Birliğimiz bozulursa, dirliğimiz de bozulur

Birliğimiz bozulursa, dirliğimiz de bozulur.7907
  • Giriş : 17.10.2008 / 14:59:00

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ülkenin bugünlerde, huzura, güvene, birliğe ihtiyacının olduğuna dikkat çekerek, ''Bugün ülkenin ihtiyacı döviz değildir, onu buluruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Çiçek'in, Bozok Üniversitesinin akademik yılı açılışı ve üniversite kampüsü içerisinde iş adamı Erdoğan Mustafa Akdağ tarafından yaptırılan Kongre ve Kültür Merkezi ile diğer tesislerin temel atma ve enstitü binasının açılış törenine katılmak üzere Yozgat ziyaretinde AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve Yozgat Milletvekilleri Mehmet Çiçek ve Osman Coşkun da hazır bulundu.

Bozok Üniversitesi Erdoğan Mustafa Akdağ Kampüsü içerisinde bulunan spor salonunda yapılan akademik yıl açılış töreninde konuşan Bakan Çiçek, kendisinin öğretim gördüğü yıllar ile bugünkü üniversite eğitimi arasında büyük farklılıkların bulunduğunu, üniversitelerin bugün dünden daha iyi noktada olduğunu söyledi. Bakan Çiçek, üniversitelerin daha iyi noktalara gelebilmesi için Hükümetin gerekli önlemleri alıp, gerekli yasaları çıkartmaya devam ettiğini, amaçlarının, üniversite öğrencilerinin rahat ve huzur içerisinde eğitimlerini tamamlayıp, ülke hizmetinde görev almalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

-''EĞİTİM BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZDİR''-

Bakan Çiçek, üniversite öğrencilerinin kendilerine sunulan nimetlerden istifade edip, eğitimlerini eksiksiz olarak tamlamalarını isterken, tahriklerden uzak durmaları gerektiğini de hatırlattı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, şöyle dedi:

''Bütün ülkelerin en önemli kurumlarının başında üniversiteler gelir. Üniversiteler o toplumun motor kuruluşlarıdır. Siz o ülkede, o toplumda bir değişim, bir kalkınma, bir refah ortaya koyacaksanız, bunun yolu üniversiteden geçiyor, eğitimden geçiyor. Eğitim sadece bizim değil, gelişmiş ülkelere bakın onların da birinci öncelik verdiği konudur. Hükümet olarak göreve geldiğimiz günden itibaren bizim birinci önceliğimiz de hep eğitim olmuştur.''

Bakan Çiçek, 1966 yılında üniversiteye kayıt olduğunu, 42 sene önce yaşadığı heyecanı bugün yeniden yaşadığını ifade etti. Üniversitenin birçok eksiğinin olduğunu, öğrencilerin de kendilerinden, toplumdan, üniversiteden, rektörden, validen, milletvekilinden beklentilerinin bulunduğunu hatırlatan Bakan Çiçek, ''Bunlar normaldir. Ama yaşadığınız bazı sıkıntıları olduğundan çok daha fazla gündeme getirerek, çabalarınızın, gayretlerinizin önünde bunları engel olarak görmeyin'' uyarısında bulundu.

-''KARAMSAR TABLO ÖNÜMÜZE KOYMAYIN''-

Cemil Çiçek, 42 sene önce kendisinin yaşadığı sıkıntıların bugün 10'da birinin bile olmadığına işaret ederken, ''En yeni kurulmuş üniversitenin bile imkanları bizim 1966'da üniversiteye gittiğimiz yıllara nazaran çok daha iyi durumda. Bu sıkıntıları hep birlikte aşacağız, ama karamsar tablo önümüze koymayın'' diye konuştu.

Konuşmasında kendisinin üniversitede okuduğu yıllarda yaşadığı sıkıntıları anlatan Çiçek, gaz lambası ışığında ders çalıştığını, bugün ise Başbakan Yardımcısı olarak akademik yıl açılışına katıldığını bildirdi.

Bakan Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bunu şunun için söylüyorum, hiç kimse geldiği yere kolay gelmiyor, kolay da gelemez. Avantadan hiçbir başarı olamaz, bu millet o yokluklardan o sıkıntılardan bugün 81 iline üniversite kuracak hale geldi. Dün gazetede bir haber vardı. Dünyanın gelişmiş 7 ülkesi vardı, şimdi 7 ülkeyi daha bir araya getirmeye çalışıyorlar, bunların başında Türkiye geliyor. İşte dün üniversiteye giden öğrencisinin bile pardösü bulamadığı Türkiye, bugün dünyanın ikinci G7 ülkesi arasına girebilecek bir noktaya geldi.''

-''30 BİN İNSANIMIZ HAYATINI KAYBETTİ''

Bakan Çiçek, 1980 öncesinde sağ sol kavgası bulunduğunu şimdi ise 30 bin insanın hayatını kaybettiği terörün ülke gündeminde olduğunu bildirdi. Çiçek, Türkiye'nin bu terörden dolayı hesaplanabilir kaybının 300 milyar doların üzerinde olduğuna da dikkat çekerek, ''Biz bu 300 milyar dolar ile Türkiye'yi daha farklı noktalara getirirdik'' dedi.

Cemil Çiçek, şunları söyledi:

''Niye bu terörü Türkiye'nin gündemine getiriyorlar ikide bir. Bilesiniz ki Türkiye'de adı ne olursa olsun bu terör denilen olgu başkalarının taşeronluğunu yapmaktır. Bu örgütün önde gelenlerinin tamamı yabancı ülkelerin istihbaratları ile içli dışlıdır. Siz bana bir isim söyleyin ben size hangi istihbaratla içli dışlıdır, söyleyelim. Çok şükür bunları bilecek bir noktadayım.''

-''BU ÜLKENİN İHTİYACI DÖVİZ DEĞİLDİR''-

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, konuşmasının son bölümünde ekonomik konulara değindi. Çiçek, ülkenin ihtiyacının döviz olmadığını, birlik ve dirlik olduğunu belirterek, şöyle dedi:

''Bu ülkenin en temel ihtiyacı, döviz değildir, dövizi buluyoruz biz, 70 sente muhtaç olan bir ülkeden bugün 130 milyar dolar ihracat yapan bir ülke haline geldik. Türkiye güvenli bir ülke, istikrarlı bir ülke, biz döviz buluruz, başka türlü şeyler de buluruz, iğne ipliği olmayan bir ülkeden bugün 140 ülkeye 17 bin çeşit sanayi malı satan bir ülke haline geldik. Biz onu da buluruz, ama birliğimiz bozulursa, dirliğimiz de bozulur. Ne birliğimiz bozulsun ne de dirliğimiz. Bunun yolu üniversitelerden geçiyor. Çünkü her defasında üniversiteler kullanıldı, üniversiteler bu iş için uygun zemin olarak mütala edildi. Sonra farkında olmadan da bu söylediğim olumsuz manzaralar Türkiye'nin gündemine geldi. Onun için bugün üniversitelerimiz iyi bir noktadadır. Eksiklikleri var, sıkıntıları var, bunları konuşacağız, devletin milletin, eğitim gönüllülerinin katkısıyla bunları her geçen gün biraz daha iyileştireceğiz.''

Bakan Çiçek, kendisinin Yozgat'ta doğup büyüdüğünü, bundan dolayı Yozgat'a borcunun bulunduğunu ifade ederek, ''Bu saatten sonra güverip de bostan olacak halimiz yok, biz sadece bu iki dağın arasındaki coğrafyanın ekmeğini yedik, suyunu içtik, buraya borcumuz var, o borcumuzun idraki içerisinde çalışıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*