Birleşik oy pusulasına DTP tepkisi

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

DTP, Sezer'in tutumuna göre, daha önce açıkladığı "10 bin bağımsız aday gösterip, seçimleri kilitleme" taktiği konusunda karar verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasına karşı çıkan Demokratik Toplum Partisi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, anayasa değişikliğini veto etmesini istiyor.

DTP, Sezer'in tutumuna göre, daha önce açıkladığı "10 bin bağımsız aday gösterip, seçimleri kilitleme" taktiği konusunda karar verecek.

DTP adına konuşan Cengiz Deniz, "Şu anda belirlediğimiz bir tutum yok" dedi.

Cengiz Deniz, bağımsız adaylık başvurularının 15-20 mayıs tarihlerinde Ankara'daki genel merkeze yapılacağını söyledi. Bu başvurular 15 kişilik bir komite tarafından değerlendirilecek.

Seçime bağımsız adaylarla girecek

Demokratik Toplum Partisi (DTP) seçim stratejisini 9 Mayıs'ta belirledi. DTP yönetiminin Diyarbakır'da belediye başkanları ve parti teşkilatlaryla yaptığı görüşmeden, yüzde 10'luk seçim barajı yüzünden seçimlere bağımsız adaylarla girme kararı çıktı.

DTP eş başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un yanı sıra eski DEP'liler Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın adaylığı kesinleşti.

DTP'ye göre, eski DEP'lilerin aday olmalarında yasal bir engel bulunmuyor. Ayrıca DTP'li belediye başkanlarının aday olmamaları da kararlaştırıldı.

Adaylığı gündemde olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise aday olmayacağını açıklamıştı.

Seçim 22 Temmuz'da

Meclis Genel Kurulu, 3 Mayıs'ta AK Parti'nin ''genel seçimlerin 22 Temmuz'da yapılması'' yönündeki önergesini kabul etti. Türkiye 22 Temmuz'da sandık başına gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious