Biraz da bizler Kürtleşelim

  • Giriş : 12.01.2008 / 15:33:00

Darbe karşıtı eylemleri ile tanınan Genç Siviller, Kürt sorununun çözümü için yeni bir etkinlik başlatıyor. İlginç bir sloganla yola çıkan grubun projesi ses getirecek cinsten.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Darbe karşıtı eylemleri ile tanınan Genç Siviller, Kürt sorununun çözümü için "Kürtler yeterince Türkleşti; biraz da bizler Kürtleşelim" sloganıyla yeni bir etkinlik başlatıyor. Etkinlik kapsamında Genç Siviller'in Taksim'deki ofisinde yaklaşık 2 ay Kürtçe dil, tarih, edebiyat gibi teorik derslerin yanında yemek kültürü, müzik ve halk oyunlarıyla ilgili pratik dersler verilecek.

Projeyle ilgili İstiklal Caddesi'nde bulunan Van Ahtamar Kahvaltı Salonu'nda basın açıklaması yapan Genç Siviller proje sorumlusu Hilal Kaplan, "Genç Siviller, Kürt sorununda kalıcı çözüm ümitlerinin arttığı bu günlerde 'Kürtler yeterince Türkleşti, biraz da bizler Kürtleşelim' sloganıyla yeni bir etkinlik başlatıyor. Kürtlerle ilgili bildiklerimizin Japonlarla ilgili bildiklerimizden daha az olduğundan yola çıkılıyor ve muhabbetin dilinin yeniden tesis edilmesi gereğinin altı çiziliyor. Bir gönül alma eylemi olan bu proje dil, tarih, din ve edebiyat gibi teorik derslerin yanında yemek kültürü, müzik ve halk oyunlarıyla ilgili pratik derslerden oluşuyor." dedi.

Kaplan, "Biz Türkler Kürtlerle ilgili ne biliyoruz? Tanıdığımız bütün Kürtler Türkçe konuşuyor. Biz Kürtçe 'merhaba' demeyi becerebilir miyiz? Kürtler; Saadettin Kaynak şarkılarını okuyabilir, Neşat Ertaş türkülerine eşlik edebilir. Ya biz! Bir tane bile olsa Kürtçe şarkı biliyor muyuz? Bütün Kürtler, Türklerin Orta Asya'dan gelip Malazgirt Ovasından Anadolu'ya girdiğini bilir. Peki, Kürtler nereden geldi, dağda Kart-kurt sesi çıkaran dağ Türkler olduğunu biliyorduk, 20 yıl önce öyle olmadıkları ilan edildi. Yoksa hep burada mıydılar? İştahla yediğimiz yemeklerin kaçı Kürt yemeği dersiniz?" şeklinde konuştu.

Projenin tamamen iyi niyetli ve gönül almaya yönelik olduğunu kaydeden Kaplan, "Bundan sonra ağız tadıyla hep birlikte yaşamak istiyorsak birbirimizi daha yakından tanımaya ihtiyacımız var. Zaten Türkler ve Kürtler de bir arada yaşayamayacaksa batsın bu dünya!" ifadelerini kullandı.

Genç Siviller hareketi üyeleri basın açıklamasının ardında gazeteciler ile birlikte kahvaltı yaptı

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious