Bir vekil: Maaşlarımız yarıya indirilsin

Bir vekil: Maaşlarımız yarıya indirilsin.16357
  • Giriş : 17.11.2008 / 21:55:00

Belki "bu tasarruf" devede kulak kalır... Ama psikolojik anlamda "halka moral" verir... Bir vekil öneriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya ekonomik krizle çalkalanıyor, krizin dalgaları Türkiye kıyılarına da vuruyor. Firmalar küçülmeye giderken, olan üç-beş kuruşa çalışan işçiye oluyor. Çünkü ilk tasarruf "işten çıkarma" şeklinde oluyor...

VEKİL MAAŞLARI NE KADAR?

Milletvekili maaşları kriz döneminde yarıya indirilsin deniliyor. Peki vekiller ne kadar alıyor, yarıya indirilirse ne kadar alacaklar;

AYLIK MAAŞ; 8 BİN 624 YTL
YARIYA İNERSE: 4.312 YTL alacaklar

VEKİL MAAŞLARINI YARIYA İNDİRELİM

İşte böyle bir dönemde CHP Gaziantep milletvekili Yaşar Ağyüz'den bir öneri geldi. Kimileri belki bunu "şov" olarak niteleyecek ama öneri de yabana atılacak gibi değil.

Bu öneriyi yazılı bir açıklama ile duyuran Ağyüz'e diğer vekiller destek verir mi bilinmez ama halk "canı gönülden evet" der gibi...

ÖNERİ ŞU: Ekonomik krizi halkla birlikte duymak ve yaşamak istiyorsak, kriz süresince Milletvekili maaşları yarıya düşürülsün.

BU ÖNERİYE GELEN İLK TEPKİLER

Bu öneriyi Meclis'de diğer vekillere de sormaya başladık. Hiç biri sıcak bakacak gibi değil... İlk reaksiyon da MHP'li Recai Yılmaz'dan geldi.

"POPÜLİST YAKLAŞIM"

MHP Adana Milletvekili Recai Yılmaz, Ağyüz'ün önerisini 'fazla popülist' buldu ve "Tasarrufa evet. Ama bu devletin makro düzeyde yapacağı bir tasarruf olmalı. Lüksten kaçınmak, gereksiz harcamalardan uzak durmak gerek. Ama milletvekili maaşlarını yarıya düşürmeyi öneren bir milletvekili bunu popülizm olsun diye yapmıştır" dedi.

FAKİR VEKİL NE YAPSIN?

MHP'li Yılmaz'ın bu öneriye karşı çıkmasının bir diğer nedeni de sadece vekil maaşı ile geçinenlerin durumu. Yılmaz şöyle diyor;

"Meclis'te elbette iş adamı, fabrikatör olan milletvekili var. Bunlar o maaşın yarısını da alsa, hiç almasa da olabilir. Ama ya benim gibi milletvekili maaşından başka bir lira geliri olmayan vekil ne yapacak? Meclis'te benim durumumda olan çok arkadaşımız var. Biz hep seçim bölgemize gidip geliyoruz, parti çalışmaları yapıyoruz, Ankara'ya gelen seçmenlerimizle ilgileniyoruz. Bunların hepsi masraf. Böyle bir öneride bulunurken iyi düşünmek gerek. Eğer bu öneriyi yapan CHP'li arkadaşımızın durumu iyi ise maaşını bağışlasın devlete. Bir tasarruf yapılacaksa bunu devlet yapmalı" dedi.

AKP'LİDEN HODRİ MEYDAN

Peki iktidar ne diyor? AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Hakgör, "hodri meydan" diye CHP'li vekile seslendi;

"Öyle yazılı açıklama ile olmaz. Şov yapmasınlar. Parti olarak getirsinler. Biz de destetleyelim. Hodri meydan"

GENÇ'TEN BURSLU YANIT

Tunceli bağımsız milletvekili Kamer Genç ise kendisinin bir çok öğrenciye burs verdiğini ve böyle bir önerinin kabulü halinde, burs vermeyeceğini belirterek, "Eğer böyle bir karar alınacaksa ben uyarım. Ama bundan önce bu hükümetin yapması gereken ihalelerde devletin soyulmasını önlemektir. Oraya bakın!" dedi.

KAPLAN'DAN ASKERLİ YANIT

DTP'li Hasip Kaplan ise "Eğer gerekiyorsa yarıya da düşürmeyelim ve milletvekili maaşlarını tümüyle kaldıralım. Böylece buraya gelen insanlar maaş için gelmesin, hizmet için gelsin. Buraya gelen insanların da maaş için gelmediği halk tarafından görülsün. Ama tasarruf yapılacaksa önce TSK'nın silah alımından, askeri harcamalardan tasarruf yapılmalı" dedi.

İNTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*