Biri sönüyor biri başlıyor

Biri sönüyor biri başlıyor.7977
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Orman yangınları milli bir felaket gibi çöreklendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pepe, Selçuk Kaymakamlığı’nda İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ve Selçuk Kaymakamı Aziz İnci ile düzenlediği basın toplantısında, çıkan yangına başlangıcından itibaren helikopterler, uçaklar ve yer söndürme ekipleriyle başarılı şekilde müdahale edildiğini ifade etti.
Yüksek hava sıcaklıklarına vatandaşların ihmalinin de eklenmesiyle üzücü bir tablonun ortaya çıktığını söyleyen Bakan Pepe, yangınlarda 250-300 hektarlık bir alanın tahrip olduğunu ifade etti. Pepe, söndürme ve soğutma çalışmalarının hemen ardından bölgede saha temizliğine başlanacağını belirtti. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla bu yıl sonbahar ve gelecek ilkbaharda bütün bölgede ağaçlandırma çalışması yapılacağını belirten Pepe, “Yani bölgede yanan her karışı, her santimetrekaresini ağaçlandıracağız” dedi. Pepe, Efes-Meryemana bölgesindeki yangın tehdidinin bertaraf edilmesine ilişkin alınacak tedbirlerle ilgili yaptıkları değerlendirme sonucunda, bu bölgede zirvede havuz yapacaklarını ve alana bu havuza bağlantılı olarak yangın şebekesi döşeneceğini bildirdi. Pepe, bu çalışmalarda havuz yapımının Orman Genel Müdürlüğü’nce, şebeke döşenmesininse Selçuk Belediyesi tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti. Pepe, Sultaniye’deki yangının büyük tehlike oluşturmasının, Meryemana Evi’ne öncelik ve ağırlık verilmesi sebebiyle kaynaklandığı yönünde getirilen eleştirilere de “6 ekip oradaydı, Vali oradaydı. Emniyet Müdürü oradaydı. Canlarını hiçe sayıyorlardı. Daha ne diyeceksiniz?” dedi.

Orman yangınlarının en dehşetlisi Selçuk’ta başlayıp Kuşadası’nın merkezine kadar gelen yangın oldu. Son anda boşaltılan köylerdeki evler yandı. Geniş bir alanı kül ederek Söke’ye ilerleyen yangın dün öğle saatlerinde durdurulabildi.

Türkiye’nin dört bir yanında başlayan orman yangınlarında binlerce hektar yeşil alan, bünyesindeki ekosistemle birlikte kül oldu. Önceki gün saat 14.45 sıralarında Selçuk ilçesindeki Bülbül Dağı’nda başlayan, daha sonra rüzgarın da etkisiyle Kuşadası sınırlarına sıçrayan orman yangını tamamen kontrol altına alındı. Havanın kararması sebebiyle uçak ve helikopterle müdahale edilemeyen yangın, önceki gece boyunca Kuşadası ve çevresini ciddi biçimde tehdit etti. Dün sabah saat 06.00’da havanın aydınlanmaya başlamasıyla birlikte uçak ve helikopterlerin müdahale etmesi sonucu yangın, saat 11.00 sıralarında tamamen söndürüldü. Yangında ilk belirlemelere göre; makilik ve tarım arazisinden oluşan 350 hektarlık alan kül oldu. Aydın Valisi Mustafa Malay, Kuşadası’nın büyük bir tehlike atlattığını belirterek, kontrol altına alınan yangında can kaybı olmamasının tek sevindirici durum olduğunu söyledi. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel de, Antalya’da ortalama sıcaklığın 46 dereceye ulaştığını belirterek, “Bu hava şartlarında herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini istiyoruz” dedi. Ege’deki yangınlarda ayrıca, aralarında eski Başbakan Tansu Çiller, oto galerici Zeki Küçükberber ve Erol Özbaş’ın da bulunduğu çiftlik evleri de yanmaktan son anda kurtuldu.

Büyük panik yaşandı

Bülbül Dağı’nda başlayarak Kuşadası’na sıçrayan ve saatlerce kontrol altına alınamayan orman yangını, büyük panik yaşanmasına da sebep oldu. Rüzgar sebebiyle son derece etkili olan yangın, Kuşadası şehir merkezine bir kilometre mesafeye kadar ulaşınca endişeler arttı. Gece olması sebebiyle havadan müdahale edilemeyen yangın neticesinde, Kuşadası-Aydın ve Kuşadası-Kirazlı yolları trafiğe kapatıldı. Kuşadası’na ulaşım ise Selçuk ve Söke ilçeleri üzerinden sağlanabildi. Ayrıca, Kuşadası şehir merkezine su sağlayan depolar da yangın yüzünden büyük tehlike atlattı. Depoların yangından etkilenmesi sebebiyle Kuşadası’na bir süre su verilemedi. Bu arada, yangın sebebiyle Kuşadası’nın Pilav Dağı, Çınar, Yeniköy ve Kirazlı köyü çevresinde tüm çiftlikler ve bağ evleri boşaltıldı.

Antalya alev alev

Cuma gecesi yıldırım düşmesi sebebiyle Antalya’nın Kaş ilçesindeki sarp bölgelerde başlayan yangın da devam ediyor. Yangın, şimdiye kadar yaklaşık 250 hektar ormanlık alanı yok etti. Manavgat ilçesine bağlı Bucakşıhlar köyü yakınlarında dün sabah saatlerinde başlayan orman yangınıysa kontrol altına alındı. Yangında, büyük bölümü meyve bahçesi olmak üzere 10 hektarın üzerinde alan kül oldu. Manavgat’ta yangınla mücadelesindeki başarısından dolayı orman teşkilatını da kutlayan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, ekiplerin yangını yaklaşık iki saat içinde kontrol altına aldığını belirtti. Öte yandan, 50 kişilik bir yangın söndürme ekibi halatlarla yangının sürdüğü vadiye indirilmeye çalışılırken, yangının rüzgarın etkisiyle yön değiştirmesi sonucu bir süre burada mahsur kaldı. İşçiler, ekibin yukarıda bulunan diğer üyeleri tarafından yeniden yukarı çıkarılmasıyla yanmaktan son anda kurtarıldı.

Adana’daki yangın yayılıyor

Adana’da ormanlık alanda çıkan ve ilk belirlemelere göre 50 hektar alanda zarara yol açan yangın ise, rüzgarın da etkisiyle yayılıyor. Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, henüz belirlenemeyen nedenle merkez Yüreğir ilçesine bağlı Eyci Uşağı ve Hocalı köyü sınırlarında çıkan yangına, biri Kahramanmaraş’tan gelen 2 helikopter, 24 arasöz ve çevre belediyelerin itfaiye ekiplerinin takviyesiyle müdahale ettiklerini bildirdi. Bu arada, Hocalı köyü yakınlarında, orman alanında otlatılan keçi sürüsün yangın sırasında telef olduğu öğrenildi.

Biri sönüyor biri başlıyor

Muğla’nın Akçaova köyünde öğle saatlerinde başladıktan sonra kontrol altına alınan ve akşam saatlerinde yeniden başlayan orman yangını, yaklaşık 100 işçi, 6 arazöz ve itfaiye araçlarının müdahalesi ile söndürülerek tamamen kontrol altına alındı. Muğla’nın Milas ilçesi Türbe Köyü yakınlarında çıkan orman yangınıysa, 2 yangın söndürme helikopteri tarafından kısa sürede söndürüldü. Muğla’da dün çıkan 3 ayrı yangında, yaklaşık 20 dekar ormanlık alan zarar gördü. Diğer taraftan, dün öğlenden sonra Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Karacahisar Nazilli merkez ile Kavaklıdere Menteşe bölgelerinde de orman yangını çıktı.

Didim’de 200 hektar yok oldu

Turizmin merkezlerinden Didim’de makilik ve tarım arazilerinde bir gün süren yangın, ilçede yaşayanlara ve turistlere kâbus dolu saatler yaşattı. İlçenin Mersindere mevkiindeki tarım arazilerinde önceki gün saat 11.00 sıralarında yaklaşık 10 yerde aynı anda başlayan yangın, kısa sürede makilik alana sıçradı. Şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen yangında alevler zaman zaman tatil siteleri ve turistik tesislere kadar yaklaştı. Kuşadası’ndaki yangın nedeniyle gökyüzünü kaplayan dumanlarla Didim’in kuzeyinden gelen yangının dumanları birleşince, ilçede saat 17.00 sıralarında gökyüzü tamamen kızıla büründü, güneş kayboldu. Sabaha kadar süren yangın, gün ağardığında, rüzgarın etkisini yitirmesiyle kontrol altına alınabildi. Yangında, 200 hektar tarım arazisi, fundalık ve zeytinlik alan yandı. Aydın’ın Sultanhisar ilçe merkeziyle Eskihisar köyü arasında bulunan Sarıkaya mevkiindeki zeytinlik alanda çıkan yangındaysa 5 hektar orman kül oldu.

