Birand: Bu kitabı mutlaka okuyun

Birand: Bu kitabı mutlaka okuyun.5646
  • Giriş : 22.01.2009 / 12:09:00

Binlerce insanın canına mal olan Kürt sorununun çözümü için nihayet sağlam adımlar atılıyor. Bir de sorunu detayı ile ele alan çözüme götüren yazarlar ve kitapları var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin kanayan, kanatan, acıtan, inciten, küstüren sırt çevirttiren yarası Kürt sorunu... Sadece son 30 yılda 40 binden fazla cana mal oldu, binlerce köy boşaltıldı, milyonlarca insan yerinden edildi. Onlarca söz söylendi, kararsız bazı adımlar atıldı, ancak yeterli irade gösterilemedi, çabalar yarım kaldı. Ötelendi, ertelendi, seçim yatırımı yapıldı ve sonuçta bu toprağın insanları develtle ile bir takım güçlerin arasında bırakıldı. Son dönemde, "Kürt Sorunu" çerçevesinde atılan bir kaç olumlu adım var. Girişimler heeycan veriyor. Fakat tamamen çözüm adına katedilen bir mesafe de yok.

SORUNUN "BAM TELİNE" DOKUNUYOR

Peki Türkiye Kürt sorununu nasıl aşacak / aşabilir? Bu sorunun cevabını, bölgenin hemen her karışını bilen ve hayatını bu sorunun çözümüne adayan ünlü Kürt aydını Altan Tan cevaplıyor. Tan, yılların birikimini, Kürt Sorunu” (Ya Tam Kardeşlik ye Hep Birlikte Kölelik) adı altında kaleme aldı.
Kalıcı ve gerçekçi çözüm için bambaşka bir perspektif gerektiren Kürt sorunun bam teline dokunan Altan Tan, Timaş Yayınları'ndan çıkan kitabında, Türkler ve Kürtler arasındaki ilk münasebetlerden Osmanlı dönemindeki özerk yapılanmaya, Kürt edebiyat ve folklorundan isyanlarına, II. Meşrutiyet'in Kürtler nezdindeki etkilerinden İttihat ve Terakki yönetimine, Cumhuriyet dönemi olaylarına, Kürtlerin Türkiye'deki sağ ve sol düşünce içinde siyaset yapma biçimlerinden İslami bir Kürt hareketinin mecra bulma imkânına, "federasyon mu, bağımsızlık mı, yoksa demokratik Cumhuriyet'te entegrasyon mu? " tartışmalarına uzanan kuşatıcı bir inceleme sunuyor.

BABASI İŞKENCEDEN ÖLDÜ!

Peki Altan Tan kim? Soruna bu kadar vakıf olması nerden kaynaklanıyor.? Altan Tan, düşünce ve siyaset dünyasının aşina olduğu bir isim. 12 Eylül sonrasında insanlık dışı muamelelerin adeta karargâhı durumuna gelen Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde gördüğü işkence sonrasında hayatını kaybeden babası Bedii Tan'ın acısı belki de Güneydoğu ve Kürt sorununa farklı bir gözle bakmasına yol açtı. Geç kalmış bir Kürt ulusalcılığına mesafeli duran Altan Tan, bir yüzyıl öncesinin gözde kavramlarının bugünkü koşullara uygulanmasını gereksiz ve Kürt halkını geriye götürecek bir çaba olarak görüyor. Bununla birlikte Kürt ulusalcılığının kapsamlı bir tarihçesini vermekten de geri durmuyor.

"MUTLAKA KÜTÜPHANENEZDE BULUNSUN"

"Kürt Sorunu" kitabını okuyanlar arasında usta haberci Mehmed Ali Birand da var. Birand'a göre hem Altan Tan çok öenmli bi şahsiyet hem de yazdığı kitap aynı derecede önemli. Posta'daki yazısında "Altan Tan'ın kitabını mutlaka alın" diyen Brand şu yorumu yapıyor: "Kürt Sorunu kaçırılmaması gereken bir kitap. Altan Tan kendi başına bir marka. Birikimi ve soruna farklı yaklaşımı, onun değerini arttırıyor. Osmanlılardan bugüne Kürt tarihini ve bugün yaşananların analizini son derece gerçekçi şekilde yapıyor. Babasını, Diyarbakır hapishanesinde kaybetmesine rağmen, satırlarına hislerini yansıtmamayı çok iyi bilmiş. Türkiye'nin en önemli sorununa, Altan Tan'ın önemli bir katkısı olan bu kitap da kaçırılmaması ve mutlaka kütüphanenizde bulunması gerekenlerden biri.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*