Birand'a Silivri'de soğuk duş

  • Giriş : 21.10.2008 / 20:49:00

Cumhuriyet tarihinin en önemli ve kapsamlı davası olan Ergenekon örgütü ile ilgili davanın ilk duruşmasında büyük kaos yaşanırken duruşma günü ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet tarihinin en önemli ve kapsamlı davası olan Ergenekon Terör Örgütü ile ilgili davanın ilk duruşmasının ilk ayağı dün Silivri Cezaevi'nde başladı.
Gazetemiz, söz konusu davayı duruşma salonunda izledi. Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand, duruşma salonundan çıkarılırken, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve avukatı ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya sığındı.

İşte duruşmada yaşananlardan bir kesit:
¥ Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında tutuklanan Behiç Gürcihan'ın babası emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan ve eşi de tarihi duruşmayı izledi. Emekli Tümgeneral'in oğlu Behiç Gürcihan'a duruşma öncesi el sallaması dikkat çekti. Ergenekon tutuklusu Behiç Gürcihan, davanın başka bir mekânda yapılmasına karşı çıktı ve davanın hemen başlamasını talep etti.

¥ Ergenekon tutuklusu emekli astsubay Oktay Yıldırım'ın avukatı Ahmet Ülger, duruşmada komik açıklamalarda bulundu ve “Sanıklar silah kullanmayı bilmiyor, ellerinde silah bile bulunmuyor” dedi. Bu sözler, mahkemede bulunan izleyici yakınları ve gazetecileri güldürdü. Ümraniye'de bir gecekonduya düzenlediği baskında emekli astsubay Oktay Yıldırım'a ait 27 taarruz tipi el bombası ele geçirilmişti. Ergenekon tutuklusu Emekli Binbaşı Fikret Emek'in annesinin evinde Kanas suikast silahı, 11 kilogram C3 patlayıcı madde, 210 gram ağırlığında 12 adet TNT patlayıcı maddesi, 6 litrelik TNT patlayıcı madde, 3 litrelik Makine Kimya Endüstrisi (MKE) yapımı TNT patlayıcı madde, 1 kilo 160 gram ağırlığında tahrip kalıbı, plastik kutu içinde tahrip kalıpları, 30 adet ABD yapımı infilak kapsülleri çıkmıştı.

¥ Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand duruşma salonuna alınmadı. Davetlere sürekli geç gelmesi ile bilinen Mehmet Ali Birand, duruşmaya da dün öğle saatlerinde geldi ve akredite olmadığı gerekçesiyle duruşma salonundan çıkarıldı. Birand'ın, söz konusu durumdan rahatsız olduğu ise gözlerden kaçmadı.

¥ Duruşmada ilk söz alan Ergenekon tutuklusu İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisi haklarında kapatma davası açmayan Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya sığındı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin partisini yargılayamayacağını öne süren Perinçek, “Partimizi ve tüzüğümüzü yargılayamazsınız. Kanunsuz dinlemelerin hesabını vereceksiniz” dedi.
¥ Doğu Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz de, İşçi Partisi'nin 8 yöneticisi, “Ergenekon Terör Örgütü” davası kapsamında “Silahlı terör örgütü kurmak” suçundan tutuklanmasına rağmen, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kapatma davası açılmadığını hatırlattı ve İP'lilerin siyasi parti olduğu için davadan ayrılması gerektiğini savundu.

¥ Ergenekon Terör Örgütü davasının tutuksuz sanıklarından İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu, duruşma sonrası basın açıklaması yaptı. Ergenekon'un hayali bir örgüt olduğunu savunan Alemdaroğlu, "Burada bize Çin işkencesi yapılıyor. Yargılama salonu İstanbul'a uzak. Tuvaletlerinde el kurulanamıyor. Otellerin, Milli Eğitim'in, üniversitelerin 300-500 kişiyi yargılayabilecek çok güzel salonları vardı” dedi.

¥ Duruşmada DTP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Hasip Kaplan, Sırrı Sakık ve Pervin Buldan izleyici olarak yer aldı. Sırrı Sakık'ın ayakta kalan gazetecilere yer vermesi ise dikkat çekti.

¥ Duruşmada söz alan Sosyal Araştırmalar ve Strateji Geliştirme Merkezi (SESAR) Başkanı ve davanın tutuklu sanığı İsmail Yıldız ise, Hükümet ile ilgili olumlu-olumsuz söylemleri sebebiyle burada olduğunu iddia etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında 60 dava açtığını belirten Yıldız, "Başbakan 'Davanın savcısıyım' demesi, aynı zamanda 'hakimiyim' demesi anlamına da geliyor" şeklinde konuştu. Yıldız'ın bu ifadesi üzerine Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "Bunu şiddetle reddediyorum" karşılığını verdi. Başsavcı'ya sığındı

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*