Bir Türkiye klasiği!

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Ankara'dan Ayvalık'a giden yolcu otobüsü, gece yarısı kamyona arkadan çarpınca sağ tarafına yatıp sürüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine gitmek için Ankara'dan önceki akşam 50 yolcu ve 3 personeliyle hareket eden Varan'a ait yolcu otobüsünün şoförü, 03.30'da sağ şeritten orta şeride geçen kamyona çarptı. Otobüs şoförü uyuduğu için meydana geldiği iddia edilen kazada kontrolden çıkan otobüs, demir bariyerleri aşıp yol kenarında yan yattı.

Pişkin şoför

Kazada yolculardan Nazım Atgın (52), Murat Çayır (28), Hadise Metan (38) ve Ayşe Aksoy (40) yaşamını yitirirken, 42 yolcu da çeşitli yerlerinden yaralandı. Kazayla ilgili soruşturmaya Bursa Cumhuriyet Savcılığı'nca başlandı. Gazetecilerin kazanın nasıl olduğunu sordukları şoför ise "Polise verdiğim ifadeden öğrenirsiniz" yanıtını verdi.

Emekli general, rektör ve danıştay üyesi yaralı

Kaza sırasında uykuda olan ve gürültüyle uyanan yolcular büyük panik yaşadı. Yaralılar arasında bulunan emekli Tuğgeneral Atilla Başaran, eşi Figen Başaran, Danıştay 5. Dairesi'nde hakim olan Murat Hadi Yurdakök ve Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hıfzı Doğan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Ayvalık'taki yazlığına giden Hıfzı Doğan'ın eşi Şadiye Doğan ağır yaralı.

Kopan bacağı otobüsün altından çıkartıldı

Sağlık görevlileri bir süre, ağır yaralanan yolculardan Yusuf Ceylan'ın (49) bacağını otobüste aradı. Ancak bacak, çekici tarafından kaldırılan otobüsün altından çıktı. Fakat doktorların tüm çabasına rağmen kopan bacak, çok fazla ezilme meydana geldiği için yerine dikilemedi. Sıkışanları çıkarmak için ise kurtarma ekipleri koltukları kesti. Yolcuların bir kısım da camları kırıp dışarı çıkabildi.

Son 10 yılda 40 bin ölü

Türkiye trafik kazalarına her yıl binlerce can veriyor. Son 10 yılda meydana gelen 4 milyon 685 bin 598 trafik kazasında, resmi rakamlara göre 40 bin 512 kişi öldü, 1 milyon 126 bin 283 kişi de yaralandı. Bu kazalarda 3 milyar 658 milyon 672 bin 65 YTL'lik maddi hasar oluştu. Bu yılın ilk 6 ayında trafik kazasında ölenlerin sayısı ise bin 462 kişiye ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious