Birçok branştaki sporcumuz Türkçe bile bilmiyor

Birçok branştaki sporcumuz Türkçe bile bilmiyor.14931
  • Giriş : 14.04.2008 / 08:32:00

Türkiye'yi temsil eden, Türk bayrağı taşıyan devşirme sporcular Türkçe öğrenme zahmetine katlanmıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

8-24 AĞUSTOS 2008’de gerçekleşecek olan Pekin Olimpiyat Oyunları hızla yaklaşırken Türkiye madalya sayısını arttırmak için umudu devşirme sporculara bağladı. 70 kişilik olimpiyat kontenjanı bulunan Türkiye, şu ana kadar henüz 44 sporcusuyla barajı aşıp Pekin’e gitme hakkı kazandı. Bunlardan 13’ü ise devşirme sporcu.

Türkiye en son masa tenisi branşında 2 Çinli sporcuyu Türk vatandaşı yaparak dikkati çekti. Türkiye devşirme sporcu hareketini halterci Naim Süleymanoğlu ile başlattı. Güreş, halter ve boksta artarak süren moda daha sonra elde edilen başarılı sonuçlarla orantılı olarak başka branşlara da sıçradı. Olimpiyatlarda madalya kazandığımız Judo, Türkiye’yi dünya sıralamasına sokan bayan voleybolu, dünya şampiyonluğu elde ettiğimiz atletizm, başarılı sonuçlar alan okçuluk, fazla başarı elde edilemese de yüzme ve masa tenisine kadar transferler hızlandı. A Milli Futbol Takımı’nda oynayan Brezilyalı Mehmet Aurelio ile de doruk noktasına ulaştı.

DOĞRU YOLDAYIZ

KİMİ çevrelerin “olimpiyat ruhuna aykırı, Türkiye 70 milyonu aşan nüfusuyla bütün Avrupa ülkelerinden daha zengin bir insan kaynağına sahip. Mesele, bu insan kaynağından ortaya doğru dürüst, olimpiyat seviyesinde sporcu çıkaramamaktan kaynaklanıyor” diyerek ortaya koyduğu karşı görüşe devlet de karşı.

Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay’ın “Şampiyon olabilecek sporcular yetiştiremezsek transfer ederiz. Elvan’ı nasıl getirdiysek, voleybolcu Natalia’yı nasıl getirdiysek güçlü ülkelerden sporcu alabiliriz. Rusya’dan yüzücü, Küba’dan yüksek atlamacı getirebilir ya da başka bir ülkeden başka bir sporcu olabilir” görüşü sporda bu hareketin devam edeceği şeklinde yorumlandı.

TRANSFERE DEVAM

‘TÜRKİYE 2008 Pekin Olimpiyat oyunlarına şu anda barajı geçen 44 sporcuyla gidebiliyor’ dedik ya.. Bunlar şöyle sıralanıyor:

ATLETİZM: Elvan Abeylegese, Svetlana Sudak, Sultan Haydar ve Selim Bayrak. Bu branşta, Türk vatandaşlığına geçen Fenerbahçeli Karin May ile Alemitu Bekele’nin de barajı aşıp Pekin’e gitmesi bekleniyor.

GÜREŞ: Dünya ve Avrupa Şampiyonu olan 66 kilo güreşçimiz Ramazan Şahin bir diğer madalya umudu.

YÜZME: F.Bahçe’nin Ukrayna’dan getirttiği Sergiy Sergeyev (Serkan Atasay), Volodymyr Nikolaychuk (Volkan Atakan), Dmytro Nazarenko (Deniz Nazar), Dmytro Cherkasov (Demir Atasoy)’un 2008 Olimpiyatları’na katılmaları garanti.

MASA TENİSİ: Masa Tenisi Federasyonu’nun Türkiye’ye getirerek vatandaş yaptığı 2 Çinli, Cem Zeng ve Melek Hu’nun da Pekin barajını aşma olasılıkları yüksek.

Türkiye’nin ’akreditasyon yaptırdığı’ 70 kişilik Pekin kontenjanı için son hamlelerde bulunarak birkaç yabancı sporcuyu daha Türk yaparak olimpiyat kadrosuna eklemesi bekleniyor.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious