Birbirimizle didişmezsek uçarız

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 9. Dış Ticaret Haftası açılış töreninde istikrar ve güven kavramlarının üzerinde durdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İçimizde şu hesaplaşmayı bir kenara koyuversek, o zaman Türkiye'nin gidişi, sıçrama çok daha farklı olacaktır." dedi. Dayanışmayla çok daha farklı gelişmeler sağlanabileceğini vurgulayan Başbakan, içeride birbirleriyle lüzumsuz yere uğraşmayacaklarını, havayı germeyeceklerini dile getirirken, "Kelimelere, kavramlara takılan bir ülke olmaktan çıkacağız." ifadesini kullandı. İhracatın artmasında özverili katkılar sağlayan özel sektör ve kamu mensuplarını ayrı ayrı kutlayan Başbakan, Türkiye ekonomisinin, Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023'e kadar dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almasını hedeflediklerini kaydetti. "Etrafımıza duvarlar örerek, sermayeyi renklere, ırklara, inançlara ayırarak, içimize kapanarak, dünyaya ilgisiz kalarak hiçbir yere varamayız." ifadesini kullanan Erdoğan, asla içe kapalı bir siyasi anlayışı benimsemediklerini ve benimsemeyeceklerini, dış ticareti geliştirmek için kendisinin ve bakan arkadaşlarının tüm dünyayı adım adım dolaştıklarını ifade etti. 2003'te 47,3 milyar dolar olan ihracatın bu yıl sonunda 83 milyar doları yakalayacağını dile getiren Erdoğan, 2023'te 500 milyar doların üzerinde bir ihracat rakamını yakalayacaklarını söyledi.

Bazılarının, Kıbrıs konusunda, 'yok peşkeş çektiler, yok sattılar, yok şunu yaptılar, yok bunu yaptılar' dediğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bizim satılık herhangi bir şeyimiz bu noktada, itibarımızdan, şahsiyetimizden, onurumuzdan asla yoktur." diye konuştu. Türkiye'nin, AB üyelik müzakere süreci ve Kıbrıs konusunda da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şunları dile getirdi: "Biz, neyin satılacağını çok iyi biliriz. O da bizim değerlerimize uygun olmalıdır. Değerlerimizle çatışan hiçbir şeyi asla... Ve bunun içinde mutabakatımızın, müktesebatın içinde neler varsa? Burada, biz görevimizi yerine getirdik. Muhataplarımızın 'Kıbrıs konusunda' da aynı şekilde yerine getirmesini istiyoruz. Onlar kendi üzerlerine düşeni yerine getirmedikleri sürece bizden artı bir şey isteyemezler."

Satıcı: Sizi dimdik ayakta gördük

Kurumları, aynen Avrupa'daki kurumlar gibi aynı yapıya kavuşturacaklarını dile getiren Başbakan, "Olmadı Kopenhag Siyasi Kriterleri'nin adını Ankara siyasi kriterleri koyar, yolumuza devam ederiz. Maastrich Kriterleri noktasında aynı ölçüleri yakalar, İstanbul Kriterleri koyar yolumuza devam ederiz. Çünkü ekonomimizin merkezi İstanbul." dedi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise Cumhuriyet'in kurulduğu 1923'te yıllık ihracatın 51 milyon dolar olduğunu, bu miktarın şimdi 5 saatte yapıldığını dile getirdi. Yıl sonu için daha önce tahmin edilen 79 milyar dolarlık hedefin üzerine çıkacaklarını aktaran Tüzmen, "Cumhuriyet'in 83. yılında 83 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz." dedi. Global ekonomide firmaların, 'köpekbalıkları' gibi olmak zorunda olduğunu vurgulayan Tüzmen, yüzmekten, hareket etmekten vazgeçen, yorgunluğa yenik düşenin öleceğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı ise Başbakan Erdoğan'ın, daha fazla ihracat için ihracatçılarla birlikte sürekli hareket halinde olduğunu, bu sebeple sağlığının bozulduğunu ifade etti. Satıcı, "Sağlığınız biraz bozuldu, bizim için koşturdunuz ve yoruldunuz ama şimdi sizi dimdik ayakta gördük." dedi. Cumhuriyet'in 100. yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduklarını belirten Satıcı, ihracatın genç neferlerinin bunu başaracak güçte olduğunu kaydetti.

Bağdat'ta öldürülen TIR şoförüne özel ödül verildi

Dış Ticaret Haftası çerçevesinde her yıl geleneksel olarak verilen İhracat Başarı Ödülleri, sahiplerini buldu. Özel Ödül, Türk ihraç mallarını taşıyan ve 6 Mayıs 2005'te Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarında kurşunlanarak öldürülen TIR şoförü Salih Gülbol adına babası Yusuf Gülbol'a verildi. Ankara Shreton Oteli'nde düzenlenen törene, Başbakan Erdoğan, Bakan Tüzmen ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile çok sayıda bürokrat ve ihracatçı katıldı. Törende, İl İhracat Özel Ödülleri, İhracat Destek Özel Ödülü, Hizmet İhracatı Ödülü, Uluslararası Başarı Ödülü, Serbest Bölgeler Ödülü, Afrika İhracat Stratejisi Ödülü, Dış Ticaret Bilim Ödülü ve Dış Ticaret Özel Ödülü de sahiplerini buldu. İlk ve orta dereceli okullarda Dış Ticaret Haftası çerçevesinde ihracatla ilgili kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere de başarı ve para ödülleri verildi. Tiyatro sanatçısı Kenan Işık'ın sunduğu ödül töreninde, ihracatın gelişimini anlatan kısa bir film gösterisi de yapıldı.

2005 YILININ BAŞARILI İHRACATÇILARI

BAŞARI ÖDÜLLERİ: Toyota, Ford ve Vestel

SEKTÖREL BAŞARI ÖDÜLLERİ

Hazır giyim ve konfeksiyon: GİSAD Dış Ticaret, GSD Dış Ticaret ve Hedef Konfeksiyon.

Tekstil ve ham maddeleri: Akpa Tekstil, Kordsa Endüstriyel İplik ve Zorlu Dış Ticaret.

Deri ve deri mamulleri: GSD, DSD Deri ve Pergamon-Status.

Halı: Dost Kardeşler, Merinos ve Sentez.

Yaş meyve ve sebze: Alara, Akaş Ali Kavak Tarım ve Tekasya Tarım.

Hububat: TMO, İstanbul Gıda ve Beşler Makarna.

Canlı hayvan su ürünleri: Yaşar Dış Ticaret, Kemal Balıkçılık ve Akua-Dem Deniz Mahsulleri.

Ağaç mamulleri: Procter Gamble, Boydak ve Ekom Eczacıbaşı.

Maden: Eti Maden, Çayeli Bakır İşletmeleri ve Ekom Eczacıbaşı.

Elektrik elektronik: Vestel, Ram Dış Ticaret ve Arçelik.

Demir ve demir dışı metaller: Sarkuysan Elektrolitik, Kibar Dış Ticaret ve Başak Metal.

Kimyevi maddeler: Tüpraş, Petkim ve Eti Maden İşletmeleri.

Çimento: Cam Pazarlama, Ekom Eczacıbaşı ve Kale Eksport.

Zeytin ve zeytinyağı: Rast Gıda, Lio Yağ ve Nejat Atalan Dış Ticaret.

Kuru meyve ve mamulleri: Osman Akça tarım ürünleri, Tariş ve Pagmat Pamuk.

Taşıt araçları ve yan sanayii: Toyota, Ford ve Oyak Renault.

Tütün: Socotab, JTI ve Tekel.

Fındık: Oltan Gıda, Poyraz Karlıbel Fındık ve Yıldızlı Fındık.

Meyve sebze mamulleri: Tukaş, Kibar Dış Ticaret ve Penguen Gıda.

Kesme çiçek: Bir Can Tarım, Birleşik Çiçek İhracatçaları ve Aktaşlar Çiçekçilik.

Makine: Bosch, Döktaş Dökümcülük ve Tusaş Motor.

Değerli maden: Atasay, Arpaş ve İstor Altın.

Demir çelik: Diler Dış Ticaret, Habaş ve İçdaş Çelik.

İhracat Performans Ödülü: Özgün Gıda

Yeni Ürün Ödülü: Klorbenzen isimli ürünü ile Medpak Tıbbi Ürünler, harici kalp pilleri ürünü ile Fizyomed Biyomed.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious