Biri Türk 3 eylemci Almanya'ya 11 Eylül yaşatacaktı

Biri Türk 3 eylemci Almanya'ya 11 Eylül yaşatacaktı.10948
  • Giriş : 06.09.2007 / 08:30:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:55:37

Almanya’da 3 eylemci 730 kilo bombayla saldırı yapmalarına günler kala kıskıvrak yakalandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İslamİ Cihad Birliği adlı örgüte üye militanların biri Türk çıktı. Saldırı tarihi ise 11 Eylül olarak belirlenmişti..

Danimarka'da önceki gün El Kaide bağlantılı olduğu iddiasıyla biri Türk sekiz kişinin gözaltına alındığı baskının ardından dün de Almanya El Kaide paniğini çok daha şiddetli bir şekilde yaşadı.

Alman elit GSG-9 timleri dün sabah 2006 yılından beri izledikleri 40 eve operasyon düzenledi. Batı Almanya'da Frankfurt yakınlarındaki bir tatil evine düzenlenen baskın, Almanya'da son yılların en büyük terör eyleminin gerçekleşmesini engelledi. Operasyonda, bir Türk, iki Alman, 3 eylemci kıskıvrak yakalandı. İslami Cihad Birliği adlı Özbekistan merkezli ve El Kaide bağlantılı örgüte üye oldukları tespit edilen eylemcilerden 29 yaşındaki Türk zanlının adı Adem Y. olarak açıklanırken, diğer ikisinin sonradan Müslümanlığa geçen Fritz G. (28) ve Daniel Martin S. (22) adlı iki Alman vatandaşı olduğu belirtildi.

Daha önce keşif yapmışlar

Eylemcilerle birlikte Şubat ve Ağustos arasında temin edildiği belirlenen 12 varil dolusu patlayıcı ele geçirildi. Uzmanlar bunlarla düzenlenecek bir saldırının El Kaide'nin Londra ve Madrid eylemlerinden bile büyük olacağını açıkladı. Üçünün de 2006 yılında Pakistan'da bomba eğitimi aldıkları belirlendi. İlk sorgularında Amerikan hedeflerini vurmaya yönelik eylem planladıkları ve araç bombalarıyla yapacakları saldırıları 11 Eylül'de gerçekleştirmeyi düşündükleri ortaya çıktı. Zanlılardan birinin daha önce Almanya'daki Amerikan Ramstein askeri üssünün önünde şüpheli davranışları nedeniyle gözaltına alındığı, ancak daha sonra salındığı ortaya çıktı.

550 tane 12 katlı binayı yıkabilirdi

Eylemcilerin kaldığı evde bulunan 730 kilo hidrojen peroksit, uzmanların tahminlerine göre tam 550 kilo TNT'ye eşit. 1 kilo TNT ise 12 katlı bir apartmanı yıkıyor. 800 kiloluk TNT ise bir mahalleyi bile havaya uçurabilecek güce sahip.

ÖZEL KIYAFET VE KELEPÇE TAKILDI

Eylemciler yakalanmalarının ardından sorgulanmaları için helikopterle yeri açıklanmayan bir merkeze götürüldü. Bu sırada militanlara hareket kabiliyetlerini sınırlayan bir kıyafet ile ona bağlanan bir kelepçe takıldığı gözlendi. Amerikalı güvenlik kaynakları olayın ardından yaptıkları açıklamada CIA'nın da konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunu ve şu an için Amerikan hedeflerine yönelik bir saldırı tehlikesinin ortadan kalktığını bildirdi. Alman Başbakanı Angela Merkel de basın toplantısında son zamanların en önemli ve kapsamlı terör eyleminin engellendiğini duyurdu. Merkel, “Bu kişilerin güvenlik güçleri tarafından yakalanması çok çok önemli bir başarıdır” ifadesini kullandı. Alman Başbakan Almanya'da terör tehdidinin yüksek olduğunu olayın ortaya koyduğunu söyledi.

Tuvalet camından kaçtı yakalandı

Biri operasyon sırasında banyo camından kaçmaya çalıştı. Hatta polislerden birinin silahını aldıktan sonra özel timlerle çatışmaya başladı. Fakat sonunda öleceğini anlayarak teslim olmak zorunda kaldı. Eylemcinin Türk mü yoksa Alman mı olduğu konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hedef havalimanı ve ABD üssü
Almanya'da yeni 11 Eylül çetesi

Alman basını eylemciler muhtemel hedefleri arasında Frankfurt Uluslararası Havaalanı, Ramstein'deki Amerikan askeri üssü ya da ABD vatandaşlarının sıklıkla gittiği disko ya da oteller olduğunu yazdı. Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble de, “Almanya somut olarak terör tehdidi altında. Bunlar yarı profesyonel insanlar değil, çok tehlikeli teröristler. Bugün çok şanslı bir gün” açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious