Birdal'dan hibeler verilmedi iddiası

Birdal'dan hibeler verilmedi iddiası.14143
  • Giriş : 04.09.2007 / 20:14:00

DTP’li Akın Birdal, Ankara’nın Diyarbakır başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’ya adil davranmadığını savunarak yurt dışı hibelerin güneydoğuya verilmediğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara’nın, başta Diyarbakır olmak üzere diğer Doğu ve Güneydoğudaki illere adil davranmadığını ileri süren Birdal, projeler karşılığında uluslararası kuruluşlardan alınan hibelerin, söz konusu illere verilmediğini söyledi.

Birdal, “Genel yönetimlerde iktidar olma hakları hep ellerinden alınmış Kürt halkı, şimdi yerel yönetimlerden hizmet bekliyor. İş, altyapı, su ve benzeri tüm ihtiyaçlarının karşılanması için gerek Ankara’nın gerek uluslararası yardımların ve dayanışmanın önünün açılması gerekiyor” diye konuştu.

Diyarbakır ve bölge illerinin beklentilerinin karşılanması gerektiğini belirten Birdal, 60. Hükümet Programının, halkın ihtiyaçlarını karşılamayacağını ileri sürdü. Birdal, özetle şunları söyledi:

“Temel sorunları manipule ederek ya da gizleyerek çözemezsiniz. Artık herkes ezberini bozmalıdır. Osman Baydemir, barışı ‘olmazsa olmaz’ gören arkadaşımız. Baydemir’in sözleri, bir meydan okuyuş olarak gösterilmeye çalışılıyor. Osman Baydemir’in söyledikleri, yardım ve destek kanallarının açılması, sosyal adaletin gerçekleşmesini istemesidir. Aç insanlarla nasıl barış sağlayacaksınız? Baydemir’in sözlerini barışçıl da yorumlayabiliriz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious