Biri tecrübeli diğeri soğukkanlı

Biri tecrübeli diğeri soğukkanlı.11368
  • Giriş : 04.06.2008 / 08:36:00

Genç ve atletik. Diğeri en yaşlı başkan adayı. Biri tecrübeli, diğeri soğukkanlı. Biri sertlik yanlısı diğeri diyaloğa açık.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'de 4 Kasım'da yapılacak başkanlık seçiminde karşılaşacak Cumhuriyetçi John McCain ve Demokrat Barack Obama, "reformcu" olarak bilinmelerinin dışında tamamen zıt felsefe, görünüş, kişilik, deneyim ve geçmişe sahip liderler olarak değerlendiriliyor.

46 yaşındaki Obama, 4 Kasım seçimini kazandığı takdirde, ABD'nin ilk siyah başkanı unvanını elde edecek. 71 yaşındaki McCain ise, zaferi durumunda ABD'nin en ileri yaşta başkan seçilen politikacısı olacak.

Asker kökenli olan ve Vietnam savaşında yaklaşık altı sene esir kalan McCain, Senatonun da en kıdemli üyeleri arasında yer alıyor.

Askerlik deneyimi olmayan Obama ise, senatörlüğe ancak 2004'te seçilmişti.

Geçen yıllarda geçirdiği ve atlattığı deri kanseri dışında sağlığı iyi olan McCain, buna karşılık yaşının izlerini gösteriyor.

Genç ve atletik yapılı Obama'nın sağlık durumu mükemmel olarak nitelendiriliyor.

McCain, olanca tecrübesi ve siyaset bilgisine karşın sınırlı bir politikacı olarak tanınıyor. Obama ise, sakın ve soğukkanlı özellikleriyle dikkati çekiyor.

İki adayın en büyük farklılıkları, dış politikada görülüyor. McCain, başarıya kadar Irak'tan çekilmeye karşı çıkarken Obama, aşamalı ancak nispeten süratli bir çekilmeden yana.

McCain, İran'a karşı sertlik yanlısı politikaları savunurken Obama, önkoşulsuz diyaloğa bile karşı çıkmıyor.

Cumhuriyetçi McCain'in yaşı ve şimdiki Başkan George W. Bush'un başarısız olarak nitelendirilen sekiz yıllık dönemi Cumhuriyetçi aday için dezavantaj oluşturuyor. McCain, bu yüzden Bush ile özdeşleştirilmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

Obama'nın da uluslararası politikalardaki deneyimsizliği, radikal görüşlere sahip olabileceği yönünde bazı çevrelerde oluşan kuşku ve ABD'de konuşmalarda bir tabu şeklinde değerlendirilmesine karşın "siyah olmasının muhafazakarlarda yol açtığı tepki", Demokrat adayın önündeki zorluklar arasında görülüyor.

Son anketlerde Obama, az farkla McCain'in önünde gidiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious