Bireysel emeklilikten kaçış!

Bireysel emeklilikten kaçış!.12757
  • Giriş : 20.10.2008 / 10:16:00

Kriz sonrası zora düşen, birikenini alıp bireysel emeklilik sisteminden çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Global krize bağlı olarak Türkiye ekonomisinden gelen yavaşlama sinyalleri bireysel emeklilik sisteminden çıkışları hızlandırdı. Kredi kartı, kredi borcu veya konut satın alma gibi gerekçelerle bazı katılımcılar uzun vadeli beklemektense parasını alıp sistemden ayrılıyor. Ekonomik nedenlerle geçen yılın ilk 7 ayında 107 bin kişi sistemden ayrılırken, bu yılın aynı döneminde sistemden ayrılanların sayısı yüzde 30 artarak 140 bin kişiye ulaştı. Yani yaklaşık 33 bin kişi daha emekliliği beklemeden parasını alıp sistemden çıktı.

BÜYÜME HIZI YAVAŞLADI

Geçen yıla kıyasla bir değerlendirme yapmak gerekirse hem katılımcı sayısı hem de fon toplamındaki büyüme oranları geçen yılın neredeyse yarı yarıya altında. 2007 yılının ocak-ekim ayları arasında katılımcı sayısı yüzde 27, toplam fonlar yüzde 47 büyürken, 2008'de katılımcı sayısı yüzde 16.3, fonlar yüzde 25.3 büyüdü. Hatta büyümedeki yavaşlama banka raporlarına da yansımış durumda. HSBC'nin 17 Ekim 2008 tarihli bülteninde, bireysel emeklilik sistemi gibi uzun vadeli yatırım planlarına olan ilginin ekonomideki yavaşlama nedeniyle azaldığına işaret edilerek büyüme tahmini yüzde 45'ten 35'e çekildi.

ERKEN ÇIKAN ZARARLI

Peki, acaba sistemde 10 yıl ve 56 yaş sınırını beklemeden ayrılanlar bu işten ne kadar kârlı çıkıyor? Diyelim ki, her ay düzenli olarak 100 YTL ile sisteme katıldınız ama 3 yılın sonunda herhangi bir nedenle çıkmak istediniz, elinize ne kadar para geçecek? 3 yılın sonunda getirisi hariç sadece ana paranız 3 bin 600 YTL'yi bulur. Her şirketin fon yönetimi farklı olduğu için elinize geçecek para hakkında kesin bir rakam vermek zor ama 10 yıldan önce çıktığınız için birikimleriniz üzerinden yüzde 15 stopaj vergisi ödeyeceğiniz kesin. Dolayısıyla aynı parayı bankaya yatırsanız daha kârlı çıkabilirsiniz. Kısacası; uzun vadeli kalacaksanız BES'e girin. 'Biraz biriksin çekerim' derseniz yasal kesintiler nedeniyle paranız kuşa dönebilir.

ALLİANZ HAYAT: AYRILANLARIN AYLIK ORTALAMASI %1

Allianz Genel Müdür Yardımcısı Ömür Şengün ise BES'teki çıkışları şöyle değerlendirdi:

“Şirketimizde geçen yıl ilk 7 ayda 3400 olan ayrılma adedi 2008 yılının aynı döneminde yüzde 37 arttı. Sektörün üstündeki bu artış oranı ile her zaman yüzde 0,7 lerde tutabildiğimiz aylık ayrılma oranları maalesef Eylül 2008'de sektör oranı olan yüzde 1'e yükseldi. Ekim ayının 15 günlük bölümünde ise 186 kişi ayrılmış olup 2008'in diğer ayları ile karşılaştırıldığında trendde bir artış gözlenmiyor.”

OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM YOK, ÇIKIŞLAR NORMAL BOYUTTA

Sektörün bu yılki performansını, “Bir miktar yavaş büyüyoruz” şeklinde değerlendiren Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, ancak bunun olağanüstü boyutlarda olmadığını ifade etti. Uğurlu, çıkış oranının Avrupa ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

“1.7 milyon katılımcının olduğu sistemde haliyle çıkışlar oluyor. İnsanlar piyasalardaki gelişmeler karşısında borç ödeme, ev alma gibi nedenlerle birikimlerini çekmek istiyor.”

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*