Sapanca ve Yığılca da yandı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde çıkan orman yangınında 3.5 hektarlık alan zarar gördü. Düzce’nin Yığılca ilçesine bağlı Akçaören köyü sınırları içerisindeki fidanlık alanda çıkan yangında da 10 hektarlık alan kül oldu. Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde çıkan orman yangınında ise, 2 hektarlık alanda zarar meydana geldiği belirtildi. Çorum’un Oğuzlar ilçesinde çıkan yangındaysa, 10 dönüm çam ormanı tahrip oldu. Kahramanmaraş’ın Çakırdere köyü yakınınlarına yıldırım düşmesi neticesinde 5 hektarlık kızılçam zarar görürken, İstanbul’da da önceki gün saat 16.00 sıralarında Yakacık, Aydos mevkiinde çıkan yangında 1 hektarlık alan zarar gördü. Karabük’teki orman yangınındaysa 10 hektar alan kül oldu.

İstanbul’dan takviye uçak

Selçuk ilçesinde önceki gün başlayan ve buradan Kuşadası’na sıçrayan yangına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Afet Koordinasyon Merkezi bünyesinde bulunan 2 adet yangın uçağı da müdahale etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, uçakların, saat 12.30 itibarıyla 80-90 sorti yaparak yangın bölgesine havadan su boşalttığı belirtildi. Mayıs ayından itibaren Türkiye’nin çeşitli noktalarında toplam 38 orman ve fabrika yangınına müdahale eden, en son Gürcistan’daki orman yangınını söndürme çalışmalarına katılan uçaklar, İtalya’dan kiralanmıştı. Denizden ve gölden su alabilen uçaklar, 15 saniyede 5 ton su alarak çok yakın bir mesafeden doğrudan yangının üzerine müdahale edebiliyor. Karaya ve suya inebilen uçaklar, sadece söndürmede değil, gerektiğinde arama-kurtarma, çevre denetleme ve doğal afetler gibi çalışmalarda da kullanılabiliyor.

Bodrum ucuz atlattı

MUĞLA - Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Bodrum-Torba Karayolu kenarında bulunan ormanlık ve zeytinlik alanda çıkan yangın ise, kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü. Kısa sürede büyüyen yangına, Bodrum Belediyesi İtfaiyesi ve orman yangın söndürme ekipleri müdahale etti. Yaklaşık 3 dönüm alanda etkili olan yangın kontrol altına alınarak, söndürüldü. Yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Mersin’de, merkeze bağlı Çapar köyü yakınındaki orman alanında çıkan örtü yangını da büyümeden kontrol altına alındı. Ekiplerin zamanında müdahalesiyle yangının büyümeden kontrol altına alındığını ifade eden Orman Bölge Müdür vekili Mustafa Gözükara, “Çapar köyü sınırlarındaki ormanlık alanda yangın çıktığı ihbarını alır almaz ekiplerimizi bölgeye sevk ettik. Adana’dan da helikopter takviyesi istendi. İlk etapta 2 arasözle müdahale ettiğimiz yangına, 2 arasöz daha sevk ederek yapılan çalışmayla kontrol altına aldık. Yaklaşık 3 dönümlük alanda etkili olan ve kontrol altına alınan örtü yangınını soğutma çalışmaları sürüyor” diye konuştu.

Tamamına yakını ihmalden

KONYA - Konya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ali Fuat Ünal, aşırı sıcaklar, nem oranı düşüklüğü ve etkili rüzgarın orman yangını riskini artırdığını söyledi. Ünal, “Birçok vatandaş, kendi tarlasına ve bahçesine verdiği önemi ormana göstermiyor, çünkü ormanların tarımın sigortası olduğunu bilmiyor. Yangınların neredeyse tamamına yakını insan kaynaklı. Kuru otların yakılması, bahçede çay kaynatırken kıvılcım sıçraması, ekmek yaptıktan sonra ateşin söndürülmemesi, söndüğü sanılan sigara izmariti, pikniklerdeki duyarsız hareketler orman yangını sebebplerinin bazıları. İç Anadolu’ya baktığınızda insan kaynaklı tarla ya da bahçe yangını olmuyor. Çünkü vatandaşlar tarlasına büyük önem veriyor, ama ormana aynı özen yok” diye konuştu.

Mehmet Ağar: Bedelini herkes ödüyor

ANKARA - DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde artan orman yangınlarından büyük bir endişe ve üzüntü duyduğunu belirtti. Tabiatın binlerce yılda hayat verdiği değerlerin sadece birkaç saat içinde yok olduğuna işaret eden Ağar, “Yok olan sadece ağaçlar ve ormanı yurt edinen canlılar değildir. Asıl yok olan suyumuzdur, ekmeğimizdir, alın terimizdir ve hepsinden önemlisi geleceğimizdir” dedi. Ağar, bilinçsiz, sorumsuz ve hatta kötü niyetli insanların yaktığı ormanların bedelini bütün toplumun ödediğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious