Birdal: Abdullah Gül'den bir cevap bekliyoruz

Birdal: Abdullah Gül'den bir cevap bekliyoruz.14143
  • Giriş : 26.08.2007 / 17:39:00

DTP milletvekili Akın Birdal, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül'ün beklentilerine karşılık verecek bir açıklama yapmadığı için ilk iki oylamada boş oy verdiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birdal, Gül'ün üçüncü tur oylamanın yapılacağı ayın 28'ine kadar beklentilerine karşılık verecek bir açıklama beklediklerini belirtti.

DTP milletvekilleri Akın Birdal ve Gülten Kışanak, partilerinin Sakarya il teşkilatını ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında açıklama yapan Birdal, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül'den beklentilerine karşılık verecek bir açıklama yapılmadığı için ilk iki turda kendisine destek vermediklerini vurguladı. Parti grubu olarak Cumhurbaşkanı seçiminde ilk iki oylamada boş oy verdiklerini kaydeden Birdal "Abdullah Gül'den beklentilerimize karşılık verecek bir açıklama yapılmadığı için ilk iki turda destek vermedik. Diliyoruz ki ayın 28'ine kadar bizim beklentilerimize karşılık bulabileceğimiz bir açıklama gelir Sayın Gül'den'' dedi.

DTP'li milletvekilleri daha sonra Arifiye Tren İstasyonu'nda fındık toplamaya gelen işçileri de ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Milletvekilleri daha sonra Karasu ve Kocaali ilçesine geçerek fındık işçilerini ziyaret etti.

İşçileri ziyaretinde konuşan Birdal, doğudan Karadeniz'e gelen bir çok tarım işçisinin açık kasalarda, kamyonet ve kamyonlarda uğradıkları kazalar sonucu yaşamını yitirdiğini ve yüzlercesinin de yaralandığını söyledi. Tarım işçilerinin insan hakları açısından önemli sorunları olduğunu saptadıklarını dile getiren Birdal şunları kaydetti: "Yasalar önünde herkez eşittir. İnsanların hem doğuştan kazandığı hemde uluslararası, bölgesel sözleşmelerden ve Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmelerden doğan yok edilmez ve devredilmez hak ve özgürlükleri var. Fakat bu kazalar sonucunda yaşamlarını yitiren tarım işçilerinin başta yaşam hakkı olmak üzere çalışma ve iş hakkı, ücret politikaları sosyal güvenlik haklarının baştan sona kadar olmadığını var olanlarıda ihlal edildiğini gördük. Bu konuyu DTP olarak gündemimize aldık. Konuyu yerinde incelemeyi kararlaştırdık. Bu karar üzerine buradayız. Köylerde tarım işçilerinin sorunlarını onlardan dinleyeceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious