augustin Carstens ve Merkez Bankası Başkanı Guillermo Ortiz Martinez ile görüştü. Meksika Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Rosario Green ve Avrupa İle İlişkiler Komitesi Başkanı Jose Guadarrama Marquez ile bir araya gelen Babacan, Türk dış politikası hakkında bilgi vererek, Türkiye'nin Meksika ile ilişkilerini her alanda geliştirmek istediğini aktardı. Babacan, bu yılın iki ülke ilişkilerinde önemli bir yıl olduğunu, çünkü diplomatik ilişkilerin kurulmasının 80. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, 80 yılda Meksika'ya gelen ilk Türk Dışişleri bakanı olarak ziyaretinin verimli geçmesini umduğunu kaydetti.

“Umarım yeni bir ziyaret için bir 80 yıl daha beklenmez” diyen Babacan, Türkiye ile Meksika'nın coğrafik olarak birbirinden çok uzak olsa da, kültürel, ekonomik ve sosyal açılardan pek çok ortak unsura sahip olduğunu belirtti.

Her iki ülkenin de 2009-2010 dönemi için BM Güvenlik Konseyi'nde geçici üye olacaklarını vurgulayan Babacan, bu açıdan BM'de işbirliği içinde çalışma arzusunu dile getirdi.

Babacan, Türkiye'nin Asya ile Avrupa, Meksika'nın da Kuzey ile Güney Amerika arasında önemli bir geçiş noktası olduğuna işaret ederek, iki ülkenin bu açıdan da benzer olduğunu ifade etti.

Türk ve Meksika ekonomilerinin de benzerlikler taşıdığını söyleyerek, Türk ekonomisi hakkında bilgi veren Babacan, ziyareti çerçevesinde imzalanacak olan belgeler sayesinde ilişkilerin bu alanda da daha yapısal bir sisteme oturmuş olacağını bildirdi.

Marquez de Babacan'ı Meksika'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin kendileri için taşıdığı önemi aktardı.

Avrupa ile İlişkiler Komitesi Başkanı Marquez, Meksika olarak sadece ABD'ye bağımlı olmak istemediklerini, bu nedenle ticari ilişkilerini Avrupa gibi bölgelerle çeşitlendirmeyi amaçladıklarını, bu açıdan Türkiye'nin de kendileri için ayrı bir önem taşıdığını belirtti. Türkiye'nin AB ile üyelik sürecinde başarılı olmasını dilediklerini söyleyen Marquez, iki ülkenin BM Güvenlik Konseyi'ndeki geçici üyeliğine kendilerinin de çok önem verdiğini aktardı. Marquez, Babacan'ın ziyaretinin iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağına inandıklarını belirterek, Türkiye ile ilişkileri her alanda geliştirmek istediklerini kaydetti.

Dış İlişkiler Komitesi Başkanı, aynı zamanda eski dışişleri bakanlarından Rosario Green de, Babacan'ın ziyaretiyle birlikte ilişkilerin daha iyi ve yakın olacağına inandığını söyleyerek, Türkiye'nin jeostratejik açıdan çok önemli bir konumda olduğunu, Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklediklerini ve bunun mümkün olan en kısa sürede olmasını dilediklerini kaydetti. Green, ilişkilerin siyasi alanda geliştirilmesinin yanı sıra, Türkiye ile daha çok ticaret yapmak istediklerini de bildirdi.

DİĞER TEMASLAR

Babacan ve beraberindeki heyet, Meksika Senatosu ziyaretinin ardından Mexico City'deki Türk okulunu gezdi. Okulda sınıfları ziyaret ederek çocuklarla konuşan Babacan, daha sonra da kendisi için sergilenen gösterileri izledi. Bakan Babacan, çocuklara ve velilerine hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye ile Meksika'nın iki dost ülke olduğunu söyleyerek, ilk dostluk anlaşmasının bundan 80 yıl önce imzalandığını hatırlattı.

“Ziyaretim umarım ilişkilere yeni bir ivme kazandırır” diyen Babacan, Türkiye ile Meksika'nın ekonomik açıdan potansiyelleri çok büyük iki ülke olduğunu, kültürel ve sosyal açılardan da çok benzediklerini bildirdi. Çocukların temsili sırasında kimin Meksikalı, kimin Türk olduğunu fiziksel benzerlikleri nedeniyle ayırt edemediğini söyleyen Babacan, bu öğrencilerin iki ülke arasında daha yakın ilişkiler kurulması açısından önemli olduğunu bildirdi.

80 YILDA İLK ZİYARET

Babacan'ın ziyareti diplomatik ilişkilerin kurulduğu 80 yılda Meksika'ya dışişleri bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması açısından önem taşıyor. Meksika'dan Türkiye'ye ise 1992 yılında dışişleri bakanı düzeyinde bir ziyaret söz konusu.

Meksika ile ilişkiler Türkiye'nin Latin Amerika'ya verdiği önem ve açılım politikası çerçevesinde değerlendiriliyor. Bölgenin önemli ülkelerinden olan ve ekonomik olarak artık sadece ABD'ye bağımlı olmak istemeyen Meksika, Avrupa ile ilişkileri geliştirmek arzusunda.

Bu arada, özellikle hazır giyim ve tekstil alanında dünya pazarlarında Türkiye'nin önemli rakiplerinden biri olarak görülen Meksika ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için gerekli olan hukuki yapı eksik. Türkiye'nin 1992 yılında önerdiği çifte vergilendirmenin önlenmesi, yatırımların karşılık korunması ve serbest ticaret anlaşması belgeleri hala sonuçlandırılamamış durumda.

Babacan'ın temasları bu açılardan da önem taşırken, ziyaret çerçevesinde kurulacak olan Türkiye-Meksika İş Konseyi ile imzalanacak olan Türkiye-Meksika istihdam anlaşmasının ilişkilere katkı sağlaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*