Birine bomba, birine battaniye!

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

İsrail'e akıllı bomba gönderen ABD, Lübnan'a da battaniye yolladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İnsani yardım taşıyan bir Amerikan gemisi Lübnan'a ulaştı. Lübnan'da İsrail saldırıları yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalan yaklaşık 800 bin kişiye verilecek yardım malzemeleri 20 bin battaniye, 2000 çadır ve 10 bin kişiye üç ay yetecek her biri birer tonluk 7 adet tıbbi teçhizat paketinden oluşuyor.
Yardımların evlerini terk edenlerin sığındığı Beyrut'un güneyindeki ve doğusundaki bölgelere ulaştırılacağı belirtiliyor. Gemideki yardım malzemelerinin taşınmasında görev alan Lübnanlı bir askerin "Hem İsrail'e akıllı bomba gönderiyorlar hem de bize battaniye gönderiyorlar. Bana kalsa bu geminin buraya yanaşmasına izin vermez, içindekileri de denize dökerdim" demesi ise ABD'nin savaşa bakışındaki çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Washington yönetimi, açık destek verdiği İsrail'in bombardımanı altındaki Lübnan'a 30 milyon dolarlık yardım yapma sözü vermişti.

Lübnan'da yaşanan insani krize dikkat çeken BM Yardım Koordinatörü Jan Egeland ise, insani yardımların ulaştırılması için 72 saatlik bir ateşkes sağlanması çağrısında bulunmuştu. İsrail hükümet sözcüsü Avi Pazner ise buna gerek olmadığını belirterek Egeland'ın talebini reddettiklerini bildirmişti.

İsrail'in 18. gününe giren Lübnan bombardımanında şu ana kadar 800 bine yakın kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ölü sayısı ise BM'nin de verilerine göre 600'ü aştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious