Birand, Kırca ve Dündar geriyor...

Birand, Kırca ve Dündar geriyor....19167
  • Giriş : 30.11.2008 / 08:11:00
  • Güncelleme : 30.11.2008 / 08:12:15

Kriz, son günlerde TV haberlerinin en önemli gündemini oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kriz haberlerinin abartılarak verilmesi ise toplum psikolojisini bozuyor. Özellikle Show TV, Kanal D, Star TV gibi kanalların 'kriz yakıyor', 'işsizlik had safhada', 'insanlar çaresiz', 'battık, batıyoruz' ve 'bizi kötü günler bekliyor' üslubuyla verdikleri haberler, izleyicinin tepkisini çekiyor. Ali Kırca, Mehmet Ali Birand ve Uğur Dündar'ın, haberleri adeta bir savaş ilanını veriyor tarzda sunmaları, haberlere eklenen efekt ve görseller, krizi bir kıyamet senaryosuna dönüştürüyor.

KRİZ HABERLERİNİN VERİŞİN YÖNTEMİ YANLIŞ

Uzmanlar, kriz haberlerinin televizyon kanallarında veriliş yöntemini yanlış buluyor. Sadece 'kriz' merkezli haberlerde değil, ülkemizdeki televizyon haberciliğinin genelinde sorun olduğunu söyleyen sosyolog yazar Ragıp Duran, "Bazı televizyonlar, 10 gün içinde şu kadar haberi anlaşılmaz, panik oluşturacak ve kriz tellallığı tabir edilecek şekilde yayınladı, deseniz bir değerlendirme yapılabilir. Ancak genel olarak baktığınızda kriz haberlerinin verilişi konusunda bir sorun olduğu kesin." diyor. Kamu çıkarı gözetilmeden yapılan haberleri de eleştiren

İZLEYİCİLER YETERİ KADAR BİLGİLENDİRİLMİYOR

Duran, medyaya önemli mesajlar veriyor: "Çoğu zaman siyasî ve ideolojik dürtülerle hazırlanıp verilen haberler, 'siyasî iktidara karşı yapılıyor' eleştirisiyle karşı karşıya kalabiliyor. Hükümetin ilk zamanlarda kriz olmadığı yönünde beyanatlar vermesi, daha sonra da çeşitli önlemler alma girişimleri de unutulmamalı. Burada izleyicinin yeteri kadar bilgilendirilmediği ortaya çıkıyor. İşten çıkartılmalar, çeşitli zamlar gerçek olabilir; ama Türk medyası bugüne kadar hangi gerçeği doğru dürüst kamu çıkarını gözeterek yayınladı ki, bunu ekrana taşısın! Bir kriz varsa bunun nedenleri, iç ve dış faktörleri tam olarak açıklanmalı. Haberlere baktığımız zaman bunları açık bir şekilde göremiyoruz."

KRİZ HABERLERİ FAZLA ABARTILI

Abartılı kriz haberleri, sadece 'zam', 'işten çıkarma' ve 'kömür yardımları'yla ilgili değil. Her ne kadar M. Ali Birand yönetimindeki Kanal D Haber ve Uğur Dündar yönetimindeki Star Haber'de benzer yayınlar bolca yapılsa da Ali Kırca yönetimindeki Show Haber'in krize yaklaşımı çok daha abartılı. Sunulan her haberin ilk cümlesi, 'krize rağmen' diye başlıyor. Bazı muhabirlerin 'kriz' için söylediği 'bir türlü kabul edilmeyen' cümlesi de dikkatlerden kaçmıyor.

BİLGİLENDİRİRKEN ÜRKÜTMEYİN

Geleceğe ilişkin umutlarını koruyan ve beklentilerini biçimlendirenlerin krizle mücadelede güçlü olduklarını söyleyen psikiyatrist Prof. Dr. Bengi Semerci, "Bilgilendirme ile ürkütme arasında bir sınır olmak zorunda. Tabii ki tüm bunlar bir kriz yokmuş gibi algılanmasın. Haberlerde halkı bilgilendirici şeyler söylenmeli. Bunun yanında hiç umut kalmamış gibi yayınlar da insanları endişelendirir. Haberlerin aktarılış şekli ve çıkan dedikodular, insanları umutsuzluğa sevk eder. Temeli olmayan bazı işten çıkarılma ve kriz haberleri, izleyiciyi umutsuzluğa düşürür." diyor.

'SAĞLIĞIM İÇİN HABERLERİ İZLEMİYORUM'

"Televizyonda yapılan her şey izleyiciye doğrultulmuş silah gibidir. Umut boşaltırsanız umut, karamsarlık boşaltırsanız insanlar karamsar olur. Medya etiğine bakarsanız her şey parayla ölçülüyor. Bu yüzden de ne kadar anormal ve hayret ettirecek haberler varsa onlar yayınlanıyor. Kriz yok demenin izleyiciyi haber bültenlerinde tutmayacağı düşünüldüğü için böyle yapıyorlar. Bunlar bir de kanal patronlarının tıynetiyle ilgili bir şey. 24 yıl haber koltuğunda oturmuş biri olarak ne yalan söyleyim, sağlığım açısından haber bültenlerini izlemiyorum. İnternetten takip ediyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*