Bir 'zengin' vergisi daha kalkıyor

Bir 'zengin' vergisi daha kalkıyor.19012
  • Giriş : 21.10.2008 / 09:06:00

'Zengin' vergileri birer birer kaldırılırken vatandaşın cep telefonundaki özel iletişim vergisi hiç konu edilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet, hisse senedi ve bono kazançlarından elde edilen tutarlardan aldığı yüzde 10'luk vergiyi sıfırlayacak.

Yurtdışında yaşayan Türklerin mevduatlarını çekmeye yönelik yasa tasarısı üzerinde çalışan hükümet, yerli yatırımcıların hisse senedi ve hazine bonosu/devlet tahvili kazançlarından elde ettikleri tutarlardan aldığı yüzde 10'luk vergiyi sıfırlayacak.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hafta sonunda İstanbul'da yaptığı açıklamada, sermaye piyasası işlemlerinde yurtdışı ve yurtiçinde yerleşik yatırımcılar arasında yerliler aleyhine olan vergi farklılığını gidermeyi planladıklarını söylemişti.

Reuters'a bilgi veren Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkili, “Yerli ve yabancı yatırımcılar arasında bir vergi adaletsizliği vardı. Burada yerli yatırımcılardan farklı yollarla Türkiye'deki işlemlerini yapanlar vardı. İş dünyası ile yapılan değerlendirme sonucunda yerli yatırımcıların hisse senedi
dahil, kamu kağıtlarından elde ettikleri kazançlardaki verginin sıfırlanması kararlaştırıldı” dedi.

Hükümet, 2006 yılında yaşanan ekonomik gelişmelere bağlı olarak, yerli yatırımcıların finansal yatırım araçlarından elde ettikleri kârlara uygulanan stopajı yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürmüş, yurtdışı yerleşiklerin finansal araçlardan Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratlara uygulanacak stopaj oranını da sıfıra indirmişti.

Kazançlara ilişkin herhangi bir sınırlamanın olmayacağını ve kazancın tümünü kapsayacağını kaydeden yetkili, “Bu düzenleme için hızlı şekilde hareket edilmesi planlanıyor. Bakanlar Kurulu'nun bunu sıfırlama yetkisi var. Düzenlemeye ilişkin kararname gelecek hafta yayımlanabilir” şeklinde konuştu.

Düzenlemenin yapıldığı 5527 sayılı yasada stopaj oranlarını sıfıra kadar indirmeye Bakanlar Kurulu'na yetki veriliyor.

Yetkili, ABD kaynaklı olarak başlayan ve gelişmiş ülkeleri de kapsayan krizin etkilerini azaltmak için sermaye piyasalarına yönelik bazı önlemlerin hayata geçirilmekte olduğunu ifade ederek, “Yurtdışındaki Türklere 'kaynaklarını buraya getir' diyoruz. Düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Bir yandan da onlara burayı daha cazip hale getirecek bir adımın atılması gerekiyordu. Bu yatırımcıları motive edecek bir adım olacak” dedi. Kararı radikal olarak yorumlayan yetkili, sermaye piyasalarındaki derinliği artıracağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*