Birçok ülkeyi etkileyen kronik ve tehlikeli bir hastalık: AIDS

  • Giriş : 13.02.2008 / 21:12:00

Türkiye'de, 1985 yılından bu yana 2 bin 711 kişinin HIV taşıyıcısı olduğu Sağlık Bakanlığına bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, HIV/AIDS hakkında 1980'li yılların başına kadar çok az şey bilindiğini, ancak hastalığın zaman içinde birçok ülkeyi etkileyen kronik ve tehlikeli bir hastalık olduğunun anlaşıldığını söylediler.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, dünyada, her gün 7 bin kişinin HIV enfeksiyonu aldığı tahmin ediliyor. Türkiye'de bu virüsün yayılımı ve görülme sıklığı düşük düzeylerde kalıyor. 1985-Haziran 2007 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığına bildirimi yapılan HIV pozitif ( ) vaka sayısı 2 bin 711 kişi olarak tespit edildi.

HIV/AIDS HAKKINDA ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ

Türkiye'de de toplum bilincinin yaratılması ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla, Sağlık Bakanlığı ve Küresel Fon ile Temmuz 2005'te imzalanan anlaşma çerçevesinde hazırlanan “Türkiye HIV/AIDS Önleme ve Destek Programı” kapsamında hizmet veriliyor.

Programın ilk etabında, Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon illerinde 11 yerde kurulan Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezlerinin (GDTM) sayısının zaman içinde artırılması planlanıyor. HIV/AIDS şüphesi taşıyan herkes, bu merkezlerde ücretsiz ve isim vermeden bilgi ve danışmanlık hizmeti alabiliyor, isterlerse HIV testi de yaptırabiliyor.

GDTM danışmanları ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri geçen hafta bir araya gelerek program hakkında değerlendirmede bulundular. Türkiye'de bu alanda bir ilk olan HIV/AIDS konulu reklam filminin gösteriminin yapıldığı toplantıda, GDTM Bilgi Hattı da (0212 444 AIDS -2437) tanıtıldı.

BAŞVURULARDA GİZLİLİK ESAS TUTULUYOR

GDTM'lerde görevli danışmanlar, kişilere HIV/AIDS ile ilgili konularda bilgi veriyor, soruları cevaplıyor. Talep doğrultusunda HIV testi uygulanabiliyor. Test sonuçlarına göre gerekli yönlendirmeleri yapan uzmanlar, arzu eden kişilere koruyucu malzeme, broşür ve kitapçık gibi bilgilendirme materyalleri sunabiliyor.

Merkezlerde, hekim, psikolog, sosyal hizmet uzmanı veya hemşireler danışman olarak hizmet veriyor. Danışmanlık hizmetleri kapsamında HIV/AIDS'in yanı sıra cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlara yönelik bilgilendirme ve yönlendirmeler de yapılıyor.

Danışmanlık hizmeti, test öncesi danışmanlık ve test sonrası danışmanlık olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Test öncesi danışmanlık hizmeti kapsamında, HIV testinin yöntemi, ne zaman yapılması gerektiği, nerede yaptırılabileceği, pozitif ve negatif test sonuçlarının anlamları, danışanların riskli davranışları, kişilerin test sonuçlarını öğrenmeleri ve olası sonuçlar üzerinde konuşma olanağı sunuluyor.

Test sonrası danışmanlık hizmetinde ise test sonucunun pozitif olması durumunda bu sonucun birey üzerinde yaratabileceği etki hesaba katılarak özel danışmanlık hizmeti veriliyor ve tedavi merkezlerine yönlendirme yapılıyor.
Merkezlerde, test yaptıran ve bilgi alan kişilerin kimlik bilgileri gizli tutuluyor.

“HER HIV POZİTİF ( ) AIDS DEĞİLDİR”

Öte yandan yetkililer, her HIV pozitif ( ) sonucunun AIDS olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, doğru zamanda ve doğru tedavi yöntemiyle müdahale edilmesi durumunda bu kişilerin yaşamlarına devam edebildiklerini kaydettiler.

HIV'in bulaşmasının ardından uzun süre kendini gizlediğini ve belirtisiz seyredebildiğine işaret eden yetkililer, bu nedenle belirtiler ortaya çıktığında “geç kalınmış” olunabilineceğini vurguladılar.

Yetkililer, hastaların “damgalanma korkusu” ile psikolojik baskı altında olabildiklerini de ifade ederek, geç kalmamak için şüphe duyan herkesin merkezlere başvuruda bulunmaları gerektiğini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious