Bırakın, risk alsınlar

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Çocuklarınızın risk almalarına engel olmamalısınız

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Risk almanın, Spor, sanat ve yaratıcı aktivitelere katılım, gönüllü yardım çalışmaları ve sosyal çalışmalar, seyahat, okulda görev almak, yeni arkadaşlar edinmek, aile veya topluma yapıcı katkılarda bulunmak olduğunu anlatan uzmanlar, bu aktivitelerin doğal olarak başarısızlık olasılığını da içerdiğini hatırlatıyor.

Anne-babaların mutlak suretle bu olasılığı da kabul etmeleri gerektiğini belirten Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan içki, sigara, uyuşturucu kullanımı, tehlikeli otomobil kullanma, güvensiz cinsel aktiviteler, yeme bozuklukları, kendi kendine zarar verme, evden kaçma, hırsızlık, çetelere katılma gibi olumsuz risk alma davranışlarınırn da engellenmesi gerektiğini söyledi.

KENDİ KİMLİĞİNİ TEST ETME MÜCADELESİ VERİR

Ergenlerin sağlıksız risk alma davranışlarının ise anne-babaya isyan etme, özellikle anne-babaya yönelik öfkeli tutumlar sergileme gibi gözükebileceğinin altını çizen Dr. Erdoğan; "Ancak ister sağlıklı ister sağlıksız olsun, risk alma ergenin yeni bir benlik tanımı sunarak ve başkalarından, özellikle de anne-babadan ayrılarak kendi kimliğini test etme mücadelesinin bir parçasıdır. Ergenlerin bazı davranışları yanıltıcı olabilir. Yani ergenin aldığı gayet sağlıklı bir risk zamanla daha tehlikeli bir davranışa dönüşebilir. Ergenlerde tipik olarak görülen ruh durumundaki hızlı değişmelerden farklı olarak, sürekli bir depresyon veya kaygı hali gibi psikolojik sorunlar, okul sorunları, yasa dışı faaliyetlere katılım veya aynı anda birkaç sağlıksız risk alma davranışının bir arada olması (örneğin sigara, içki içme ve dikkatsiz ve tehlikeli araba kullanma ya da kötü beslenme ve kendine zarar verme veya evden kaçma ve hırsızlık davranışlarının bir arada olması gibi) ergenlerin tehlikeli riskler aldıklarını gösterir. Bu durumda bir uzman yardımı almak gerekir" dedi.

DAVRANIŞLARI HAKKINA İPUÇU VERİRLER

Ergenlerin genellikle olumsuz risk alma davranışlarına ilişkin bol bol ipucu verdiklerine işaret eden Dr. Erdoğan, ergenlik dönemindeki çocukların arkadaşlarının veya anne-babalarının davranışlarından bahsederken de aslında kendi davranışları hakkında ipuçları verdiklerini kaydetti. Böyle durumlarda, anne-babaların genellikle kendi gençliklerinde yaptıkları risk alma davranışlarından ve denemelerinden bahsetmediklerini söymleyen Erdoğan; "Ancak rol modeli olabilmek, hataların geri dönüşsüz olmadığını göstermek ve çocuklarını kendi ergenlik dönemlerinde yaptıklarından daha sağlıklı seçimler yapmaya teşvik etmek amacıyla bunları çocukları ile paylaşmalıdırlar. Ergenler olumlu ve olumsuz risklerin değerlendirmesini nasıl yapacaklarını belirlemek için anne-babalarının tavsiyelerine ve oluşturdukları modele bakarlar. Risklerin değerlendirmesini yapma, seçimlerinin sonuçlarını tahmin etme ve enerjilerini daha sağlıklı aktivitelere yönlendirme konusunda anne-babalar çocuklarına yardımcı olmalıdırlar.Anne-babalar kendi mevcut risk alma davranışlarını da gözden geçirmelidirler. Kendileri farkında olsun ya da olmasın, ergenler her zaman onları izler ve taklit ederler." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious