Birleşme, ittifak yok!

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Mumcu, 'Anavatan'ın birleşme düşüncesi yok' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, çeşitli siyasetçilerin çeşitli projeler kurmasını anlayışla karşıladığını ancak partisinin böyle bir arayışı olmadığını kaydederken, “Anavatan Partisi’nin ne birleşme, ne bütünleşme ne de ittifak gibi bir arayışı yok” dedi.

Erkan Mumcu grup toplantısı sonrasında, Mesut Yılmaz-Mehmet Ağar görüşmesinin ardından yeniden gündeme gelen sağda birlik konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sağda ve solda birleşme konularının Türkiye’nin beklediği bir çözüm olmadığını kaydeden Mumcu, “Türkiye’nin aradığı şey, demokratik milli merkezi inşa etmektir. Türkiyenin aradığı şey Türkiye'nin yönetimine halkın katılabilmesidir” dedi. Siyasete, siyaset yapanların değil geniş toplum kesimlerinin iradesinin yön vermesini Türkiye’nin aradığını belirten Mumcu, “Çeşitli siyasetçilerin çeşitli projeler kurmasını anlayışla karşılıyorum. Anavatan Partisi’nin böyle bir arayışı yok. Ne birleşme, ne bütünleşme ne de ittifak gibi bir arayışı yok. Sürekli bunu söylüyorum. Artık dilimde tüy bitti. Bundan sonra düzeltmeyeceğim. Başkalarının çabalarına saygı göstermek dışında söyleyeceğim bir şey yok. Herkesin yolu açık olsun. Millet eninde sonunda bir karar verecektir” diye konuştu.

HERKESİN YOLU AÇIK OLSUN

Mumcu, meseleninin üç parti, dört parti meselesi olmadığını kaydederken, şöyle dedi:

“Elbette birlikten kuvvet doğar ama ne için birlik, kim için birlik. İçinde kim var. İçinde milletin olmadığı hangi çatıyı kurarsanız kurun o çatının benim nazarımda değeri yoktur. Anavatan Partisi’nin kendi çözümleriyle, değerleriyle uygun bir çatı olduğunu söylüyoruz. Milletin konsensüsü nerede olacaktır, o milli iradenin kendisine kalmış bir şeydir. Bizim ne birleşme, ne ittifak ne de başka bir şey. Böyle bir arayışımız yok. Herkesin yolu açık olsun.”

HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Mumcu, Mesut Yılmaz'ın Rize’den bağımsız adaylığı konusundaki soruları yanıtlarken de, “Kendisi partimizin üyesidir. Kendi ağızından bir şey duymadım. Kişiler siyasi kararlarını kendileri verirler. Bize hayırlı uğurlu olsun demek düşer” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious